Trwa ładowanie...

Badania laboratoryjne w diagnostyce chorób alergicznych

Avatar placeholder
04.04.2019 12:22
Badania laboratoryjne w diagnostyce chorób alergicznych
Badania laboratoryjne w diagnostyce chorób alergicznych (123RF)

Choroby alergiczne są wykrywane według pewnych stałych procedur diagnostycznych. Oczywiście, owe procedury ulegają różnym modyfikacjom. Jest to zależne od schorzenia i miejsca, które jest chore. Choroby alergiczne lokują się w różnych narządach ciała. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i współpracować z lekarzem. Dopiero wtedy, możliwe będzie rozpoznanie choroby i ustalenie, które alergeny są szkodliwe.

spis treści

1. Wywiad na temat alergii

Pierwszym krokiem, by zdiagnozować choroby alergiczne jest wywiad lekarski. Lekarz pyta o okoliczności wystąpienia objawów choroby. Pacjent musi współpracować z lekarzem. Istotne znaczenie mają sytuacje, które poprzedzają wystąpienie alergii. Poza tym ważna jest częstotliwość pojawiania się objawów alergii. To pomoże dobrać odpowiednie testy alergiczne, a także dieta eliminacyjna.

2. Badanie ogólne na choroby alergiczne

Pomiar ciśnienia, badanie laryngologiczne, badanie okulistyczne, psychiatryczne, neurologiczne, badanie ginekologiczne – pomogą one wykluczyć inne choroby, w tym choroby zakaźne. Poza tym ukierunkują badania szczegółowe i pomogą ustalić przyczynę choroby.

3. Badanie krwi i badanie moczu na choroby alergiczne

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badanie krwi i badanie moczu to podstawowe badania chorych na alergię. Badanie krwi pomoże stwierdzić, czy to właśnie alergeny odpowiadają za zmiany w centralnym układzie obwodowym, za powstanie atopii. Badanie moczu ma na celu wykrycie białka i krwinek czerwonych. Ich obecność świadczy o istnieniu zespołu nerczycowego. Nerczyca często ma podłoże alergiczne, a za jej powstanie odpowiadają alergeny pokarmowe.

4. Badanie kału na pasożyty na choroby alergiczne

Pasożyty wzmacniają alergię. Badanie kału na obecność pasożytów, pomoże ustalić czy znajdują się one w organizmie człowieka. Jeżeli wynik jest pozytywny, należy zlikwidować pasożyty. Dopiero wówczas leczenie alergii będzie skuteczne.

5. Testy alergiczne

Testy alergiczne mają kilka rodzajów. Można przeprowadzić testy punktowe. W tym celu wykorzystuje się alergeny wziewne i pokarmowe, a czasami alergeny z jadem pszczół lub os. Testy na alergię pokarmową to np. ALCAT Test, testy pokarmowe eliminacyjno-ekspozycyjne.

Często zdarza się, że poszczególne dolegliwości są powodowane przez inne, niż alergiczne, choroby. Celem powyższych badań jest ich wykluczenie. Dlatego lekarz indywidualnie ustala kolejność badań. Podstawą tego jest naturalnie wywiad lekarski, a następnie wyniki badań laboratoryjnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie krwi i moczu a alergia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze