Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Anoreksja u dzieci

httppixabay-comenchild-girl-game-concentration-87025_f792.jpg
Zdjęcie autorstwa PrincessePetitPois / CC0 1.0

Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży wiążą się z poważnymi zmianami w nawykach żywieniowych, które mogą prowadzić do poważnych, niekiedy zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Coraz bardziej powszechnym zaburzeniem u dzieci jest anoreksja. Polega ona na odmowie spożywania odpowiedniej ilości kalorii z powodu silnego i irracjonalnego strachu przed przybraniem na wadze. Zaburzenia odżywiania mają swój początek zwykle w okresie dojrzewania, ale mogą zacząć się już w dzieciństwie. Dotykają one głównie kobiet.

Skąd bierze się anoreksja u dzieci?

Lekarze nie są do końca pewni, co powoduje zaburzenia odżywiania. Wiele wskazuje na połączenie czynników biologicznych, behawioralnych i społecznych. Młodzi ludzie są pod wpływem presji otoczenia – jeśli w mediach promowana jest bardzo szczupła sylwetka, wielu z nich przechodzi na drastyczne diety w celu dopasowania się do istniejących wzorców. Na wystąpienie anoreksji i innych zaburzeń odżywiania wpływ mają również problemy emocjonalne i niskie poczucie własnej wartości. Dzieci, które czują się nieszczęśliwe i bezradne, są bardziej narażone na anoreksję lub bulimię niż ich zadowoleni z życia rówieśnicy. Duże znaczenie ma również strach przed nadwagą. Obawa przed przytyciem jest zwykle zupełnie bezpodstawna. Dzieci i nastolatki dotknięte anoreksją panicznie boją się nadwagi nawet wtedy, gdy są przeraźliwie chudzi.

Specjaliści są zgodni, że za stosunek dziecka do własnego ciała i jego nawyki żywieniowe odpowiadają w dużej mierze także rodzice. Jeśli ojciec lub matka poświęcają dużo czasu i uwagi swojej wadze oraz wyglądowi, dziecko jest bardziej narażone na anoreksję. Jakkolwiek anoreksji nie dziedziczy się, dzieci anorektyczek są w większym stopniu skłonne do depresji, marudzeniai problemów z jedzeniem jeszcze przed ukończeniem 5. roku życia.

Jak rozpoznać anoreksję u dzieci?

Typowe objawy anoreksji u dzieci to: napięcie, depresja, perfekcjonizm i samokrytycyzm. Jednak na tym nie kończą się symptomy tego zaburzenia odżywiania. Mały anorektyk stale się odchudza, nawet jeśli jest bardzo chudy i osłabiony. Charakterystyczne jest intensywne uprawianie sportu. Silna potrzeba ćwiczeń bierze się z chęci zgubienia „zbędnych” kilogramów i nie ma nic wspólnego ze zdrowym trybem życia. Mimo wspomnianego już strachu przed przybraniem na wadze, osoba dotknięta anoreksją nierzadko wykazuje duże zainteresowanie jedzeniem. Chętnie czyta książki kucharskie i lubi uczestniczyć w przygotowaniu posiłków, nie jedząc ich wcale lub próbując tylko śladowe ilości jedzenia. Anorektycy odżywiają się w dziwny dla zdrowego człowieka sposób – unikają posiłków, jedzą w odosobnieniu, kontrolując przy tym każdy kęs, i pozwalają sobie na zaledwie kilka produktów w niewielkich ilościach. Rezultatem odmawiania sobie jedzenia jest gwałtowny spadek wagi, który anorektyk maskuje luźnymi ubraniami. Dziewczęta, które wpadają w pułapkę anoreksji mają nieregularne miesiączki lub zupełnie przestają miesiączkować.

Na skutek anoreksji może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. Są to: uszkodzenia mózgu, serca oraz nerek, nieregularne bicie serca, obniżone ciśnienie krwi, spowolnione tętno, spadek temperatury ciała oraz wolniejsze tempo oddychania. Niska waga przyczynia się również do większej wrażliwości na zimno. Ponadto skutkiem ubocznym anoreksji jest zmniejszenie gęstości kości. Najbardziej poważnym następstwem tego zaburzenia jest śmierć chorego. Statystyki są alarmujące – co dziesiąta osoba dotknięta anoreksją umiera na skutek zatrzymania akcji serca, zaburzeń elektrolitowych lub samobójstwa. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. Pierwszym celem jest doprowadzenie anorektyka do prawidłowej wagi i właściwych nawyków żywieniowych. Niekiedy konieczny jest pobyt w szpitalu, stosowana jest również terapia psychologiczna.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku dotkniętemu anoreksją?

Przede wszystkim należy dokonać diagnozy choroby. Kolejnym krokiem jest stworzenie dziecku dobrych warunków do wyzdrowienia – w domu powinny pojawić się wartościowe pod względem odżywczym produkty i dania. Warto zmienić nawyki żywieniowe i posiłki spożywać w gronie rodziny. Wówczas dzieci mają pozytywne wzorce dotyczące jedzenia. Dużym błędem jest omijanie niektórych posiłków, zwłaszcza śniadania. Specjaliści podkreślają również wagę aktywnego trybu życia – rolą rodzica jest mobilizowanie dziecka do aktywności, przy czym dorośli także powinni ćwiczyć, by dać dzieciom dobry przykład. Warto spędzać czas wspólnie – spacer lub czytanie książki to zajęcia, które lubi większość dzieci.

Duże znaczenie ma również stosunek rodziców do wagi. Jeśli twoja pociecha ma problemy z prawidłowym odżywianiem, zastanów się, czy twoje zachowanie nie przyczyniło się do strachu dziecka przed nadwagą. Uważaj także na to, co mówisz do dziecka. Jeżeli zdarza ci się krytykować jego wagę, kształty lub rozmiar, ryzyko anoreksji u dziecka rośnie. Podobnie jest w przypadku złośliwych komentarzy pod adresem innych osób – dzieci biorą je do siebie i tracą pozytywny stosunek do ciała. Pamiętaj, że uczucia dziecka łatwo zranić. Wskazane jest natomiast zachęcanie dzieci, by dzieliły się swoimi odczuciami. Szanuj emocje i uczucia swojej pociechy. Jeżeli w trakcie posiłku dziecko odmawia zjedzenia całej porcji, nie zmuszaj go do spożycia wszystkiego, co ma na talerzu. Jedzenie nie może kojarzyć się dziecku z przymusem.

Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko cierpi na anoreksję, skonsultuj się ze specjalistą, nawet gdy twoja pociecha ma tylko kilka lat. Profesjonalna pomoc i zmiany w nawykach żywieniowych wprowadzone w domu w wielu przypadkach wystarczą, by dziecko zaczęło normalnie się odżywiać.

Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anoreksja - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Anoreksja
Anoreksja

Obsesja na punkcie wagi

Obsesja na punkcie wagi

(...) psychicznych. Anoreksja i bulimia Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, jest jedną z konsekwencji obsesji na punkcie wagi. To groźna ... usunięcia treści pokarmowej z żołądka. To trudny do zdiagnozowania problem. O ile anoreksja jest widoczna niemalże gołym okiem ... odżywiania, jak anoreksja i bulimia. Dlatego należy nie tylko rozsądnie podchodzić do własnego wyglądu, ale też bacznie obserwować członków rodziny i przyjaciół. Od tego, jak wcześnie dostrzeżemy ich problem, zależy efektywność ich...

Anoreksja

Choroba anoreksja

Anoreksja, chociaż istnieje od setek lat, a pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już w X wieku, stała się prawdziwym zagrożeniem dzisiejszych czasów. Panujący na Zachodzie model, według którego szczupłe jest piękne, wpływa na postrzeganie chudych kobiet jako zadbanych, atrakcyjnych i niezależnych. Badania dowodzą, że kobiety o smukłej sylwetce uważa się za lepiej ... się więcej słuchać.  (Anoreksja objawy, Zaburzenia jedzenia, przykazania...

Anoreksja

Co to jest anoreksja?

(...) waga ciała. Anoreksja sieje spustoszenie w organizmie chorego. Często są to zmiany nieodwracalne i tragiczne w skutkach dla ciała i duszy pacjenta. Uznaje się, że anoreksja, spośród wszystkich chorób psychicznych, ma największe ryzyko ... zaznaczyć, że zdarzają się także zachorowania wśród osób starszych.(Anoreksja objawy, Zaburzenia...

Anoreksja

Anoreksja a depresja

Anoreksja (anorexia nervosa – jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się: utrzymaniem wagi ... przez osobę. Zazwyczaj wiąże się z lękiem przed utratą zgrabnej sylwetki. Jak wygląda anoreksja? Dążenie do szczupłości przybiera ... w tej rodzinie – co warto szczególnie podkreślić. Czasami odnosi się wrażenie, że anoreksja umożliwia koncentrację wcześniej ... ów. Anoreksja bywa też wyrazem napięć między rodzicami, grożących rozpadem rodziny i sposobem na utrudnienie im rozejścia się.

Anoreksja

Anoreksja bulimiczna

Anoreksja bulimiczna to choroba o podłożu psychicznym. Jest to jakby połączenie anoreksji i bulimii. Epizody tych obu chor ... oraz psychoterapii. Choroba ta jest trudna do leczenia, a cały ten proces trwa bardzo długo. Co to jest anoreksja bulimiczna? Anoreksja ... , społecznych, np. śmierci bliskiej osoby, kłótni, problemów w domu, samotności. Bardzo często anoreksja jest wynikiem ... samobójstwa, bowiem u takich osób pojawia się ogromne poczucie winy. Anoreksja bulimiczna czasami może...

Anoreksja

Uważaj na Pro-Ana!

(...) ób. Czym jest anoreksja? Chorych osób – bo nie ma wątpliwości, że co i jak myślą jest przejawem choroby. To r ... ich idealne wymiary, waga ciała do której dążą. Istnieje też swoisty „Dekalog” dla osób żyjących z anoreksją ... w internecie wspólnoty gloryfikującej anoreksję i uczestniczenie w niej, jest czynnikiem pogłębiającym chorobę.(Anoreksja...

Anoreksja

Leczenie anoreksji

(...) do wdrożemia leczenia. Trudniej przebiega terapia gdy anoreksja rozwijała się przez długi czas. Metody leczenia anoreksji Jadłowstręt ... . Jednym z istotniejszych aspektów terapii jest nauczenie się samoakceptacji. Gdy stan zdrowia spowodowany anoreksją ... ów bulimicznych. Farmakoterapia ma przede wszystkim zastosowanie w leczeniu zaburzeń współistniejących z anoreksją. Dotyczy to...

Anoreksja

Skutki anoreksji

(...) złamanie przy banalnym urazie ujawnia osłabienie kości. Im dłużej trwa anoreksja i im jest poważniejsza, tym mniejsze są szanse ... i witaminy D oraz odpowiednie, zalecone przez lekarza ćwiczenia wzmacniające kości. Powikłania anoreksji Anoreksja powoduje ... o działaniu przeczyszczającym, wywoływała wymioty lub nadużywała substancji chemicznych. Należy uświadomić sobie, że anoreksja ... ólnie niebezpieczna, gdy proces jej leczenia nie przebiega prawidłowo. Długotrwała anoreksja skutkuje spustoszeniem w ciele chorego.

Anoreksja

Anoreksja a ciąża

(...) Na tych powiązaniach anoreksji, ciąży i na tym, czym jest pregoreksja, postaramy się skupić w tym temacie. Anoreksja a niepłodność Przede wszystkim trzeba podkreślić, że anoreksja doprowadza często do niepłodności. Organizm, który nie otrzymuje potrzebnej do życia ... lekarzem, terapeutą i porozmawiać o ewentualnych obawach.(Anoreksja objawy, Zagrożenia ciąży, leczenie anoreksji w...

Anoreksja

Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn stanowi ok. 6% wszystkich przypadków choroby, ale zaznacza się, że dane te mogą być zaniżone ... faktyczny odsetek mężczyzn zmagających się z anoreksją. Wiele wskazuje na to, że zaburzenia odżywiania u mężczyzn to znacznie ... . Wielu mężczyzn stara się dorównać wzorcom męskiego piękna, zwalczając tkankę tłuszczową i intensywnie ćwicząc. U kobiet anoreksja ... w relacji z innymi ludźmi. Nieleczona anoreksja prowadzi dozaburzeń hormonalnych.U kobiet skutkuje to niepłodnością, a u...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500