Aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa (ALAT) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, którego poziom określany jest podczas analiz biochemicznych krwi. Najwyższe stężenie tego enzymu występuje w wątrobie i w nerkach, natomiast mniejsze stężenia stwierdza się w mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym. Poziom aminotransferazy alaninowej pozwala stwierdzić chorobę lub uszkodzenie wątroby. W przypadku schorzenia lub innego stanu skutkującego uszkodzeniem komórek wątroby, aminotransferaza alaninowa uwalniana jest do krwi, przez co rośnie jej stężenie w osoczu. Większość przypadków, w których stwierdza się podwyższony poziom aminotransferazy alaninowej we krwi, wiąże się ze stanami zapalnymi i uszkodzeniami miąższu wątroby.

Spis treści:
 1. 1. Charakterystyka badania poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi
 2. 2. Normy ilościowe aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi

1. Charakterystyka badania poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi

Badania krwi AIAT Odtwórz wideo
Badania krwi AIAT Aminotransferaza alaninowa (AlAT) to enzym wątrobowy, który...

Badanie poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT) często przeprowadzane jest równocześnie z badaniem poziomu aminotransferazy asparaginianowej, fosfatazy alkalicznej, dehydrogenazy mleczanowej oraz bilirubiny. Wszystkie te wskaźniki pozwalają zdiagnozować uszkodzenie wątroby, a oznaczane są podczas badania biochemicznego krwi.

Badanie ALAT wykonuje się u osób, u których pojawiły się już objawy uszkodzenia wątroby. Zaliczamy do nich: zażółcenie skóry i błon śluzowych (żółtaczka), ciemno zabarwiony mocz, nudności, wymioty, szybki przyrost masy ciała, bóle brzucha. Objawy zapalenia wątroby mogą być nieco inne w przypadku postaci ostrej i przewlekłej tej choroby. Ostre zapalenie wątroby objawia się ogólnym osłabieniem, brakiem apetytu, wymiotami, często żółtaczką, ciemno zabarwionym moczem, a odbarwionym, jasnym kałem. Postać przewlekła zapalenia wątroby nie daje praktycznie objawów, może jedynie pojawić się osłabienie organizmu. Niewykryta postać choroby po kilku latach może rozwinąć się w niewydolność wątroby.

Test ALAT wykonuje się także w celu monitorowania uszkodzenia wątroby oraz u osób, u których w rodzinie występowały choroby wątroby, jak również nadużywających alkohol lub zażywających leki mogące uszkodzić wątrobę. Lekarze zlecają także badanie krwi, gdy pacjent mógł zostać zarażony WZW.

Przed pobraniem próbki krwi, z której ma być oznaczony poziom aminotransferazy alaninowej, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż mogą one wpłynąć na wynik badania. Kobiety będące w ciąży powinny powiedzieć o tym fakcie osobie przeprowadzającej badanie. Próbka krwi do badania pobierana jest zazwyczaj z żyły odłokciowej. Po pobraniu przekazywana jest do analizy w laboratorium.

2. Normy ilościowe aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi

Prawidłowy poziom aminotransferazy alaninowej  we krwi dla osób dorosłych wynosi 5-40 U/I, czyli 85-680 nmol/l.

Wartości aminotransferazy alaninowej u noworodków są nieco wyższe, niż u osób dorosłych i mogą mieścić się w granicach między 40, a 200 U/l . U osób dorosłych podniesienie poziomu aminotransferazy we krwi do wartości 200 - 400 U/l,  a nawet wyższych, może występować w następujących stanach:

 • wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, WZW B, WZW C);
 • toksyczne uszkodzenie wątroby, np. poalkoholowe uszkodzenie wątroby, przy zatruciu muchomorem sromotnikowym;
 • polekowe uszkodzenie wątroby, np. po zażyciu statyny, paracetamolu;
 • inne stany skutkujące uszkodzeniem miąższu wątroby;
 • cholestaza wątrobowa, czyli zastój żółci w wątrobie (może być wywołana różnymi przyczynami, np. kamicą żółciową, zapaleniem dróg żółciowych, nowotworem dróg żółciowych, uciskiem na drogi żółciowe przez guz sąsiednich struktur);
 • marskość wątroby (przy jednoczesnym wysokim poziomie aminotransferazy asparaginianowej);
 • uszkodzenie mięśni szkieletowych (uraz, zmiażdżenie, niedokrwienie);
 • zawał męśnia sercowego (równoczesny bardzo wysoki poziom aminotransferazy asparaginianowej);
 • mononukleoza zakaźna.

Obecnie aminotransferaza alaninowa, mimo że wzrost jej poziomu we krwi obserwujemy w licznych stanach patologicznych, wykorzystywana jest głównie jako wskaźnik uszkodzenia komórek wątroby. Dlatego jej poziom oznaczamy właśnie w razie podejrzenia uszkodzenia tego narządu. Pozawątrobowe przyczyny wzrostu poziomu aminotransferazy alaninowej we krwi, uważane są za "nieswoiste" i aktualnie nie są wykorzystywane w diagnostyce laboratoryjnej.

Bibliografia

 • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
 • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Podwyższona aminotransferaza alaninowa

Moje wyniki badań to podwyższona aminotransferaza alaninowa 43 U/I, NORMA <41, bilirubina całkowita 1,83 mg/dl, norma do 1,00, cholesterol całkowity 224 mg/dl, kwas moczowy 7,1, reszta badań w normie. Co może mi dolegać?

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Aminotransferaza alaninowa w próbach wątrobowych ~:

Witam ostatnio zrobiłem próby wątrobowe i wyszło mi aminotransferaza alaninowa (ALT) 44 g/dl a norma to 31, i aminotransferaza (AST) 34 U/l a norma 37 co to oznacza czy mam się martwić

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi ALT-aminotransferaza alaninowa ~:

Witam .Mój mąż zrobił badania wątrobowe .Oto ich wyniki ALT-aminotransferaza alaninowa 149,7 (10,0-50,0) a GGTP-gamma-glutamylotrans peptydaza 1000 (max 61).Szukałam w necie co to może być...lecz nic nie znalazłam .

pokaż 5 następnych