Badania krwi - żelazo

Żelazo jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Jego niedobór we krwi znany jest nam jako niedokrwistość czyli anemia. Bardzo często stan ten może być wynikiem nagłej utraty dużej ilości krwi, upośledzenia procesów wchłaniania żelaza, okresu dojrzewania, ciąży oraz okresu laktacji, a także może on być wynikiem nieodpowiedniej diety.

Nasz organizm wchłania zaledwie 1 mg żelaza na każde 10-20 mg żelaza obecnego w pokarmie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta w której nie zabraknie produktów bogatych w żelazo takich jak podroby, warzywa strączkowe, mięso, kasze oraz warzywa z pozostałej grupy.

W przypadku kobiet w ciąży obniżony poziom żelaza, a w następstwie tego niedokrwistość, może opóźniać rozwój płodu. Co więcej, zbyt niski poziom żelaza może również powodować przedwczesny poród.  

Jedną z ważniejszych funkcji żelaza we krwi jest udział w procesie tworzenia hemoglobiny oraz przenoszenie tlenu w krwinkach czerwonych. W związku z tym jego niedobór tj. anemia, często jest również przyczyną uczucia silnego zmęczenia.

Warto również wiedzieć, że prawidłowy poziom żelaza we krwi powinien wynosić około 37,0 -170,0 (L) w przypadku osób dorosłych oraz 59,0-158,0 (L) w przypadku dzieci. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi około 25 gramów.

W łagodniejszych przypadkach anemii objawy mogą nie być dostrzegalne. Jednak wówczas, gdy anemia postępuje, bardzo prawdopodobne jest występowanie silnego uczucia osłabienia, zmęczenia oraz zaburzeń w obrębie procesów regulacji naturalnej temperatury ciała. Co więcej, osoby chorujące na anemię mogą mieć obniżoną odporność organizmu, co wiąże się ze zwiększeniem podatności na przeziębienia oraz infekcje.

Lubię to!
0

Porady ekspertów

Podwyższony poziom żelaza a anemia

Witam! Bardzo proszę o odpowiedź, o czym mogą świadczyć moje wyniki krwi. Od dawien dawna moja...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Żelazo we krwi

Niedobór żelaza u mężczyznOdtwórz wideo
Żelazo we krwi Niedobór żelaza u mężczyzn

Anemia, inaczej niedokrwistość to zmniejszona ilość hemoglobiny we krwi, która jest najczęściej spowodowana niedoborem żelaza. Około 80% wszystkich rodzajów anemii wynikają właśnie z braku tego pierwiastka w organizmie. Główne...

Żelazo we krwi
Normy laboratoryjne Żelazo we krwi

Żelazo we krwi jest ważnym parametrem w diagnozie różnych chorób. Pomiar stężenia...

Żelazo
Składniki mineralne Żelazo

Żelazo jest składnikiem mineralnym tak cennym jak złoto. Spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie,...

Żelazo Na co żelazo?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, aż 600-700 milionów ludzi na całym świecie cierpi na niedobory żelaza. Problem głównie dotyczy krajów, w których występują niedostatki żywieniowe. W państwach europejskich niedobór żelaza wynika z prowadzenia złej diety, ubogiej w produkty zawierające żelazo.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij