Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Bezpieczne opalanie

Avatar placeholder
28.06.2016 14:23
Bezpieczne opalanie
Bezpieczne opalanie

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż opalanie. Tymczasem mało kto wie, w jaki sposób prawidłowo się opalać, aby nie doszło do poparzeń skóry, jakie kremy stosować i co jest prawdą, a co mitem na temat opalania. Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać ze słońca, przeczytaj nasz wakacyjny poradnik.

1. Fakty i mity o opalaniu

  • Opalić się można tylko, gdy przebywamy na słońcu.

Nieprawda, w cieniu również możemy się opalić. Promienie słoneczne odbijają się m.in od piasku, wody oraz śniegu. UV docierają do ziemi przez cały rok, nawet w trakcie pochmurnych dni. Z tą różnicą, że wtedy operują z mniejszym nasileniem.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

Nieprawda, filtr powinien być dobrany do rodzaju fototypu, skóry i do miejsca, w którym zamierzamy spędzić wakacje.

Mądre opalanie – galeria
Mądre opalanie – galeria [8 zdjęć]

Opalanie nie jest taką prostą sprawą, jak wydaje się wielu osobom. Przed skorzystaniem z kąpieli słonecznych

zobacz galerię

Wyróżniamy cztery fototypy:

Fototyp I: z reguły jasne lub rude włosy i mleczna skóra. Przy kontakcie ze słońcem często występuje reakcja rumieniowa i poparzenia, dlatego należy bezwzględnie unikać kąpieli słonecznych.

Fototyp II: włosy w odcieniach blond lub jasnobrązowe, normalna skóra. Jest to fototyp dla osób z jasną karnacją, które powinny stosować filtr SPF 50+. Filtr SPF wskazany jest również w takich miejscach, jak: Tajlandia, Turcja, Egipt, Kuba, Kreta.

Fototyp III: włosy ciemny blond lub brązowe i jasnobrązowa skóra. Osoby o tym fototypie sporadycznie ulegają oparzeniom słonecznym, opalenizna jest szybko widoczna, a stopniowo ulega pogłębieniu do koloru jasnobrązowego.

Fototyp IV: włosy ciemnobrązowe lub czarne i skóra brązowa/oliwkowa/śniada. Nie występują skłonności do oparzeń słonecznych, opalenizna ma głęboki, brązowy odcień.

  • Opalanie przyspiesza starzenie się skóry.
Czy każdy może się opalać?
Czy każdy może się opalać?

Ładna i brązowa opalenizna jest trendem każdego lata. Wiele kobiet eksponuje swoje ciało przez całe

zobacz galerię

Niestety prawda. Aż 80% zmarszczek powstaje przez nadmierne wystawianie skóry na promienie słoneczne. Promienie UVA przenikają do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadzają DNA komórek i powodują oparzenia słoneczne.

  • Filtry się sumuje.

Nieprawda. Niemożliwe jest, aby otrzymać filtr SPF 45, nakładając najpierw krem SPF 15, a następnie krem SPF 30.

  • Balsam do opalania z poprzednich wakacji już nie nadaje się do ponownego użycia.

Prawda – zależne jest to od terminu przydatności kremu, od daty produkcji i od warunków, w jakich był przechowywany. Zeszłoroczny balsam można stosować jako balsam nawilżający. Niestety produkt ten nie będzie już nas chronić przed działaniem promieni UVA, gdyż filtry w nim zawarte ulegają destabilizacji.

  • Dzięki terapii szokowej skóra łagodniej zniesie dalsze działania słońca. ****

Nieprawda – w ten sposób możemy doprowadzić do oparzenia skóry. Przez stosowanie terapii szokowej możemy doprowadzić do uszkodzenia DNA komórek skóry. Ponadto ****oparzenia słoneczne skóry zwiększają ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych skóry.

  • W okresie silnego nasłonecznienia nie powinno się stosować kremów zawierających kwasy owocowe i retinol.

Prawda – retinol to substancja fotouczulająca. Oznacza to, że składnik ten pod wpływem kontaktu z promieniowaniem UV może spowodować reakcje alergiczne lub nadwrażliwość. Po odstawieniu kosmetyków z retinolem należy poczekać 3-4 tygodnie przed wystawieniem skóry na słońce – oczywiście zawsze pamiętajmy o filtrach.

  • Latem nie robi się peelingu chemicznego.

Nic bardziej mylnego – nie trzeba rezygnować z peelingu, mimo że przywykliśmy do robienia go wczesną wiosną lub jesienią. Jednak po zabiegu konieczne jest stosowanie filtrów o wysokim współczynniku ochrony, tj. SPF 50+.

  • Picie wody wystarczy, aby nawilżyć skórę.

Nigdy – w czasie gorących dni powinniśmy pić ponad 2 litry płynów dziennie. Jednak, aby skóra była odpowiednio nawilżona, niezbędne jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Ponadto warto stosować suplementy pod postacią preparatów z kwasem hialuronowym, które działają jak gąbka – zatrzymują wodę w skórze. Można również poddać się zabiegowi mezoterapii – dzięki niemu efekt nawilżenia jest natychmiastowy i długotrwały.

  • Znamię lepiej usunąć niż wystawiać na słońce. ****

Nieprawda – o usunięciu znamienia decyduje lekarz. Jednak w trakcie ekspozycji na słońce należy zabezpieczać znamiona przed działaniem UV. W tym celu można zastosować specjalistyczne sztyfty zawierające filtry SPF 50.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze