Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń w domu zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu bezpiecznemu i wielofunkcyjnemu urządzeniu można przeprowadzić profesjonalny trening we własnej domowej siłowni. Istnieją różne rodzaje atlasu, przeznaczone tylko do treningu domowego. Wybierając ten sprzęt, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na funkcje oraz przydatność w ćwiczeniu określonych partii mięśni. Co należy wiedzieć o atlasie do ćwiczeń?

Spis treści:
  1. 1. Ćwiczenia na atlasie
  2. 2. Funkcje atlasu do ćwiczeń
  3. 3. Zalety atlasu do ćwiczeń

1. Ćwiczenia na atlasie

Atlasy do ćwiczeń znajdziemy w każdej dobrej siłowni.

Te niezbyt duże sprzęty do ćwiczeń pozwalają wzmocnić wiele mięśni naszego ciała. Niemal wszystkie atlasy wyposażone są w elementy, które pozwalają na trenowanie takich partii ciała, jak:

Ze względu na ogromne korzyści z ćwiczeń na atlasie, warto mieć ten sprzęt w wyposażeniu własnej domowej siłowni. Ceny atlasu nie są zbyt wygórowane. Już poniżej 1000 złotych można kupić dobry sprzęt. Odpowiedni atlas do ćwiczeń powinien posiadać stabilną konstrukcję, która zapewni komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, ponadto urządzenie musi mieć osłony na obciążnikach. Warto kupić taki sprzęt, który będzie zgodny z europejską normą bezpieczeństwa EN957.

2. Funkcje atlasu do ćwiczeń

Urządzenia przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Podejmując decyzję zakupu konkretnego rodzaju atlasu, warto sprawdzić, czy funkcje urządzenia będą odpowiadały naszym oczekiwaniom. Atlas powinien przede wszystkim posiadać podwójne, wysokie i wygodne oparcie pleców, wygodne siedzenie (powinno mieć możliwość regulacji), które będzie można odłączyć, aby móc wykonywać więcej ćwiczeń w pozycji siedzącej, półprzysiadzie czy opadzie. Do podstawowych elementów większości atlasów należą: ławeczka z wysokim oparciem, wyciąg górny, wyciąg dolny (zazwyczaj w wieży wyciągowej), wieża wyciągowa (zazwyczaj atlasy różnią się ilością poziomów regulacji), dźwignia wyprostu kolan, dźwignia zginania kolan, suwnica do nóg. Niektóre atlasy posiadają takie zastosowanie linek, które pozwala na liczenie obciążenia w przełożeniu 2:1, czyli ćwiczący podnosi ciężar dwa razy większy niż waga obciążenia.

3. Zalety atlasu do ćwiczeń

Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się nad tym, czy atlas ma możliwość składania i ile miejsca zajmuje po rozłożeniu. Dzięki funkcji składania rozwiązuje się problem przechowywania. Niektóre urządzenia wyposażone są w tzw. „przewodniki” ćwiczeń rozrysowane na obudowie atlasu – to bardzo ważna funkcja dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia w treningach na sprzęcie tego rodzaju. Coraz więcej atlasów posiada opływowy kształt, gwarantujący większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Dla niektórych osób istotne jest, aby atlas cicho pracował. Jest to możliwe, jeśli obciążniki oblane są plastikiem. Ponadto ćwiczenia na atlasie możemy wykonywać samodzielnie. Nikt nie musi czuwać nad nami i asekurować naszych ruchów. Sprzęt jest zupełnie bezpieczny dla naszego zdrowia, jeśli tylko jest używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Artykuły Kulturystyka

Kulturystyka Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym lub cross-trainerem. Orbitrek doskonale nadaje się do wykonywania ćwiczeń typu cardio. To urządzenie łączy w sobie zalety bieżni, rowerka...

Piłki do ćwiczeń
Sprzęt fitness Piłki do ćwiczeń

Ćwiczenia w z piłką fitness są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie...

Siłownia Motylek do ćwiczeń

Motylek do ćwiczeń to niewielki sprzęt do fitness w domu. Przyrządy do ćwiczeń zazwyczaj są pokaźnych rozmiarów - agrafka do ćwiczeń zajmuje mało miejsca, można ją schować nawet do damskiej torebki.

Podesty do ćwiczeń Stepy do ćwiczeń

Stepy do ćwiczeń to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią dynamiczną i zróżnicowaną...

Ciężarki Sztangi do ćwiczeń

Każdy mężczyzna chciałby być wysportowany, bez zalegającego tłuszczyku tu i ówdzie. Marzenia o uwidocznionych mięśniach mogą się spełnić. Wystarczy cotygodniowy trening z pomocą sztangi.

Step Twister do ćwiczeń

Aby uzyskać smukłą talię, zgrabne uda i pośladki i ogólnie zgrabną sylwetkę, należy podjąć się ćwiczeń. Pomocny w uzyskaniu dobrych efektów może być twister do ćwiczeń.

Maty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Maty do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń mają różne zastosowanie. Niektóre z nich - maty ochronne - służą do stabilizacji...

Ciężarki Hantle do ćwiczeń

Wyróżniamy kilka różnych sprzętów do ćwiczeń. Jednym z nich są hantle do ćwiczeń. Stanowią one dobry przyrząd do wzmocnienia mięśni nie tylko ramion, ale wszystkich górnych partii ciała.

Podesty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Podesty do ćwiczeń

Podesty do ćwiczeń to uniwersalne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie zróżnicowanego...

Ćwiczenia Mity na temat ćwiczeń

Ruch to zdrowie, ale ćwiczenia mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza gdy wierzymy we wszystko na temat sportu. Niektóre mity na temat ćwiczeń są niegroźne, ale i tak warto się z nimi rozprawić.

Znajdź motywację do ćwiczeń!
Ćwiczenia Znajdź motywację do ćwiczeń!

Rozpoczęcie ćwiczeń jest łatwe, ale kontynuowanie treningu może stanowić wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i sprawdzone sposoby na regularny wysiłek fizyczny.

Jak ćwiczyć? Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń?

Wbrew pozorom, poprawa kondycji bez ćwiczeń jest możliwa. Jednak najlepsze efekty można uzyskać także dzięki tradycyjnemu treningowi. Wystarczy umiejętnie zwiększyć efektywność ćwiczeń. Jak to zrobić?

Ćwiczenia Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń?

Niechęć do ćwiczeń fizycznych to, niestety, powszechny problem. Mimo iż specjaliści alarmują, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu, wiele osób ma opory przed wysiłkiem fizycznym. Jak je przełamać?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij