Autyzm - gdzie szukać pomocy?

Jak się okazuje autyzm przestaje powoli być wstydliwą chorobą. Optymizmu dodaje także fakt, iż podjęte odpowiednio wcześniej działania mogą doprowadzić do całkowitego zaniku objawów autyzmu.

Bardzo ważna jest wczesne diagnostyka tego typu choroby i oddanie dziecka do specjalistycznych ośrodków leczenia. Objawy autyzmu różnią się bowiem od siebie w zależności od przypadku. Część dzieci może więc mieć problemy w kontaktach z otoczeniem, a inne mają dziwne zaburzenia, które niejednokrotnie są bardzo trudne do postawienie jednoznacznej diagnozy.

Bardzo często bywa tak, że rodzice wpadają w panikę obserwując pewne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. W tym momencie zalecana jest wizyta w specjalistycznym ośrodku leczenia. Jak sobie pomóc?

Odpowiedzi udziela psycholog Joanna Grochowska  -wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem Fundacji SYNAPSIS.

Lubię to!
1

Porady ekspertów

Biomedyczne leczenie autyzmu

U naszego 1,5-rocznego synka wystąpiło podejrzenie o autyzm. Ale na konkretną diagnozę czekamy...

mgr Joanna Grochowska Porady udziela mgr Joanna Grochowska psycholog, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem.
pokaż 5 następnych

Artykuły Leczenie autyzmu

Leczenie autyzmu Rehabilitacja dzieci z autyzmem

Autyzm jest złożonym schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się zaburzeniami komunikacji uczuć i integracji wrażeń zmysłowych oraz problemami z komunikowaniem się i funkcjonowaniem społecznym. Choroba najczęściej manifestuje się u dzieci do...

Leczenie autyzmu Autyzm - gdzie znajdziesz pomoc

Jeżeli twoje dziecko ma podejrzenie autyzmu lub jego zachowanie wzbudza twoje obawy, nie zwlekaj z konsultacją  u specjalisty. W Polsce jest wiele ośrodków, które służą pomocą dotkniętym tym problemem rodzinom. Poniżej zamieszczamy...

Czy autyzm jest wyleczalny?Odtwórz wideo
Leczenie autyzmu Czy autyzm jest wyleczalny?

Czy diagnoza autyzmu jest wyrokiem? Czy terapia jest w stanie zahamować lub wręcz cofnąć chorobę? Dawniej sądzono, że autyzmu nie można wyleczyć. W większości przypadków jest to prawdą – wiele osób całe życie zmaga się z objawami...

Wczesna terapia dziecka autystycznegoOdtwórz wideo
Leczenie autyzmu Wczesna terapia dziecka autystycznego

Przed rodzicami, u których dzieci zdiagnozowano wczesne objawy autyzmu, stoi trudne zadanie. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to zadanie niewykonalne. Jeśli wprowadzi się odpowiednią terapię, polegającą na stymulowaniu różnych...

Kobiety walczą z depresją Gdzie szukać pomocy w depresji?

Gdzie szukać wsparcia w przypadku chorowania na depresję? Pomocy mogą udzielić specjaliści pracujący w telefonach zaufania, poradniach psychiatrycznych, centrach interwencji kryzysowej, ośrodkach pomocy rodzinie i poradniach zdrowia psychicznego.

Autyzm
Neurologia Autyzm

Jakie są przyczyny autyzmu? Co może wskazywać na zaburzenia autystyczne u dzieci? Czym różni się autyzm atypowy od autyzmu wczesnodziecięcego? Jak leczyć autyzm?

Objawy autyzmu Czy to autyzm?

Jak wygląda proces diagnostyczny autyzmu? Jak odróżnić autyzm atypowy od zespołu Aspergera albo innych zaburzeń rozwojowych? Z czym można pomylić autyzm?

Gdzie szukać partnera?
Orientacje seksualne Gdzie szukać partnera?

Wiele samotnych osób, czyli singli, zastanawia się z czasem, gdzie szukać partnera....

Autyzm Autyzm a rodzina

Diagnoza autyzmu jest niewątpliwie szokiem dla rodziców. Wiele osób nie zna specyfiki choroby, nie wie, jak pomóc maluchowi. Autyzm to także obciążenie dla rodzeństwa chorego dziecka. Jakie problemy są udziałem rodziny z dzieckiem autystycznym?

Autyzm Autyzm u dorosłych

Na autyzm nie chorują tylko małe dzieci, ale także osoby dorosłe. Dorośli autyści są postrzegani jako dziwni, ekscentryczni, sztywni. Mają wiele problemów w życiu społecznym i zawodowym.

Rodzaje autyzmu Autyzm atypowy

Czym różni się autyzm atypowy od zwykłego autyzmu wczesnodziecięcego? Jakie są objawy autyzmu atypowego? Jak odróżnić autyzm atypowy od innych zaburzeń ze spektrum autyzmu?

Objawy autyzmu Autyzm a agresja

Jaki jest związek między autyzmem a agresją? Czy dzieci autystyczne zawsze są agresywne? Z czego wynika agresywność u dzieci autystycznych?

Objawy autyzmu Autyzm u trzylatka

Autyzm wczesnodziecięcy został wyodrębniony w 1943 roku przez Leo Kannera jako zespół...

Autyzm u niemowlaka
Rodzaje autyzmu Autyzm u niemowlaka

Autyzm u niemowląt jest trudny do zdiagnozowania. Przed trzecim rokiem życia dziecka nie...

Autyzm wczesnodziecięcy
Rodzaje autyzmu Autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy pojawia się u dzieci w wieku do dwóch i pół lat. Maluch może wykazywać tendencję do samotnictwa, nie reagować na dźwięk głosu mamy i jej obecność w pokoju.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij