Trwa ładowanie...

7 kroków, by zostać rannym ptaszkiem

Avatar placeholder
31.12.2018 17:06
7 kroków, by zostać rannym ptaszkiem
7 kroków, by zostać rannym ptaszkiem

Masz problem z porannym wstawaniem? Niektórzy są na nogach już od samego rana i przychodzi im to naturalnie. Inni muszą przyzwyczaić się do takiego trybu ze względu na charakter pracy czy różne życiowe obowiązki. Dowiedz się, co może pomóc ci wstawać wcześnie i jednocześnie zachować dobry nastrój.

spis treści

1. Wstawaj wyspany

Dostarczaj sobie wystarczającej ilości snu. Specjaliści twierdzą, że jeżeli zapewniamy organizmowi właściwy czas na regenerację, powinniśmy móc wstać bez większego problemu – i to bez budzika. W dzisiejszych czasach jest to pomoc, która bywa nadużywana. Oczywiście nikt nie każe zupełnie rezygnować z zegarka. Jeśli natomiast fizycznie nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka po pierwszym alarmie i kilku drzemkach, a należysz do raczej zdrowych osób, to prawdopodobnie kładziesz się zbyt późno.

2. Sen pierwsza klasa

Zadbaj o jakość swojego snu. Światło wpływa na poziom wydzielania określonych hormonów bądź blokuje inne. Wytwarzana przez szyszynkę melatonina ułatwia zasypianie oraz wpływa na redukcję liczby przebudzeń w trakcie snu. Poza tym wzmacnia odporność oraz przeciwstawia się działaniu wolnych rodników. Dla właściwego funkcjonowania potrzebne jest nam zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy ilością serotoniny (hormon, który przyczynia się do poczucia dobrobytu i szczęścia) oraz melatoniny. Wystawianie się na działanie światła podczas snu powoduje zmniejszenie syntezy oraz uwalniania melatoniny. Ponadto duża ilość światła w godzinach wieczornych utrudnia zasypianie. Chodzi tu również o światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Warto więc zadbać o zachowanie właściwego rytmu dobowego.

3. Nie dawaj sobie czasu na wymówki

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Spróbuj wstawać, gdy tylko się obudzisz. Spontaniczne obudzenie oznacza, że jesteś prawdopodobnie w fazie lekkiego snu, a ponowne zaśnięcie może sprawić, że wejdziesz w głębszą fazę. To utrudni poranne wstawanie.

4. Zaprogramuj się

Odpowiednia dawka rutyny pozwala działać z większą sprawnością o każdej porze dnia. Jeżeli masz w zwyczaju we właściwej sobie kolejności wstawać, włączać radio, jeść śniadanie, wykonywać poranną toaletę, ubierać się i pić filiżankę kawy przed wyjściem, to eliminujesz zbędne zastanawianie się „od czego by tu zacząć”, aby zdążyć. Stały plan dnia lub chociaż poranka pozwoli również szybko oszacować, jak bardzo jesteś spóźniony, gdy zdarzy się coś niespodziewanego.

5. Bądź przygotowany do tej lekcji

Jeśli masz problemy z czynnościami organizacyjnymi z samego rana, wszystko, co możesz przygotuj sobie już uprzedniego wieczora. Wyprasuj garderobę i zawieś ją na wieszaku, spakuj się. Jeżeli masz dzieci, zadbaj, by również były przygotowane. Gdy to naprawdę konieczne, możesz nawet przygotować kanapki i włożyć je do lodówki.

6. Wdrażaj się stopniowo

Czasami wyrobienie pewnych przyzwyczajeń wymaga czasu. Skupiaj się na tym, by poprawić swoją efektywność, zamiast denerwować się, że coś poszło nie tak. Z biegiem czasu będziesz coraz bardziej wprawiony w porannym wstawaniu.

7. Znajdź motywację

Lubimy działać, kiedy dostrzegamy sens naszej aktywności. Wstawanie rano dla samego wstawania dla wielu osób może nie być wystarczającym powodem. Tymczasem zachowanie właściwego dobowego rytmu jest zdrowe dla naszego organizmu. Jeśli możesz, zaplanuj swoje obowiązki w taki sposób, żebyś rzeczywiście miał powód, aby wstawać rano. Dobrze, aby były to rzeczy, które będziesz wykonywać z chęcią i zapałem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze