Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie skóry - przyczyny i objawy

Avatar placeholder
26.08.2021 11:22
Alergiczne zapalenie skóry
Alergiczne zapalenie skóry (iStock)

Alergiczne zapalenie skóry to schorzenie, które objawia się zwykle uporczywym świądem skóry oraz zmianami skórnymi. Stan zapalny nasila się w przypadku drażnienia skóry. Mimo iż pocieranie zmian skórnych jest niewskazane, swędzenie może być na tyle uciążliwe, że wiele osób dotkniętych tym problemem nie może się powstrzymać od drapania. U większości osób zmagających się z alergicznym zapaleniem skóry można stosować leczenie domowe, ale w ciężkich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

spis treści

1. Przyczyny alergicznego kontaktowego zapalenia skóry

Alergiczne zapalenie skóry to schorzenie wywoływane przez reakcję alergiczną na konkretną substancję drażniącą, np. lateks, pyłki drzew lub leki stosowane miejscowo. Alergicy są w większym stopniu podatni na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry niż pozostałe osoby. Co ciekawe, reakcja organizmu na daną substancję może ulegać zmianie wraz z upływem czasu – nasilenie symptomów może stopniowo zmniejszać się lub rosnąć. Ponadto często zdarza się, że objawy skórne pojawiają się z 24-48-godzinnym opóźnieniem lub po długotrwałej styczności z substancją drażniącą. Wbrew obiegowej opinii, pierwszy kontakt z czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną u danej osoby nie musi bowiem być jednoznaczny z wystąpieniem niepożądanych symptomów.

Czym są alergie skórne?
Czym są alergie skórne?

Alergie skórne są to reakcje skóry na czynniki, na które skóra jest uczulona. Jeśli chodzi o objawy,

zobacz galerię

2. Objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Problemy skórne związane z alergicznym zapaleniem skóry mogą mieć różną postać i stopień nasilenia u poszczególnych osób. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie zmiany skórne w postaci zaczerwienienia lub wysypki. Zmiany skórne mogą być suche lub sączące. W czasie nasilenia stanu zapalnego może dojść do obrzęku, tkliwości i zwiększonego ucieplenia skóry. Jeśli pojawiły się u ciebie niepokojące zmiany i nie masz pewności odnośnie do ich przyczyny, skonsultuj się z lekarzem, najlepiej z dermatologiem.

3. Zmiana stylu życia, a alergiczne zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry nie jest groźną chorobą, ale leczenie stanowi nierzadko pewne wyzwanie. W wielu przypadkach lekarze zalecają nie podejmowanie żadnych działań, by objawy ustąpiły samoistnie. Świąd może jednak dawać się choremu we znaki, wówczas warto rozważyć zmiany w pielęgnacji skóry oraz stylu życia. Jeśli

problem alergicznego zapalenia skóry nie jest ci obcy, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Unikaj substancji, które wywołują u ciebie reakcję alergiczną. Jeżeli doszło do kontaktu z alergenem, dokładnie umyj skórę mydłem i chłodną wodą.
  • Nie używaj kosmetyków nasilających zmiany skórne.
  • Wzmacniaj barierę ochronną skóry preparatami o działaniu nawilżającym i natłuszczającym (doskonale sprawdzają się tu emolienty).
  • Nie lekceważ stanu zapalnego skóry – po konsultacji z lekarzem można zastosować kortykosteroidy o działaniu miejscowym, ale pamiętaj, że zbyt długie stosowanie takich preparatów może wiązać się z powikłaniami w postaci ścieńczenia skóry. Można także rozważyć przyjmowanie doustnych leków antyhistaminowych w celu złagodzenia świądu skóry.
  • Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze, przykładaj zimne, mokre okłady na pół godziny trzy razy dziennie.
  • Stosuj balsam z galmanem i kąp się w chłodnej wodzie z dodatkiem owsianki, by złagodzić swędzenie skóry.
  • Nie aplikuj balsamów antyhistaminowych na skórę – jak na ironię, mogą one powodować alergiczne zapalenie skóry.
  • W żadnym wypadku nie drap grudek i pęcherzyków na skórze – podrażnienie zmian skórnych powoduje ich nasilenie i spowalnia proces gojenia.
  • Systematycznie stosuj preparaty probiotyczne, by złagodzić objawy alergicznego zapalenia skóry.

Preparaty probiotyczne są zalecane osobom zmagającym się ze schorzeniami alergicznymi, ponieważ zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego zwiększają szczelność bariery jelitowej. Dzięki temu przenikanie alergenów do organizmu ulega zmniejszeniu, a układ odpornościowy funkcjonuje sprawniej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze