Trwa ładowanie...

Alergia a ciąża

Avatar placeholder
20.07.2021 13:27
Alergia a ciąża
Alergia a ciąża

Alergia w ciąży może pojawić się u kobiet, u których wcześniej nie występowały objawy uczulenia. Częściej jednak dotyczy kobiet ze zdiagnozowaną wcześniej reakcją alergiczną na dany czynnik. Objawy alergii w ciąży mogą być różne. Nie wolno lekceważyć alergii w ciąży, ponieważ może ona spowodować niedotlenienie płodu. Niektóre leki przeciwalergiczne nie powinny być stosowane w ciąży. O tym, jakie leczenie alergii w ciąży będzie najodpowiedniejsze, decyduje lekarz alergolog w porozumieniu z prowadzącym lekarzem ginekologiem.

spis treści

1. Ryzyko alergii w ciąży

Istotne jest ustalenie, czy u kobiety będącej w ciąży w przeszłości występowały objawy alergii. Ciąża jest stanem, w którym układ odpornościowy może reagować w zmieniony sposób, a objawy alergii mogą się zaostrzać lub zmniejszać. Łagodne alergie nie są zagrożeniem dla kobiety ciężarnej, jednak te o cięższym przebiegu mogą spowodować nadwrażliwość oskrzeli i objawy astmy oskrzelowej. Duszność pojawiająca się w przebiegu nadreaktywności oskrzeli może spowodować niedotlenienie płodu. Dlatego też należy poinformować lekarza prowadzącego o pojawieniu się niepokojących objawów ze strony układu oddechowego. Warto także informować lekarza o pojawieniu się ewentualnych zmian skórnych.

2. Jak radzić sobie z alergią podczas ciąży?

Podstawowym i obowiązkowym sposobem walki z alergią w ciąży jest eliminacja czynników alergizujących. W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego należy pozbyć się starych zasłon, dywanów, a o wykonanie prac domowych, takich jak np. odkurzanie, poprosić małżonka lub kogoś innego z rodziny. Jeżeli kobieta uczulona jest na pyłki roślin, to w okresie pylenia konkretnych roślin czy drzew powinno się ograniczać wycieczki czy spacery, lub wybierać się w porach rannych lub wieczornych, gdy przemieszczanie pyłków jest utrudnione przez występującą rosę.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przy alergii pokarmowej należy unikać produktów, które mogą ją wywoływać, a także ograniczyć spożycie innych pokarmów o potencjalnym działaniu uczulającym, do których zaliczamy np. owoce cytrusowe, mleko, orzechy, owoce morza. Wskazany jest także odpoczynek i duża ilość snu.

Istnieje kilka prostych i bezpiecznych sposobów na radzenie sobie z alergią podczas ciąży. Jeżeli pojawiają się objawy alergicznego nieżytu nosa, można wykonać płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej. Przy atopowych zmianach skórnych, zaleca się aplikowanie maści i kremów np. z alantoiną. W przypadkach alergii kontaktowej lub wziewnej można przyjmować preparaty wapna w dawce do 1000 mg na dzień.

3. Leczenie alergii w ciąży

Kobiety, które miały zdiagnozowaną alergię, często muszą odstawić zażywane leki lub zmienić je na inne, ze względu na ich niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Niektóre leki nie są wskazane, ponieważ nie został jeszcze przebadany ich wpływ na płód. Należą tutaj m.in. leki przeciwhistaminowe np. loratadyna, cetyryzyna, tabletki udrażniające górne drogi oddechowe, w których skład wchodzi pseudoefedryna czy maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Należy także zachować ostrożność przy stosowaniu kropli do nosa z glikokortykosteroidami oraz przy stosowaniu inhalatorów dooskrzelowych. Wszystkie przyjmowane leki przed ciążą należy przedstawić alergologowi. Do niego bowiem należy decyzja o ich dalszym stosowaniu lub przerwaniu terapii. W przypadku pojawienia się objawów alergii w ciąży, to także on decyduje o lekach, które powinna zażywać kobieta w ciąży.

U kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie stosuje się także odczulania, a więc immunoterapii, polegającej na stopniowym podawaniu małych dawek alergenu. Szczepionki te nie wpływają na płód, ale występuje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego też nie zaleca się przeprowadzania tego typu leczenia alergii u kobiet ciężarnych. Immunoterapię można kontynuować tylko w wypadku, kiedy rozpoczęło się ją przed ciążą i podawane są wyłącznie dawki podtrzymujące.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze