Ból krocza po porodzie

Nacięcie krocza wykonuje się dość często podczas porodów siłami natury. W wielu placówkach jest ono traktowane jak rytualny zabieg. Pomimo iż ułatwia wydostanie się dziecka na świat, to jednak powoduje, że powrót do formy po porodzie wydłuża się i niejednokrotnie staje się bardzo bolesny. Kobieta odczuwa dotkliwy ból krocza i ciągnące szwy. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem. Rana może krwawić, dlatego konieczne staje się zachowanie szczególnej higieny.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny bólu krocza po porodzie
  2. 2. Gojenie się rany krocza
  3. 3. Sposoby na ból krocza po porodzie

1. Przyczyny bólu krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu. W tym czasie wydalane są z macicy zbędne tkanki i zanikają zwyrodniałe włókna mięśniowe. Mięśnie krocza muszą powrócić do dawnej formy, gdyż były one bardzo rozciągnięte. Również macica kurczy się i powraca do wymiarów sprzed ciąży, co powoduje ból podbrzusza. Skurcze połogowe (podobne do tych w czasie krwawienia miesiączkowego) pojawiają się także w czasie karmienia piersią i są związane z wydzielaniem oksytocyny, dzięki której możliwy jest wypływ mleka. Ból krocza, szczególnie w okolicy kości łonowej, pojawia się także jako efekt silnego parcia podczas porodu.

2. Gojenie się rany krocza

Gojenie się rany krocza po porodzie wymaga przede wszystkim utrzymywania jej w czystości i suchości. W tym celu konieczne jest podmywanie się po każdej wizycie w toalecie oraz przyjmowanie odpowiedniej postawy w czasie wydalania – podczas oddawania moczu najlepiej jest kucnąć, a w trakcie wypróżniania ściągnąć pośladki. Rana po nacięciu krocza powinna mieć stały dostęp świeżego powietrza. W tym celu zaleca się, by w miarę możliwości nie nosić bielizny. Wskazane jest także, by kobieta co jakiś czas kładła się na łóżku jedynie z podłożoną podpaską, gdyż w ten sposób zapewnia wietrzenie rany.

Nacięcie krocza przy porodzie wiąże się z problemami z wydalaniem, szczególnie oddawaniem stolca. Parcie na stolec może powodować pojawienie się hemoroidów. Wtedy należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację.

3. Sposoby na ból krocza po porodzie

Istnieje kilka sposobów, które pomagają łagodzić dotkliwy ból krocza po porodzie. Oto wybrane z nich:

  • stosowanie okładów z lodem – owiń lód w ręcznik i połóż go w bolącym miejscu,
  • picie dużej ilości wody i regularne oddawanie moczu,
  • jedzenie dużej ilości pokarmów ułatwiających wypróżnianie – mniejsze parcie na stolec spowoduje mniejszy ucisk na krocze,
  • oddawanie moczu na stojąco podczas brania prysznica,
  • stosowanie okładów na okolice krocza z roztworu benzydaminy lub wyciągu z rumianku i nagietka.

Nacięcie krocza powoduje, że rana goi się około 10 dni. Zazwyczaj w 6-8 dobie od porodu zdejmowane są szwy. Od tego momentu na łagodzenie bólu krocza można zacząć stosować nasiadówki. Warto też pamiętać o tym, by nie nakładać syntetycznej bielizny. W czasie gojenia się rany po zdjęciu szwów ważne jest noszenie bielizny bawełnianej, przepuszczającej powietrze i regularne wymienianie podpasek.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Higiena krocza

Nacięcie krocza przy porodzie
Przygotowanie do porodu Nacięcie krocza przy porodzie

Nacinanie krocza na niektórych oddziałach położniczych wciąż jest rutynowym działaniem, które ma uchronić kobietę przed ryzykiem pęknięcia pochwy, mięśni dna miednicy i zwieracza zewnętrznego odbytu.

Ginekologia Pęknięcie krocza

Pęknięcie krocza to uraz, do którego dochodzi w czasie porodu dość często. Warto wspomnieć,...

Nacięcie krocza
Poród Nacięcie krocza

Nacięcie krocza bywa wykonywane rutynowo, aby zapobiec pęknięciu, szczególnie podczas...

Zabiegi Ochrona krocza

Już w XIX wieku lekarze poświęcali wiele uwagi ochronie krocza w czasie porodu. Opisywana wtedy...

Szycie krocza
Zabiegi Szycie krocza

Nacięcie krocza wykonuje się u kobiet w czasie porodu, by poszerzyć pochwę. Umożliwia to swobodne...

Masaż krocza
Przygotowanie do porodu Masaż krocza

Masaż krocza w ciąży poprawia elastyczność tkanek kanału rodnego i rozluźnia okolice pochwy. Wykonywanie masażu krocza w wielu wypadkach pozwala uniknąć nacinania krocza w czasie porodu.

Higiena krocza
Połóg Higiena krocza

Rana po nacięciu krocza goi się zazwyczaj szybko i nie powoduje powikłań. Zdarzają się jednak...

Higiena krocza Rana po nacięciu krocza

Rana po nacięciu krocza wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny. Gojenie się rany po nacięciu krocza zwykle przebiega bez powikłań. Czasem jednak kobiety po porodzie skarżą się na silny ból.

Seks po porodzie
Powrót do formy Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie dotyczą większości młodych rodziców. Według badań prowadzonych...

Indukcja porodu Oksytocyna przy porodzie

Oksytocyna jest naturalnym hormonem podawanym przy porodzie do przyspieszenia akcji porodowej. Podanie oksytocyny wiąże się z wywołaniem skurczów macicy i rozwieraniem kanału rodnego.

Owulacja po porodzie
Wyznaczanie dni płodnych Owulacja po porodzie

Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie?...

Włosy po porodzie
Wypadanie włosów Włosy po porodzie

Włosy po porodzie zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji, a wszystko za sprawą wahań hormonalnych. Osłabione włosy po ciąży zaczynają wypadać, a czupryna na głowie staje się coraz rzadsza.

Odchudzanie po porodzie
Jak odzyskać figurę? Odchudzanie po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobiecie zostają zazwyczaj dodatkowe kilogramy. Panie chcą jak najszybciej wrócić do dawnej formy. Czy można jednak od razu przejść na dietę, czy lepiej to odłożyć?

Dolegliwości poporodowe Miesiączka po porodzie

Po porodzie organizm kobiety wraca powoli do normalnego funkcjonowania. Nie da się precyzyjnie określić terminu pojawienia się miesiączki. U niektórych kobiet krwawienie występuje po kilku tygodniach.

Dolegliwości poporodowe Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do zmartwień, chyba że ilość wydalanej krwi jest nadmierna. Wówczas ma miejsce krwotok poporodowy, który wymaga interwencji lekarskiej.

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie powinna być bezpieczna dla matki i dziecka karmionego piersią. Dużą skutecznością charakteryzują się metody mechaniczne i antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij