Trwa ładowanie...

Bieżnia magnetyczna czy elektryczna?

Avatar placeholder
22.11.2018 13:43
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna?
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Kiedy przychodzi jesień i zima, większość osób rezygnuje z porannego lub wieczornego joggingu, głównie ze względu na niższe temperatury oraz szybciej kończący się dzień. Nie ma żadnej przyjemności w bieganiu po ciemku i w zimnie. Nie jest konieczne jednak rezygnowanie z biegania. Obecnie dostępne są różnego rodzaju bieżnie do biegania. Może to być bieżnia elektryczna, bieżnia magnetyczna, bieżnia ciśnieniowa lub inne. Możemy korzystać z bieżni na siłowni lub zakupić własną. Istotna jest także wiedza na temat, jak prawidłowo biegać na bieżni.

1. Czym się różni bieżnia magnetyczna od bieżni elektrycznej?

Zarówno bieżnia magnetyczna, jak i elektryczna spowoduje uzyskanie odpowiednich efektów przy ćwiczeniu na nich. Oba typy bieżni różnią się mechanizmem zasilania. Bieżnia elektryczna bowiem, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest prądem elektrycznym. Ma wbudowany silnik o odpowiedniej mocy. Bieżnia magnetyczna natomiast pozbawiona jest zasilania elektrycznego. Zaczyna działań pod wpływem siły naszych mięśni. Ćwiczenie na bieżni magnetycznej wymaga więc nie tylko rozruszania naszych mięśni nóg, ale także rozruszania taśmy bieżni, U początkowych biegaczy taki sposób ćwiczenia może być trudny. Dlatego też zaleca się ją już bardziej profesjonalnym biegaczom.

Odmienny mechanizm działania obu bieżni rzutuje także na cenę obu przyrządów do ćwiczeń. Niekiedy jest to bardzo istotne dla osób decydujących się na zakup bieżni.

Zobacz film: "Jakie partie ciała można wyrzeźbicz, ćwicząć na tych sprzętach?"

2. Zalety i wady bieżni elektrycznej

Zaletą bieżni elektrycznej jest możliwość dostosowania prędkości bieżni do wskazanego przez nas tempa biegania. W ten sposób przy spadku siły ciężej jest zrezygnować z ćwiczenia, bowiem taśma porusza się ciągle w takim samym tempie. To zmusza do dłuższego biegania i powoduje uzyskanie lepszych efektów treningu. Bieżnia zasilana elektrycznie ma także inne opcje. Można ustawić również czas całkowitego treningu na bieżni lub dystans, jaki będziemy przemierzać, biegając.

Dostępne w sklepach bieżnie są jednak dosyć drogie. Im więcej dostępnych opcji i programów ćwiczeń w bieżni, tym cena wyższa. Jednak jeżeli ktoś decyduje się na zakup bieżni, lepiej jest przeznaczyć na to trochę więcej pieniędzy i zakupić bieżnię elektryczną niż męczyć się na bieżni magnetycznej, która z czasem może zniechęcać do ćwiczeń.

3. Zakup bieżni elektrycznej

Przy zakupie bieżni elektrycznej należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim na ciężar, jaki może unieść bieżnia. Szczególnie jeżeli będzie ona przeznaczona do ćwiczeń dla osób otyłych. Może zdarzyć się, że bieżnia nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia i ulegnie uszkodzeniu. Istotny jest także wybór mocy silnika bieżni elektrycznej, a także zakres możliwych do otrzymania prędkości na bieżni. Dostępne są także opcje pochylenia bieżni, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Najważniejsze, aby bieżnia posiadała wszystkie opcje, które będą nam niezbędne do ćwiczeń. Jeżeli zakupiona bieżnia będzie używana w domu, to istotny jest sposób jej składania i to, ile miejsca zajmuje po złożeniu. Najczęściej chcielibyśmy, aby można było swobodnie ją złożyć i schować w składziku czy szafie. W przypadku, gdy bieżna kupowana jest jako wyposażenie siłowni lub domowej minisiłowni, ten aspekt nie jest już bowiem tak ważny, bowiem bieżnia głównie cały czas jest rozłożona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze