Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

APAP Junior® (Paracetamolum)

APAP Junior® (Paracetamolum)
APAP Junior® (Paracetamolum)

APAP Junior® to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Dostępny jest w formie granulek i jest przeznaczony dla dzieci powyżej 4. roku życia. Może być stosowany w celu zmniejszenia bólów różnego typu oraz obniżenia gorączki.

spis treści

1. Najczęstsze pytania

Czy APAP Junior® można przyjmować z innymi lekami?

Można, ale przy dłuższym przyjmowaniu należy się skonsultować z lekarzem. Nie można go natomiast stosować razem z innymi lekami zawierającymi paracetamol (krople, czopki, zawiesiny).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czy APAP Junior® jest bezpieczny dla alergików?

APAP Junior® jest zasadniczo bezpieczny dla alergików. Paracetamol nie należy do substancji często uczulających. Alergia jest jednak sprawą mocno indywidualną i w nielicznych przypadkach jest możliwe uczulenie na paracetamol lub któryś ze składników pomocniczych.

Skład

Substancją czynną w leku APAP Junior jest paracetamol 250 mg. Paracetamol to składnik o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Czym grozi przedawkowanie leku APAP Junior®?

Przedawkowanie leku grozi zatruciem paracetamolem, które objawia się złym samopoczuciem, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, bladością i zaburzeniami świadomości (bez utraty przytomności). Ciężkie zatrucie może prowadzić do śmierci. U dzieci dawka toksyczna wynosi około 150mg/kg masy ciała, a śmiertelna 300 mg/kg masy ciała.

Na jakie rodzaje bólu można stosować APAP Junior®?

Na ból o słabym lub umiarkowanym nasileniu, różnego pochodzenia i umiejscowienia (ból głowy, zębów, mięśni, itd.)

Czy lek nadaje się dla diabetyków?

Lek zawiera sacharozę (cukier) więc zasadniczo nie powinien być stosowany u diabetyków, chyba że korzyść medyczna przewyższa ryzyko zdrowotne. U diabetyków zamiast tego leku warto rozważyć niesłodzone postacie paracetamolu (krople, czopki, tabletki).

Preparaty paracetamolu sa lekiem pierwszego wyboru w zwalczaniu bólu i gorączki u dzieci. Choć sa nieco mniej skuteczne od preparatów ibuprofenu, są od nich bezpieczniejsze i można je stosować wtedy, kiedy ibuprofenu używać nie należy – w ospie wietrznej (ryzyko powikłań), po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych (ryzyko nasilenia krwawienia).

Czy po pominięciu jednej dawki leku należy podać dziecku podwójną?

Nie, w żadnym przypadku nie należy podawać jednorazowo dawki większej niż zalecana.

Jakie objawy wskazują na to, że powinniśmy podać dziecku APAP Junior®?

Temperatura ciała przekraczająca 38,5°C lub ból utrudniający normalne funkcjonowanie.

Jak skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?

Temperatury niższej niż 38,5°C w ogóle nie należy obniżać. Wyższą należy zbijać środkami zawierającymi paracetamol (np. APAP Junior®) lub ibuprofen. Można też stosować pomocniczo okłady lub kąpiele (o temperaturze o kilka stopni niższej niż temperatura ciała).

Podmiot odpowiedzialny

Podmiotem odpowiedzialnym i wytwórcą leku APAP Junior jest US Pharmacia Sp. z o.o.

Jak długo powinna trwać kuracja APAPEM Junior®?

Jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach, trzeba się skonsultować z lekarzem. Również w leczeniu bólu przy kuracji dłuższej niż kilka dni wskazana jest kontynuacja leczenia.

Czy w trakcie leczenia APAPEM Junior® należy podawać dziecku probiotyki lub suplementy diety?

Nie ma takiej konieczności, chyba że mają one służyć do zwalczania innych dolegliwości niż ból i gorączka, np. biegunka, ból gardła, kaszel, katar.

2. Co to jest APAP Junior®?

APAP Junior® to lek, którego głównym składnikiem jest paracetamol – substancja znana ze swoich właściwości przeciwbólowych i obniżających gorączkę. APAP Junior® to lek w formie granulek, który nie wymaga popijania. Granulki szybko się rozpuszczają, dlatego wystarczy je tylko wysypać dziecku na język. Truskawkowo-waniliowy smak sprawia, że łatwiej przekonać dziecko do zażycia leku.

3. Kto powinien stosować APAP Junior®?

Preparat APAP Junior® przeznaczony jest dla dzieci powyżej 4. roku życia, u których występuje ból lub gorączka.

4. Kto nie powinien stosować APAP Junior®?

Leku nie można podawać dzieciom uczulonym na którykolwiek składnik zawarty w preparacie APAP Junior®. Nie stosuje się go również u osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Zaleca się zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy dziecko cierpi na zaburzenia funkcjonowania nerek lub wątroby.

Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 4. roku życia.

5. Jak stosować APAP Junior®?

W zależności od wieku i wagi dziecka, zaleca się podawanie różnych dawek leku APAP Junior®. W przypadku dzieci między 4. a 8. rokiem życia i wadze w przedziale 17–25 kg, należy stosować jedną saszetkę produktu maksymalnie 4 razy w ciągu doby. U dzieci w wieku 8–12 lat i wadze 26–40 kg, można podawać 2 saszetki leku, ale dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 saszetek. Należy również pamiętać o zachowaniu co najmniej 6-godzinnego odstępu pomiędzy podawaniem kolejnych dawek dziecku.

APAP Junior® podaje się doustnie, wysypując granulki na język. Dziecko musi je połknąć, nie popijając wodą. Lek nie powinien być przyjmowany po posiłku.

Jeżeli ból i gorączka utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Lek dostępny jest bez recepty. Jedno opakowanie APAP Junior® zawiera 10 saszetek produktu.

6. Jakie są możliwe skutki uboczne przyjmowania APAP Junior®?

Paracetamol rzadko powoduje wystąpienie działań niepożądanych, jednak mogą one się pojawić. Wśród skutków ubocznych APAP Junior® są anemia, depresja szpiku kostnego, schorzenia trzustki, reakcje alergiczne, pokrzywka, choroby nerek.

7. Oferty aptek

APAP Junior - Aptemax
APAP Junior - Apteka Zawiszy Czarnego
APAP Junior - e-aptekarodzinna.pl
APAP Junior - Ale leki!
APAP Junior - Apteka Gemini

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze