Trwa ładowanie...

Biegunka po alkoholu - przyczyny, objawy towarzyszące, zapobieganie i leczenie

 Kinga Olchowy
16.02.2022 12:34
Biegunka po alkoholu pojawia się najczęściej następnego dnia po spożyciu
Biegunka po alkoholu pojawia się najczęściej następnego dnia po spożyciu (AdobeStock)

Biegunka po alkoholu pojawia się najczęściej następnego dnia po spożyciu i jest określana jako jeden z typowych objawów kaca. Skąd jednak się bierze i czy można jej zapobiec?

spis treści

1. Biegunka po alkoholu – przyczyny

Biegunka to sytuacja, w której dochodzi do minimum trzech luźnych wypróżnień w ciągu dnia. Biegunka może trwać nawet kilka tygodni, wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty. Utrzymujące się problemy mogą prowadzić do silnego odwodnienia.

Alkohol w nadmiernych ilościach powoduje uszkodzenie błony śluzowej żołądka oraz jej podrażnienie. Dodatkowo uszkadza komórki zwane enterocytami, które odpowiadają za rozkładanie pokarmów przy pomocy odpowiednich enzymów.

Zobacz film: "Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy""

Enterocyty, kiedy zostaną uszkodzone, przestają spełniać swoją podstawową funkcję trawienną, przez co dochodzi do wielu dolegliwości, w tym biegunki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy towarzyszące biegunce alkoholowej

Biegunka po alkoholu jest wynikiem uszkodzenia komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego, więc może dawać dodatkowe objawy. Pacjenci często skarżą się także na bóle brzucha, jadłowstręt oraz suchość w jamie ustnej.

Organizm na skutek biegunki może być odwodniony, dlatego też zmniejsza się ilość oddawanego moczu, pojawiają się bóle głowy, przyspieszone bicie serca oraz spada ciśnienie krwi.

3. Jak leczyć biegunkę po alkoholu?

Biegunka alkoholowa najczęściej dość szybko ustępuje, zwykle trwa 1-2 dni. Bardzo ważne jest w tym czasie dbanie o odpowiednie nawodnienie. Należy pić letnią wodę z dodatkiem cytryny, a także elektrolity, które można dostać w każdej aptece, a także niektórych sklepach i marketach.

Często skuteczne okazuje się stosowanie probiotyków przez kilka dni przed i po alkoholowej imprezie. Dodatkowo należy dbać o lekkie posiłki, które nie będą obciążać żołądka i nie nasilą objawów. Stanowczo należy unikać produktów ostrych, słodkich oraz kwaśnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze