Trwa ładowanie...

Zatkane ucho - przyczyny i leczenie

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi
Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi (adobestock)

Zatkane ucho denerwuje, przeszkadza w odbieraniu dźwięków i rodzi uczucie dyskomfortu. Przyczyny zatykania się uszu są różne: spływanie wydzieliny z zatok do przewodów słuchowych, permanentny katar, zalegająca woskowina czy zapalenia ucha. Choć ta dolegliwość niepokoi, z reguły nie jest niebezpieczna i rzadko kiedy niesie ryzyko głuchoty. W niektórych przypadkach przy zatkanym uchu można pomóc sobie samemu. Niekiedy przydać się może fachowa porada lekarza.

spis treści

1. Zatkane ucho a zalegająca woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują jej zbyt dużo, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów i zatykania uszu. Taki korek woskowinowy może być na tyle spory, że zatyka kanał ucha i osłabia słuch.

Najlepiej udaj się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną zatkanego ucha rzeczywiście jest nagromadzona woskowina. Jeśli tak, to laryngolog usunie ją, przepłukując każde ucho z osobna wodą. Czasami korek woskowinowy trzeba najpierw rozmiękczyć za pomocą odpowiednich kropli.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W żadnym wypadku nie usuwaj stwardniałej woskowiny patyczkami do uszu. To nie pomoże przy zatkanym uchu, a może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli w twoich uszach często gromadzi się woskowina, spróbuj płynów do czyszczenia uszu dostępnych w aptece. Przed ich wypróbowaniem skonsultuj się jednak z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

Ryzyko chorób serca mogą zdradzić twoje uszy. Przyjrzyj się dokładnie
Ryzyko chorób serca mogą zdradzić twoje uszy. Przyjrzyj się dokładnie [4 zdjęcia]

Choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci wśród Polaków. Do tych schorzeń zaliczamy

zobacz galerię

2. Szum w uszach spowodowany nadmiarem woskowiny

Przyczyn zatkanych uszu może być naprawdę dużo. Jak odetkać ucho? Jeśli ucho będzie zatkane podczas przeziębienia na początku należy udrożnić oddechowe drogi. Bardzo często przy silnym katarze dochodzi do większego obrzęku śluzówki nosa, a przy naprawdę dużym obrzęku zostaje zatkana trąbka Eustachiusza i przewody słuchowe. W takiej sytuacji pojawia się uczucie, że uszy są zatkane.

Jak odetkać zatkane ucho w takim przypadku? Dobrym pomysłem będzie nie tylko regularne oczyszczanie nosa kroplami do nosa czy roztworem soli morskiej, ale również ziołowe inhalacje. W przypadku, kiedy katar nie ustaje konieczna jest wizyta u laryngologa, ponieważ może dojść do komplikacji np. do zapalenia oskrzeli.

3. Zatkane ucho a katar

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi. Obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe i na trąbkę Eustachiusza (łączy uszy z nosem). W rezultacie dochodzi do zamknięcia przewodów słuchowych. Zatkane ucho podczas kataru nie powinno cię zatem mocno dziwić. Jeśli katar powtarza się często, najprawdopodobniej masz problem z zatokami.

Nieleczony katar może prowadzić do trwałej niedrożności lub zapalenia trąbki Eustachiusza. W uchu gromadzi się wówczas płyn lub gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania ucha. W przypadku zapalenia trąbki Eustachiusza czasami pomagają krople, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu płynu z ucha.

4. Wpływ ciśnienia na zatykanie uszu

Zatykanie uszu może wystapić także pod wpływem zmian ciśnienia. Nagłe zmiany ciśnienia zdarzają się np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Do ucha wtłaczana jest wówczas duża ilość powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do jej zwężenia. Powietrze, nie mogąc wydostać się z ucha, powoduje wrażenie zatkania.

Jak sobie radzić z zatykaniem się uszu podczas nagłych zmian ciśnienia? Podczas startu i lądowania samolotu siedź prosto, by ułatwić odpływ powietrza. Możliwie często przełykaj ślinę, żuj gumę lub ssij cukierki. Czasami na zatkane ucho pomaga też ziewanie. Jeśli problemy z uszami nie miną w ciągu 3-5 godzin po podróży, warto poradzić się lekarza.

