Trwa ładowanie...

Bańki chińskie - masaż, zalety i wady, sposoby na cellulit

Bańka chińska w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym narzędziem, które jest stosowane nie tylko w medycynie estetycznej
Bańka chińska w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym narzędziem, które jest stosowane nie tylko w medycynie estetycznej (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/massagenerds-5254990/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2852483"> Ryan Hoyme</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2852483"> Pixabay</a>)

Bańka chińska w ostatnim czasie stała się bardzo popularnym narzędziem, które jest stosowane nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w trakcie kuracji niektórych schorzeń. Zastosowanie, jakie może mieć bańka chińska jest naprawdę szerokie. Ponieważ już nie tylko medycyna niekonwencjonalna dostrzega zalety stosowania baniek chińskich, coraz więcej osób obok tradycyjnej farmakologii stosuje też bańki.

spis treści

1. Masaż bańką chińską

Masaż za pomocą bańki chińskiej to coraz częściej spotykany zabieg w gabinetach kosmetycznych. W formie masażu bańką chińską jest to zabieg antycellulitowy i obecnie w takim charakterze najczęściej się go stosuje.

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, bańki chińskie są także pomocne przy leczeniu innych problemów zdrowotnych, takich jak na przykład nadciśnienie czy nawet bóle brzucha. Przy różnych problemach zdrowotnych różnie się je stosuje i zalecane są różne rodzaje baniek chińskich.

Zobacz film: "Masaż bańką chińską"

1.1. Kiedy warto sięgać po bańki chińskie?

Bańka chińska ma wszechstronne działanie i może być stosowana przy różnych dolegliwościach i chorobach. Przykładowo bańka chińska może być elementem leczenia nadciśnienia, bólu karku, bólu stawów, grypy czy zaburzeń potencji.

Sposób stosowania baniek jest też uzależniony od rodzaju choroby dla przykładu może to być masaż, albo przykładanie do skóry jak tradycyjne bańki. Oczywiście bańka chińska jest prosta w obsłudze, ale wymaga umiejętności.

Bańka chińska nie jest zalecana dla wszystkich osób dla przykładu w sytuacji, kiedy osoba ma problemy z krzepliwością krwi nie powinna poddawać się tego rodzaju kuracji. Stawianie baniek nie jest też zalecane kobietom ciężarnym i małym dzieciom.

Masaż bańką chińską ma działanie nie tylko kosmetyczne, ale też lecznicze
Masaż bańką chińską ma działanie nie tylko kosmetyczne, ale też lecznicze

Bańka chińska nieumiejętnie postawiona może pozostawiać nieestetyczne sine ślady, dlatego przynajmniej na początku zabieg powinien wykonywać specjalista. W sklepach można kupić zestawy do samodzielnego stawiania baniek, ale warto korzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów w tej dziedzinie.

Czy znasz wszystkie zalety masażu?
Czy znasz wszystkie zalety masażu? [6 zdjęć]

Masaż pobudza krążenie krwi, dlatego wykonywany regularnie, zabieg ten może zapewniać skórze młody i

zobacz galerię

2. Jak wygląda masaż bańką chińską?

Bańki chińskie
Bańki chińskie

Masaż bańką chińską to skuteczny sposób na zwalczenie cellulitu w bardzo krótkim czasie. Pobudza krążenie

zobacz galerię

Masaż bańkami chińskimi wykorzystuje podciśnienie, które wywołuje lekkie miejscowe zasysanie skóry. Pobudza to krążenie krwi i limfy w organizmie, co pozwala na szybsze niż normalnie pozbywanie się toksyn z organizmu.

W metodzie gorącej podciśnienie tworzy się dzięki wysokiej temperaturze, a metoda sucha wytwarza podciśnienie za pomocą elastyczności gumy przyciskanej do skóry. Do tego ważna jest znajomość punktów przepływu energii, wykorzystywana w akupunkturze igłowej.

Właśnie dlatego bańki chińskie nazywa się czasem bańkami akupunkturowymi.

Masaż chiński z wykorzystaniem baniek wykonuje się w większości gabinetów kosmetycznych. Można go także przeprowadzić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w domowy zestaw do masażu.

Najczęściej stosuje się tzw. metodę suchą, do której wykorzystuje się gumowe bańki. Rzadziej spotykana jest metoda gorąca, wykorzystująca bańki szklane (podobne do baniek czasem używanych w domach) lub bambusowe.

Można także zdecydować się na akupunkturę tradycyjną z bańkami chińskimi bambusowymi, intensyfikującymi działanie zabiegu.

W przypadku baniek stosowanych w charakterze zabiegu antycellulitowego, gumowe bańki przykłada się do skóry i wykonuje się nimi delikatny masaż okrężnymi ruchami. Przy braku wprawy masaż może być nieco bolesny i zostawiać na skórze siniaki. Trzeba wtedy zmniejszyć siłę zasysania.

Bardzo często elementem masażu jest natłuszczenie olejkiem miejsca, na którym będzie ustawiona bańka chińska. Olejek ułatwia też przesuwanie baniek na inne miejsca.

3. Zalety i wady baniek chińskich

Zaletą baniek chińskich jest ich wszechstronne działanie. Są one stosowane w Fprzypadku:

  • cellulitu,
  • nadciśnienia,
  • bólów stawów,
  • bólów pleców,
  • bólów karku,
  • stanów zapalnych korzonków nerwowych,
  • astmy,
  • grypy,
  • problemów z potencją.

Oczywiście, stosowanie baniek różni się nieco w różnych przypadkach schorzeń. Czasem wykonuje się nimi masaż (np. w przypadku leczenia cellulitu), czasem tylko przykłada się je do skóry. Stawia się je w podobny sposób, jak tradycyjne bańki.

Bańki można stosować w przebiegu rehabilitacji skręceń i urazów. Jednak zabiegi można rozpocząć dopiero dobę po urazie. Nie jest to zabieg polecany dla kobiet w ciąży i osób chorujących na zaburzenia krzepliwości krwi. Trzeba zachować ostrożność w przypadku stosowania zabiegu u dzieci i bardzo szczupłych osób.

Wadą masażu tego typu jest ryzyko, że na skórze pojawią się nieestetyczne siniaki i że zabieg będzie bolesny. Jest to szczególnie częste w przypadku wykonywania go samodzielnie. Można tego uniknąć, zmniejszając siłę zasysania i ciągle masując bańką skórę.

Zabieg bańkami chińskimi w gabinecie kosmetycznym kosztuje kilkadziesiąt złotych. Po nieco niższej cenie można zaopatrzyć się w domowy zestaw do baniek akupunkturowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze