Trwa ładowanie...

Astma a sauna

Avatar placeholder
20.05.2020 15:46
Astma a sauna
Astma a sauna (Shutterstok)

Czy astma pozwala na korzystanie z sauny? Jak najbardziej tak. Jest wręcz wskazana dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, szczególnie na astmę oskrzelową. Kąpiele w saunie przynoszą dużo pozytywnych efektów dla astmatyków. Korzystanie z sauny powinno być terapią pomocniczą w leczeniu astmy. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z sauny. Ostry stan astmatyczny jest jedynym przeciwwskazaniem dotyczącym astmatyków do uczęszczania do miejsca, jakim jest sauna.

spis treści

1. Korzystanie z sauny przez astmatyków

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Z sauny z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Jest to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich, rekreacyjnych, ale także, a może przede wszystkim miejsce, które leczy z niektórych dolegliwości. Sauna to pomieszczenie, w której panuje dosyć wysoka temperatura oraz odpowiednia wilgotność, w zależności od rodzaju sauny. Osoby, u których zdiagnozowana została astma oskrzelowa, często zastanawiają się czy możliwe jest w ich przypadku korzystanie z takiego miejsca, jakim jest sauna. Zdecydowanie tak! Przy wysokiej temperaturze w saunie, ulega także podgrzaniu powietrze. W wyniku jego wdychania następuje rozszerzenie oskrzeli i łatwiejsze wdychanie. Poprawia się także działanie układu krążenia. W drogach oddechowych ukrwienie wzrasta nawet siedmiokrotnie. Powoduje to większe utlenowanie krwi, a więc szybsze i efektywniejsze dostarczanie tlenu do tkanek organizmu. Oprócz tego przy panującym suchym powietrzu błony śluzowe chronią się przed wysuszeniem, w wyniku czego oskrzela szybciej pozbywają się śluzu zalegającego w ich drogach. Dlatego też korzystanie z sauny jest jak najbardziej wskazane u osób cierpiących na astmę bronchitową, astmę alergiczną, wysiłkową czy o innej etiologii, czy zespół Corrao. Kąpiele w saunie powinny być uzupełnieniem terapii farmakologicznej astmy. Jedynym przeciwwskazaniem dla astmatyków do uczęszczania do sauny jest stan astmatyczny.

2. Bezpieczne korzystanie z sauny

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W trakcie zabiegu termoterapii, jakim jest kąpiel w saunie, wyróżniamy 2 fazy: ogrzewania i schładzania. Najpierw należy jednak odpowiednio przygotować się. Nie należy korzystać z sauny bezpośrednio po posiłku. Pacjent powinien:

  • opróżnić pęcherz moczowy oraz jelita,
  • wziąć kąpiel, a następnie dokładnie osuszyć ciało,
  • ogrzać stopy przed wejściem do sauny.

Po wejściu do sauny rozpoczyna się kąpiel w saunie, która składa się najczęściej z 2-3 cykli. Cykle podzielone są na okresy ogrzewania i schładzania, stosowane naprzemiennie. Przegrzewanie powinno trwać 8-12 min, maksymalnie 15 minut, po czym należy schładzać organizm przez 8-10 minut. Metody schładzania mogą być różne. Najczęściej jest to korzystanie z natrysku chłodnej wody lub zanurzenie całego ciała w zimnej wodzie. Możliwe jest również polewanie zimną wodą, zimna kąpiel powietrzna lub śnieżna grota, która staje się coraz bardziej popularna. Po kąpieli w saunie rozpoczyna się ostatnia faza, którą jest faza odpoczynku. W tym czasie należy odpocząć w poczekalni ok. 30 minut i pic dużą ilość płynów – wody mineralnej lub soku pomidorowego, zawierającego dużą ilość potasu.

Warto wiedzieć jak prawidłowo korzystać z sauny, aby uzyskać pożądane skutki terapeutyczne. Nieodpowiednie przegrzewanie i schładzanie organizmu w saunie, może przynieść więcej problemów niż działań pozytywnych.

Korzystanie z sauny zalecane jest nie tylko w astmie, ale także w innych chorobach układu oddechowego, np. zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy chorobach kardiologicznych, jak nadciśnienie I i II stopnia, zawał serca lub dusznica bolesna naczynioruchowa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze