Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Ból brzucha i biegunki

httpswww-flickr-comphotos38259388atn002364614348_6155.jpg
Zdjęcie autorstwa Robert McDonald / CC BY 2.0

Niektóre osoby chodzą do toalety trzy razy dziennie, inne trzy razy w tygodniu. Rytm jest różny w zależności od szybkości pracy jelit. O biegunce mówimy, kiedy dochodzi do znacznego zwiększenia częstotliwości oddawania stolca, którego konsystencja zmienia się w płynną lub półpłynną, często towarzyszą jej również bóle brzucha. Ból brzucha i biegunka nie są chorobą samą w sobie. Najczęściej jest to znak, że jelita pozbywają się bakterii, wirusów lub pasożytów, które je zaatakowały.

1. Rodzaje bólu brzucha i biegunki

Jak walczyć z biegunką?

Biegunka to dolegliwość, która czasami bywa groźna, jednak w większości przypadków i przy odpowiednim postępowaniu szybko przechodzi. O tym, jak sobie radzić z biegunką domowymi sposobami i jak sprawdzić, czy nie wymaga ona interwencji lekarskiej, opowiada lekarz Łukasz Dubiele...


Istnieje wiele rodzajów biegunki. Oto te, które występują najczęściej.

Ostra biegunka

 • zazwyczaj towarzyszą jej silne skurcze brzucha i nagląca potrzeba oddania stolca;

 • czasami występują również wymioty;

 • trwa poniżej 10 dni, zazwyczaj trzy do czterech dni i zwykle nie powoduje odwodnienia.

 • Ryzyko odwodnienia znacząco wzrasta, kiedy biegunka trwa ponad tydzień, w szczególności u dzieci poniżej trzeciego roku życia i dorosłych powyżej 60. roku życia.

 • Odwodnienie objawia się uczuciem suchości w ustach i zmniejszeniem ilości wydalanego moczu, nawet jeśli pijemy tyle samo lub więcej niż zwykle.

 • Najczęstsze przyczyny ostrej biegunki to infekcje wirusowe lub bakteryjne, rzadziej grzybicze. Zarazki dostają się do układu pokarmowego wraz z zanieczyszczonym pożywieniem lub wodą.

Biegunka przewlekła

 • trwa ponad 10 dni, a często nawet ponad trzy tygodnie;

 • towarzyszą jej utrata wagi, anemia (cera staje się bardzo blada).

 • Najczęstszą przyczyną przewlekłej biegunki u kobiet jest nadmierne zażywanie środków przeczyszczających.

 • Długotrwała biegunka może towarzyczyć również niektórym chorobom: schorzenia trzustki i wątroby, pasożyty jelitowe, cukrzyca, zaburzenia ukrwienia jelita, jelito spazmatyczne, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Fałszywa biegunka

 • charakteryzuje się wzrostem częstotliwości oddawania stolca, który ma równocześnie normalną, prawidłową konsystencję,

 • mogą towarzyczyć jej silne skurcze brzucha.

Biegunka podróżnych

 • trwa od czterech do pięciu dni i może występować po powrocie z podróży;

 • mogą jej towarzyszyć skurcze brzucha, gorączka i wymioty;

 • najbardziej narażeni na biegunkę podróżnych są osoby podróżujące do krajów rozwijających się, wyjeżdzające na kemping oraz dzieci poniżej piątego roku życia.

2. Przyczyny oraz leczenie biegunek i bólu brzucha

Przyczyny biegunki i towarzyszącego jej bólu brzucha mogą być różne. Najczęstsze to bakteryjne i wirusowe infekcje przewodu pokarmowego. Inne przyczyny biegunki to także: czynniki fizyczne (zbyt gorący lub zimny posiłek lub napój), zatrucie grzybami lub rtęcią, niektóre leki, stres, choroby przewodu pokarmowego, a w szczególności jelit itd.

Chociaż biegunka najczęściej jest niegroźna i mija samoistnie, to nie należy jej lekceważyć. Kiedy występuje częsta i długotrwała biegunka, należy zgłosić się do lekarz, który określi dokładną przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Leczenie biegunki zakłada głównie zażywanie doustnych probiotyków, nawadnianie i uzupełnianie elektrolitów. W razie potrzeby nawadnianie odbywa się dożylnie.


Ewa Jastrzębska,
Komentarze (7)
~anula32
~anula32

Mam takie pytanie ,bardzo Sie martwie o meza poniewaz jego biegunka trwa juz okolo trzeci miesiac bierze leki przeciw odwodnieniu ,ale do lekarza trudno go pogonic,praca wazniejsza .Ratujcie bo boję się że może być to już coś poważnego.

Odpowiedz
~anonim
~anonim

@~anula32: Sama miałam podobny problem, moja biegunka równiez trwała kilka miesiecy, straciłam przy tym na wadze, pozniej przeszła, po kilku miesiacach ponownie wrociła, z tym, ze nie trwala juz tak dlugo. Udalam sie z tym do lekarza, poniewaz rowniez bylam zaniepokojona. Po serii roznych badan okazalo sie, ze wszystko jest w najlepszym porzadku, lekarz stwierdzil, ze prawdopodobnie miewam biegunki na tle nerwowym. Natomiast nie nalezy tego lekcewazyc, maz powinien zrobic badania- wystraczy mocz i krew, w ciagu 2 dniu bedzie wiedzial co mu dolega. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~Lidia20
~Lidia20

Witam mam taki problem od 2tyg. mam biegunke i to tylko rano i od jakis 5dni odczowam ból w dolnej partki brzucha tak jak przed miesiaczka tylko ze do miesiaczki mam jeszcze 2 tyg. a takie bole odczywam tylko w trakcie miesiaczki . Wiecie moze co moze byc tego przyczyna ? Do tego mam wahania nastroju

Odpowiedz
~anula22
~anula22

witam mam pytanie mąż od godziny 3 w nocy męczy się. Ma silne bóle brzucha i silną nieustającą biegunkę...co może być i jak mu pomóc..? Proszę o szybką odpowiedz.

Odpowiedz
~angela
~angela

Witam. Mam taki problem od 3 dni mam biegunkę i bóle brzucha dodaje że miesiąc temu wyjechalam za granicę . Co to może oznaczać ?? . Proszę o odpowiedź . Z góry dziękuję

Odpowiedz

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból brzucha - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ból brzucha
Ból brzucha

Ból brzucha u dzieci

Ból brzucha u dzieci

(...) się wrzodów trawiennych żołądka lub dwunastnicy, a skutki takiej choroby mogą być różne!(Bol brzucha, ból...

Ból brzucha

Ból brzucha i wymioty

Ból brzucha i wymioty

Ból brzucha i wymioty to bardzo częste dolegliwości. Czasami są symptomami jakiejś choroby, a nie tylko dolegliwościami samymi w sobie. Mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, chociaż zdarza się także, że ich powodem jest choroba, która nie...

Ból brzucha

Ból brzucha i chudnięcie

Ból brzucha i chudnięcie

Samoistne chudnięcie to takie, które nie jest konsekwencją stosowania diety odchudzającej ani nie wynika z anoreksji czy bulimii. Nagła utrata wagi wynosi zwykle od 10 do 15% masy ciała, co oznacza utratę 5 do 8 kilogramów przez osobę ważącą...

Ból brzucha

Ostre zapalenie jajowodu

Zapalenie jajowodu często występuje z zapaleniem jajników. Wówczas mamy do czynienia z infekcją przydatków. Pierwsze objawy choroby to: ból w dole brzucha i podwyższona temperatura. Zapalenie przydatków można skutecznie...

Ból brzucha

Ból brzucha u kobiet

Ból brzucha u kobiet

(...) óry jest najczęściej związany ze stanem zapalnym lub anomaliami rozwojowymi macicy.(Bol brzucha, menstruacyjne bóle brzucha, owulacja ból...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500