Trwa ładowanie...

Baby-led weaning - jak karmić niemowlę metodą BLW?

Avatar placeholder
29.03.2021 23:05
Baby-led weaning
Baby-led weaning (Shutterstock)

Baby-led weaning (BLW) to metoda odstawiania dziecka od piersi polegająca na wprowadzaniu do jego diety pokarmów stałych, ale nie w formie papki. Kluczem jest tu stopniowe samodzielne jedzenie przez dziecko produktów pokrojonych na małe kawałki. Według metody BLW karmienie niemowlaka do mniej więcej szóstego miesiąca życia powinno polegać wyłącznie na podawaniu mu mleka. Kiedy jednak dziecko jest w stanie siedzieć i wykazuje zainteresowanie innym rodzajem jedzenia, należy zacząć odstawianie go od piersi na rzecz produktów stałych.

spis treści

1. Jak nauczyć dziecko samodzielnie jeść?

Powszechnie uważa się, że rozszerzanie diety dziecka warto zacząć od kleiku ryżowego lub zupek jarzynowych. Jednak zwolennicy metody BLW sugerują, aby zamiast zmielonych produktów podawać dziecku jedzenie w małych kawałkach. Na początku dzieci biorą je do ręki, zaczynają je ssać, a z czasem przeżuwać i połykać. W rezultacie karmienie dziecka staje się dobrą zabawą. Nie bez znaczenia jest także prostota metody BLW w porównaniu do czasochłonnego przygotowywania zupek i kleików. Okazuje się, że dieta dziecka może być jednocześnie bogata w składniki odżywcze oraz niewymagająca dużo czasu i wysiłku ze strony rodziców.

2. Karmienie niemowlaka metodą BLW

Około szóstego miesiąca życia stopniowo wprowadza się do diety dziecka niewielkie ilości glutenu w postaci kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego w zupce jarzynowej. Oprócz tego dziecku podaje się, zgodnie z metodą BLW, ugotowane warzywa, na przykład marchew, kalafior, ziemniaki lub szparagi, a także miękki ryż, kaszę jaglaną lub mannę. Do picia niemowlak dostaje wodę. Na 30-60 minut przed jedzeniem podaje się dziecku pierś.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Niemowlę w wieku 7-9 miesięcy oprócz piersi na żądanie otrzymuje posiłki uzupełniające w postaci zupy jarzynowej lub przecieru z gotowanym mięsem lub rybą z kleikiem zbożowym, a także kaszkę lub kleik oraz sok owocowy, najlepiej w formie przecieru. Zgodnie z metodą BLW, jest to dobry czas na rozpoczęcie podawania niemowlęciu surowych owoców, na przykład jabłek i bananów. Owoce można też podawać na ciepło, na przykład z ryżem. Zamiast zupy w postaci papki podaje się dziecku jej poszczególne składniki: ryż, makaron, marchew, małe kawałki mięsa, warzywa.

Przygotowanie jedzenia dla niemowlaka metodą baby-led weaning jest dość proste i nie wymaga znacznych nakładów czasu ani wysiłku. Wystarczy, że np. ugotowane mięso pokroisz w drobne kawałeczki, obierzesz jabłko i porozdzielasz na cienkie paski, ugotujesz ziemniaki i rozdrobnisz je w taki sposób, by dziecko mogło je połknąć. Tak przygotowane posiłki nie tracą składników odżywczych i są zdrowe dla dziecka. Do posiłków warto dodawać zupy jarzynowe i soki owocowe. Są cennym źródłem witamin, tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Karmienie niemowlaka może być fascynującą przygodą. Jeśli rodzice zachowają cierpliwość i zastosują się do zaleceń baby-led weaning, mogą być zdziwieni, jak szybko ich pociecha nauczy się samodzielnie jeść. W rezultacie dieta dziecka w naturalny sposób ulegnie wzbogaceniu, a niemowlak zyska przydatne umiejętności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze