Trwa ładowanie...

Apteczka na wakacje

Avatar placeholder
19.12.2018 16:42
Apteczka na wakacje
Apteczka na wakacje (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Kleszcze, osy, oparzenia, zatrucia, opryszczka – mogą się nam przydarzyć w trakcie letnich wypadów nad morze, w góry czy za miasto. Zwykle są to niegroźne schorzenia, jednak warto wiedzieć, jak się zachować i co uczynić w ich przypadku. W końcu to czas naszego urlopu, w którym chcemy sobie odpocząć, a nie zamartwiać takimi problemami. Pomyślmy więc o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale na wszelki wypadek zaopatrzmy nasz bagaż w apteczkę z niezbędnymi lekami.

spis treści

1. Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych lub fotoalergii

Latem uwielbiamy wylegiwać się na słońcu. Niestety często zapominamy o umiarze, co skutkuje poparzeniem opalanej skóry. Oparzenia skóry objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem przy każdym dotyku. Co wtedy zrobić? Najważniejsze to unikać słońca, zanim skóra się nie zagoi, ulgę przyniosą również okłady z zimnej wody lub pianki. Jednak pamiętajmy, że lepiej unikać oparzeń, niż je leczyć. Warto więc przed wyjściem na plażę natrzeć skórę kremem lub balsamem z wysokim filtrem. Wiele osób zapomina, że jedno posmarowanie nie wystarczy, należy tę czynność powtarzać co kilka godzin, a także po każdej kąpieli wodnej, aby skutecznie uniknąć oparzenia.

Długa ekspozycja na słońcu może spowodować wysypkę na skórze. Jest ona czerwona i grudkowa, piecze lub pali. Jest to tzw. fotoalergia. Niestety ma ona skłonność do powtarzania się przy kolejnych wyjściach na słońce. Przy fotoalergii ulgę może przynieść posmarowanie miejsca pianką, a przy silniejszym bólu można zgłosić się do lekarza po środki przeciwzapalne. Zapobiec fotoalergii można, unikając słońca i chroniąc skórę kremami.

2. Pierwsza pomoc przy ukąszeniach owadów lub żmii

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Użądlenie pszczoły, osy czy szerszenia dla dorosłego człowieka nie jest groźne, jest jedynie nieprzyjemne. W przypadku małych dzieci albo osób o skłonnościach alergicznych, może doprowadzić do poważnych objawów. Najczęstsze to uczucie duszności, obrzęk warg, oczu i policzków, łzawienie, pokrzywka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. U dzieci przy reakcji uczuleniowej szybko może dojść do zaburzenia układu krążenia i pracy serca oraz zapaści. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicach gardła i jamy ustnej, ponieważ może ono spowodować zaburzenia oddychania. Pierwsza pomoc przy użądleniu pszczoły polega na usunięciu żądła za pomocą pęsety albo igły. Później należy zrobić okład z oczyszczonej sody, by zneutralizować zawarty w wydzielinie kwas mrówkowy. Jeśli nie mamy przy sobie sody, można użyć kostek lodu, wody z amoniakiem lub octem. W momencie pojawienia się objawów uczuleniowych, należy szybko zgłosić się do lekarza.

Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki, które mogą roznosić boreliozę albo kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby są równie niebezpieczne, dlatego warto im zapobiegać. Chodząc po lasach, łąkach, zaroślach, warto nosić ubranie z długimi rękawami i nogawkami oraz koniecznie nakrycie głowy. Można także zakupić środki odstraszające kleszcze. O obecności kleszcza w naszym ciele świadczy ból i pieczenie. Jednak czasami możemy nie czuć żadnych objawów. Warto więc po powrocie do domu dokładnie sprawdzić swoje ciało. Jeśli znajdziemy na nim kleszcza, to należy go usunąć za pomocą pęsety. Ważne jest, by pozbyć się go w całości. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, należy zgłosić się do lekarza.

Z owadami lepiej nie zadzierać, dlatego widząc gniazdo os, należy zostawić je w spokoju, odchodząc na bezpieczną odległość. Najlepiej jest wtedy zmienić miejsce pobytu. Warto również pamiętać, ze wszelkie słodycze działają jak lep na owady, więc lepiej jest je szczelnie zabezpieczyć. Na wszelki wypadek w podręcznej aptece należy mieć wapno, leki przeciwuczuleniowe, żel łagodzący ukąszenia.