Warto także pamiętać, że jeśli mamy zatkany nos, który uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza, ucho po podróży samolotem może być zatkane nawet przez cały dzień. Jest to naturalna rekacja i nie ma powodów do obaw.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Diagnostyka zatkanych uszu

Badanie uszu (otoskopia) polega na obejrzeniu go przez lekarza za pomocą otoskopu. Badane jest wnętrze uszu, tj. przewód słuchowy od małżowiny usznej do miejsca, gdzie występuje błona bębenkowa. Takie badanie przebiega w różny sposób w zależności od wieku.

Jeśli badane jest dziecko, kładzie się ono na plecach z głową zwróconą w bok lub opiera się o klatkę piersiową rodzica. W przypadku, gdy badane jest dziecko starsze lub dorosły należy usiąść z głową nachyloną w stronę ramienia. Następnie wykonujący badanie delikatnie wyprostowuje kanał uszny i wprowadza końcówkę otoskopu do ucha. Wiązka światła oświetla kanał uszny.

Większość otoskopów posiada mały otwór wentylacyjny, przez który wprowadzane jest powietrze do kanału ucha. Badający ostrożnie porusza otoskopem, aby dokładnie obejrzeć ucho i błonę bębenkową. Plastikowa końcówka z otworem wentylacyjnym dostarcza podmuch powietrza, który powoduje poruszenie bębenka w uchu. Lekarz dzięki temu ocenia mobilność błony bębenkowej, która zmienia się w zależności od ciśnienia panującego w uchu środkowym.

Zobacz także:

Specjalne przygotowywanie się do badania nie jest konieczne. W przypadku dzieci należy poinformować je o jego przebiegu. Samo badanie jest bezbolesne, chyba że pojawiła się infekcja. Jeśli w czasie badania ból się nasili, lekarz przerwie je.

Warto pamiętać, że otoskopy nie są w stanie wykryć wszystkich problemów związanych z uszami, a problem z zatkaniem ucha może być objawem czegoś poważniejszego. Mogą być konieczne dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli pojawił się ubytek słuchu lub ból w uszach. Każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące objawy, takie jak ubytek słuchu, szumy uszne czy dzwonienie w uszach, powinien zdecydować się na badanie.

6. Jak leczyć zatkane ucho

Jak odetkać ucho, które jest zatkane nadmiarem woskowiny? Jeżeli woskowina produkowana jest w prawidłowej ilości to nawilża i oczyszcza przewód słuchowy. Jednak w sytuacji, kiedy jest jej zbyt dużo, a nie jest regularnie z ucha wyjmowana może dojść do zatkania ucha a dokładniej przewodu słuchowego. Zatem jak odetkać ucho? Bardzo ważne jest unikanie patyczków higienicznych, ponieważ powodują one jedynie wpychanie woskowiny głębiej.

Nadmierne stosowanie patyczków może wywołać tzw. wtórną głuchotę. Częste drażnienie błony bębenkowej sprawia, że staje się ona coraz grubsza, mniej elastyczna i nie może prawidłowo przenosić dźwięku.

Jeśli będziesz podróżować samolotem, a masz zatkane ucho od kataru, na godzinę przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę.

Jeśli problemy z uszami, takie jak ból, uczucie zatkania, szumy i osłabienie słuchu, trwają 2-3 dni lub często się powtarzają, koniecznie udaj się do laryngologa. Przyczynami zatykania się uszu mogą być wówczas zapalenie ucha środkowego bądź pęknięcie błony bębenkowej. Zatkane ucho to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Warto wybrać się do laryngologa, który podpowie jak odetkać ucho, ale w aptekach dostępne są specjalistyczne krople, które rozmieszają woskowinę i powodują, że wypływa ona z ucha. Jak odetkać ucho w domowych warunkach? Przy większym nagromadzeniu woskowiny nie należy ryzykować samodzielnego odtykania, ponieważ można uszkodzić błonę bębenkową, która jest bardzo delikatna.

Na rynku farmaceutycznym dostępne są dodatkowo krople do uszu, dzięki którym możliwe jest bezbolesne usunięcie woskowiny. Innym sposobem na to, jak odetkać ucho w samolocie jest żucie gumy lub ssanie kwaśnych cukierków, które powodują produkcję śliny, a to z kolei wpływa na odtykanie się uszu. Przy długo utrzymującym się zatkanym uchu należy udać się do lekarza, który wleje do ucha ciepłą wodę, która powinna udrożnić zatkany kanał słuchowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Woda w uchu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze