Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to inaczej wyprysk kontaktowy. Na skórze, pod wpływem bezpośredniego kontaktu z alergenem, na który jest uczulona dana osoba, pojawiają się zmiany w postaci bąbli, pęcherzyków lub pokrzywki. Klinicznie wyróżnia się dwie postacie choroby - wyprysk ostry oraz wyprysk przewlekły.

1. Na czym polega alergiczne kontaktowe zapalenie skóry?

Choroba przebiega w dwóch fazach. Pierwsza to faza indukcji. Polega na penetracji związków chemicznych w głąb naskórka i tworzeniu kompleksów z białkami. Druga faza choroby to faza wyzwalania reakcji alergicznej. Ma ona na celu prezentację powstałych kompleksów, m.in. limfocytów T, które zostają swoiście uczulone na dany alergen. Z tego powodu po ponownym kontakcie z uczulającą substancją limfocyty aktywują się i ujawniają się objawy kliniczne w postaci wypryskowych zmian skórnych. Zapalenie skóryna tle alergicznym objawia się najczęściej grudką wysiękową oraz pęcherzykiem. Ogniska wyprysku kontaktowego nie są wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Często towarzyszy im dość dokuczliwy świąd.

Zmiany skórne ustępują bez pozostawienia śladu. Inne objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry to: rumień o wyraźnych krawędziach, łuszczenie się naskórka, obrzęk z pęcherzykami. Okolice ciała, w których najczęściej pojawia się wyprysk kontaktowy, to narządy płciowe i skóra okolicy oczodołów.

W tych miejscach kontaktowe zapalenie skóry może również objawiać się poprzez obrzęk.
 Przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry może prowadzić do lichenizacji, czyli stanu, w którym skóra w miejscu zmian staje się sucha, szorstka i pogrubiała – przypomina skórę słonia.


2. Czynniki wywołujące alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry najczęściej wywołują:

 • 
chrom (zapałki, farby i barwniki, cement, botom);
 • 
nikiel, kobalt (ozdoby, elementy ubioru, np. guziki);

 • formaldehyd, terpentyna, guma, lateks;
 • kosmetyki, kremy do stosowania zewnętrznego z lanoliną, perfumy, olejki, farby do włosów;
 • 
leki (neomycyna, benzokaina);
 • 
konserwanty.


Czynnik ryzyka reakcji alergicznej stanowi predyspozycja genetyczna osoby. Alergen może dostać się do skóry drogą krwiopochodną, np. przez spożycie niektórych potraw, podanie leku, poprzez inhalację. Objawy zapalenia skóry mają wówczas charakter rozsiany i dają zmiany symetryczne. 
Przebieg choroby jest wieloletni i nawrotowy, a ustalenie czynnika wywołującego objawy nie zawsze jest proste, dlatego chorzy na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry walczą z chorobą przez wiele lat.

 

Niekiedy w rozpoznaniu alergenu pomaga umiejscowienie zmian skórnych. Zazwyczaj stosuje się testy płatkowe. Polegają one na przyłożeniu bibułki nasączonej danym alergenem do skóry i odczytaniu wyników po dwóch, trzech i pięciu dobach. O dodatnim wyniku próby świadczy obrzęk, rumień lub zmiany grudkowe w miejscu przyłożenia płatka.
 Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry leczy się miejscowo kremami z kortykosteroidami, które działają przeciwzapalnie oraz ogólnie za pomocą leków antyhistaminowych.

Bibliografia

 • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Mędrala W., Podstawy alergologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-53-6
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
Joanna Krocz,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne zapalenie skóry

(...) na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry niż pozostałe osoby. Co ciekawe, reakcja organizmu na daną substancję może ulegać zmianie wraz ... się z lekarzem, najlepiej z dermatologiem. Zmiana stylu życia, a alergiczne zapalenie skóry Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry nie jest groźną chorobą, ale leczenie stanowi nierzadko pewne wyzwanie. W wielu przypadkach lekarze...

Egzema

Wyprysk kontaktowy (egzema)

Egzema to inaczej wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to jeden z objawów alergii. Na skórze, pod wpływem kontaktu z alergenem, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się zaczerwienienie skóry oraz uczucie silnego świądu. Ogół powyżej opisanych zmian na skórze nazywamy wypryskiem kontaktowym. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Dolegliwości związane z egzemą mogą nawracać. Stosuje się leczenie miejscowe oraz doustne...

Cera wrażliwa

Pielęgnacja cery wrażliwej

(...) skóry. Do chorób tych zalicza się: atopowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, wypryskowe zapalenie...

Alergie skórne

Alergia na nikiel

(...) przede wszystkim wysypką, jest to tak zwane alergiczne kontaktowe zapalenie skóry lub wyprysk kontaktowy. Ma ona postać czerwonych,...