W lasach, na polanach, torfowiskach i wydmach można spotkać żmije zygzakowate. Ich ukąszenie jest bardzo groźne. Powoduje ból, obrzęk, biegunkę, wymioty, a czasami zapaść. Po ukąszeniu należy natychmiast założyć uciskową opaskę powyżej miejsca ukąszenia. Można ją zrobić z apaszki, paska czy chustki. Pokąsaną osobę należy położyć, okryć i unieruchomić jej złamaną kończynę. Przy pokąsaniu przez żmiję zygzakowatą, konieczna jest wizyta u lekarza.

3. Skutki ciepłej pogody

3.1. Niewydolność żylna

Obrzmiałe stopy, uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni i ciągle zmęczone nogi mogą świadczyć o niewydolności żylnej kończyn dolnych. Ulgę przyniesie zimny prysznic od stóp ku górze albo wymoczenie stóp w zimnej wodzie. Żele i maści z heparyną, wyciągiem z kasztanowca również dadzą ukojenie. Niewydolności żylnej można uniknąć poprzez aktywność fizyczną, która poprawia krążenie w kończynach dolnych. Warto biegać, spacerować, ćwiczyć i pływać. Niewskazane jest długotrwałe przebywanie w cieple, czyli unikajmy sauny, depilacji gorącym woskiem, długiego opalania.

3.2. Pragnienie

Upalne dni powodują wzmożone pragnienie. Spowodowane jest to większą potliwością. W momencie niedostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości wody pojawia się osłabienie, suchość skóry i języka, męczliwość mięśni, zawroty głowy, a nawet omdlenie. W upały nasze zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć nawet do 3-4 litrów dziennie. Należy pić ją powoli i małymi łykami. Najlepsza jest woda mineralna. Można ją również połączyć z sokiem owocowym. Nie wolno zapomnieć o naszych dzieciach, które także będą odczuwały wzmożone pragnienie. Nie można go bagatelizować, trzeba je zaspokajać od razu.

3.3. Zatrucia pokarmowe

Latem dużo łatwiej jest się zatruć żywnością. Upały sprzyjają rozwojowi bakterii chorobotwórczych w jedzeniu. Głównie dochodzi do zatruć salmonellą lub gronkowcem. Objawia się to wymiotami, biegunką, bólem brzucha, gorączką. Gronkowiec daje pierwsze objawy już po 2-3 godzinach, a salmonella dopiero po 8-12. Gdy już dojdzie do zatrucia, należy zrobić sobie głodówkę i wypijać dużo płynów: herbaty, mięty – koniecznie niesłodzonej. Do wody można dodać sód, chlorki, potas i glukozę, co uzupełni tracone elektrolity. Warto wziąć także środki przeciwbiegunkowe. Jeśli objawy trwają dłużej niż dobę, należy skontaktować się z lekarzem. Zatrucia pokarmowego można uniknąć, myjąc często ręce, przechowując jedzenie w lodówce, jedząc potrawy świeżo przygotowane, parząc jaja przed rozbiciem.

3.4. Opryszczka

Pieczenie lub swędzenie na wardze może być objawem opryszczki. Rozwija się ona w związku z zakażeniem wirusem opryszczki. W chorym miejscu pojawia się pęcherzyk z płynem, który pęka i zostawia gojącą się rankę. Chorego miejsca nie wolno drapać ani dotykać, a gdy tylko poczujemy pieczenie, natychmiast należy je posmarować kremem lub maścią. Aby uniknąć przykrej opryszczki, należy z umiarem wypoczywać na słońcu, gdyż może ono osłabić nasz organizm i łatwo staniemy się pożywką dla wirusów.

3.5. Grzybica

Baseny i pływalnie to miejsca, w których chętnie rozwijają się grzyby. Grzybica najczęściej pojawia się pomiędzy IV i V palcem w postaci pękniętej skóry, która boli. Gdy nie mamy możliwości skontaktowania się z lekarzem, warto w aptece zakupić maść przeciwgrzybiczą i ją stosować. Chodzenie po basenie i pływalniach tylko w klapkach, a po kąpieli dokładne osuszanie stopy pomogą uniknąć grzybicy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze