Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Grądzka

Bezpieczny pedicure

Avatar placeholder
15.02.2016 13:42
Bezpieczny pedicure
Bezpieczny pedicure (Zdjęcie pedicure / Shutterstock)

Pedicure pozwala cieszyć się estetycznymi, zadbanymi stopami. Jednak biorąc pod uwagę wzrastającą częstotliwość występowania chorób zakaźnych (WZW, HIV, HPV, grzybice), warto zastanowić się nad tym, jak powinien on przebiegać i czego oczekiwać od personelu, by oprócz przyjemności zadbać także o swoje bezpieczeństwo.

spis treści

1. Pierwsza wizyta

Jeżeli udajemy się do gabinetu pedicure po raz pierwszy, osoba przyjmująca nas powinna przeprowadzić choćby podstawowe badanie. To pozwoli na rozpoznanie stanu skóry i paznokci, stwierdzenie obecności patologicznych zmian oraz wykluczy możliwe przeciwwskazania, takie jak alergie czy infekcje bakteryjne.

Zwróćmy uwagę na kompetencje osoby wykonującej pedicure – czy ukończyła stosowne szkolenia i kursy przygotowujące do pracy. Od kilku lat możliwa jest także pielęgnacja stóp u podologów, czyli specjalistów zajmujących się wyłącznie pielęgnacją i wspomaganiem leczenia stóp.

Zobacz film: "Manicure - żele hybrydowe"

2. Moczyć czy nie?

Z reguły pierwszym elementem pedicure jest kąpiel stóp. Działa ona odprężająco, relaksująco i odkażająco. Większość osób uważa moczenie stóp za nieodzowny element pedicure, jednak zdarzają się przypadki, kiedy działania takie muszą być ograniczone do minimum bądź nawet wykluczone. Mowa tu o osobach z cukrzycą czy niewydolnością żylną, u których maceracja naskórka może być opłakana w skutkach!

Jeśli koniecznie chcemy zażyć kąpieli stóp, zwróćmy uwagę czy brodzik, w którym się to odbędzie, jest wyłożony jednorazową folią. Zapobiegnie to potencjalnemu zakażeniu grzybicą bądź wirusem HPV powodującym powstawanie kurzajek.

Bezspornym jest, że ręczniki do osuszania stóp bezwzględnie powinny być jednorazowe, a osoba, która się nami zajmuje musi być wyposażona w rękawiczki. Niby oczywiste, a jednak...

3. Pielęgnacja skóry i paznokci

Głównym zadaniem pedicure jest nadanie paznokciom pożądanego kształtu. Paznokcie zostają odpowiednio skrócone i opiłowane, a zrogowaciały naskórek usunięty narzędziami ściernymi. Poprzedzić to musi dezynfekcja skóry.

Na tym etapie używa się narzędzi wielokrotnego użytku, które mają styczność z materiałem potencjalnie zakaźnym, dlatego bądźmy czujni i patrzmy, w jakim są stanie. Według wymagań sanepidu cęgi do paznokci i cążki do skórek powinny być po każdym kliencie dezynfekowane i poddawane sterylizacji, czego dowodem będzie ich pakowanie w rękawy do sterylizacji, które są otwierane w obecności klienta podczas zabiegu.

Jeżeli gabinet oferuje pedicure za pomocą frezarki, tym samym procedurom muszą być poddane frezy do szlifowania paznokci, a kapturki ścierne do usuwania naskórka mogą być stosowane wyłącznie jednorazowo. Choć sterylizacja powinna być standardem, wciąż można spotkać miejsca, gdzie procedura ta nie jest przestrzegana.

4. Aplikacja produktów pielęgnacyjnych, peelingów, lakierowanie paznokci, masaż

Środki nakładane na stopy po zakończeniu zabiegów muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry i oczekiwanych efektów. Konieczne jest wykluczenie składników mogących powodować alergie, należy też uważać na środki zmiękczające – u osób z grup ryzyka (głównie diabetyków) mogą one prowadzić do uszkodzeń naskórka i powstania trudno gojącej się rany. Podobnie z masażem ­– jeżeli dana osoba cierpi na choroby związane z krążeniem bądź nowotworowe, nie należy intensyfikować działań.

Reasumując, zabiegi pedicure cieszą się wielkim uznaniem i popularnością wśród klientów, niewątpliwie są także ogromną przyjemnością. Jednak cieszyć mogą tylko wtedy, kiedy wszelkie czynności zapewniają maksimum bezpieczeństwa, a specjalista jest godny zaufania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze