Trwa ładowanie...

Badanie naczyniowe nerek

Avatar placeholder
05.09.2013 14:36
Badanie naczyniowe nerek
Badanie naczyniowe nerek

Angiografia nerkowa to badanie, które pozwala sprawdzić unaczynienie nerek za pomocą środka kontrastowego oraz promieni rentgenowskich. Badanie nerek wykonuje się na zlecenie lekarza, gdy pacjent ma nadciśnienie tętnicze, gruźlicę nerki, anomalie naczyniowe w obrębie układu moczowego, zwężenie tętnicy nerkowej, zator tętnicy nerkowej, guzy nerki i nadnerczy, przeszedł uraz nerek lub kiedy konieczna jest ocena stopnia unaczynienia przeszczepionej nerki.

spis treści

1. Przebieg angiografii nerkowej

Badanie naczyniowe nerek poprzedzone jest badaniem oceniającym krążenie i funkcjonowanie nerek. Ważne jest, aby wykonać badanie stężenia kreatyniny w surowicy. W przeddzień badania, wieczorem, powinno nastąpić wypróżnienie, a samo badanie wykonuje się na czczo. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszego obrazu, gdyż gazy i kał w jelitach mogłyby zasłaniać nerki i drogi moczowe. W czasie badania pacjent jest znieczulony miejscowo, a w przypadku dzieci konieczne bywa znieczulenie ogólne. Przed badaniem nerek należy poinformować lekarza o reakcji alergicznej na znieczulenie miejscowe lub środek kontrastujący, skłonności do krwawień lub uczuleń, a także o ciąży lub przyjmowanych lekach. Jeśli w trakcie badania pojawią się jakieś dolegliwości, należy o nich powiedzieć wykonującemu badanie.

Badanie trwa około kilkadziesiąt minut. Na początku pacjent kładzie się, a jego skóra w okolicy pachwiny zostaje obłożona jałowymi serwetami i odkażona. Badany zostaje znieczulony miejscowo, a lekarz wykonuje nacięcie w tętnicy udowej. Do tętnicy zostaje wprowadzony cewnik naczyniowy, który przemieszcza się do aorty brzusznej blisko tętnic nerkowych lub bezpośrednio do jednej z tętnic. Wtrzykuje się do niego środek kontrastujący, który pochłania promieniowanie rentgenowskie. Na koniec badania lekarz wyjmuje cewnik, a na miejsce nakłucia założony zostaje opatrunek uciskowy. Wynik badania ma formę opisu, do którego w niektórych przypadkach dołącza się zdjęcia rentgenowskie.

2. Zalecenia po angiografii nerkowej

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Po badaniu nerek należy zastosować się do zaleceń lekarza i nosić opatrunek uciskowy tak długo, jak jest to konieczne. Trzeba liczyć się także z możliwością powikłań, na przykład wystąpieniem krwiaka w miejscu, gdzie wprowadzony był cewnik. Możliwa jest także reakcja alergiczna na środek kontrastujący.

Angiografia nerkowa pozwala określić stan unaczynienia nerek. Badanie to może dotyczyć jednej lub obu nerek. Badanie to nie tylko pomaga zauważyć zwężenia tętnicy nerkowej, ale także ocenić ich poziom i stopień zwężenia. Możliwe jest także stwierdzenie choroby nerek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze