Trwa ładowanie...

Bezpieczny dom dla dziecka

Avatar placeholder
04.07.2020 22:54
Bezpieczny dom dla dziecka
Bezpieczny dom dla dziecka (Shutterstock)

Bezpieczny dom powinien być nacechowany harmonią barw, tkanin i przedmiotów, znajdujących się w domu, a także dawać poczucie dobrego samopoczucia i atmosfery sprzyjającej zdrowiu. Aby stworzyć bezpieczny dom dla dziecka, warto spróbować przewidzieć wszystkie twórcze pomysły sprzyjające aktywności malucha, które mogą przyjść mu do głowy. Czy to zadanie wygląda na niemożliwe? Oczywiście, że tak. Dziecko zawsze może zrobić coś, czego dorosły człowiek po prostu nie weźmie pod uwagę. Zabezpieczenie domu, a szczególnie kuchni, może jednak pomóc zapobiec nieszczęściu. Najlepszym sposobem na bezpieczeństwo dziecka w domu jest jednak twoje czujne oko.

spis treści

1. Bezpieczna kuchnia dla dziecka

Aby zapewnić bezpieczny dom dla dziecka, trzeba zacząć od kuchni. To tam może zdarzyć się najwięcej wypadków. Musisz zabezpieczyć:

  • kuchenkę – służą do tego specjalne, regulowane płotki; podobnym płotkiem możesz także zabezpieczyć schody;
  • piekarnik – tutaj nie ma specjalnych produktów zabezpieczających gorący piekarnik przed dzieckiem; w czasie pieczenia musisz bardzo pilnować dziecka. Innym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego piekarnika z zawsze chłodnym frontem i włączanego tylko za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy;
  • drzwiczki szafek i szuflad (szczególnie tych, w których trzymasz leki, noże, sztućce) – do zabezpieczenia użyj specjalnych blokad służących właśnie do tego, aby pomogły ograniczyć zapędy ciekawskiego szkraba;
  • stoły – na czas, kiedy dziecko jest malutkie, możesz zrezygnować z obrusów, za które dzieci lubią ciągnąć; takie zabawy mogą się źle skończyć, jeśli na stole są gorące potrawy.
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Całkowitym zabezpieczeniem kuchni jest blokowanie dziecku wstępu do tego pomieszczenia.

2. Łazienka bezpieczna dla dziecka

W łazience zabezpiecz:

  • podłogi – które zwykle są dość śliskie; do tego posłużą ci specjalne maty antypoślizgowe;
  • szafki – szczególnie te, w których trzymasz środki chemiczne; użyj do tego specjalnych blokad dla dzieci lub po prostu przenieś wszystkie toksyczne substancje na wyższe półki;
  • wannę – której dno jest zawsze bardzo śliskie; do wanien także produkowane są gumowe maty antypoślizgowe.

3. Pomieszczenia przyjazne dziecku

W całym domu należy pamiętać o blokadach szafek, jeśli jest w nich coś, czym dziecko może sobie zaszkodzić. To samo dotyczy drzwi – specjalne kliny nie pozwolą na ich zatrzaśnięcie. Okna z kolei trzeba zablokować przed zbyt szerokim otwieraniem. Ostre krawędzie mebli także mogą stanowić zagrożenie dla nie do końca jeszcze skoordynowanego biegania dziecka po całym domu. Aby je zabezpieczyć, użyj specjalnych gumowych nakładek.

Gumowe antypoślizgowe maty porozkładaj w całym domu, nie tylko w łazience, jeśli w mieszkaniu masz podłogi zamiast wykładzin czy dywanów. Możesz też zakładać dziecku kapcie o gumowej podeszwie albo antypoślizgowe skarpetki. Wszystkie dywaniki powinny leżeć na matach antypoślizgowych. Schody także wymagają rozłożenia na nich mat, aby stanowiły jak najmniejsze zagrożenie dla dziecka.

Wszystkie regały powinny być przyśrubowane do ścian. Dziecko wspinające się po półkach nie będzie w stanie ich wtedy przewrócić. Nie zapominaj także o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych! Możesz to zrobić za pomocą specjalnych „drzwiczek” zasłaniających gniazdka, lub gniazd wtykowych, uniemożliwiających włożenie czegokolwiek do kontaktu. Bezpieczny dom nie obejdzie się bez takich zabezpieczeń. Warto także zastanowić się nad takim przemeblowaniem pomieszczeń, aby ułatwić dziecku swobodne poruszanie się po nich, a jednocześnie utrudnić dostęp do niektórych miejsc, sprzętów czy przedmiotów. Na przykład dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie kanapy od okna, aby lubiący wspinaczki maluch nie próbował poprzez kanapę dosięgnąć do parapetu. Jeśli mu się to uda, skutki mogą być katastrofalne, zwłaszcza jeśli okno jest otwarte.

Ostatnim krokiem do osiągnięcia względnego bezpieczeństwa dla dziecka w domu jest przejrzenie twoich kwiatów doniczkowych i pozbycie się tych stanowiących zagrożenie. W mieszkaniach są bardzo popularne niektóre trujące gatunki, np.:

  • bluszcz,
  • azalia,
  • diffenbachia,
  • filodendron.

Pamiętaj, że zabezpieczenie domu w niezbędne akcesoria nie oznacza, że możesz puścić dziecko samopas. Twoja czujna opieka to dla maleństwa najlepsza ochrona.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze