Trwa ładowanie...

Ból krocza w ciąży - przyczyny, leczenie, kłucie w kroczu

 Paula Jakubasik
08.06.2021 15:05
Ból krocza w ciąży zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze.
Ból krocza w ciąży zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze. (123rf)

Ból krocza w ciąży to charakterystyczny objaw, z którym zgłaszają się kobiety spodziewające się dziecka. Najczęściej pojawia się w okresie okołoporodowym i w trakcie połogu, ale zdarza się również na początku ciąży. Co warto wiedzieć o bólu krocza w ciąży i czy jest to powód do niepokoju?

spis treści

1. Przyczyny bólu krocza w ciąży

Ból krocza zwykle jest powiązany z dwoma przyczynami. Pierwsza z nich to wpływ hormonów na kobiece ciało, estrogeny oraz relaksyna oddziałują na rozlużnienie stawów i więzadeł. Wszystko po to, by w odpowiednim momencie dziecko mogło przejść przez kanał rodny i spojenie łonowe.

Zwiększenie elastyczności stawów krzyżowo-biodrowych, więzadeł oraz poszerzanie spojenia łonowego skutkuje bólem w okolicy krocza. Drugą przyczyną bólu krocza w ciąży to naturalne rozciąganie się macicy, które jest szczególnie intensywne w drugim i trzecim trymestrze. Wówczas pojawia się ból więzadeł, otaczających macicę. Ciężarne skarżą się na ból i kłucie krocza, pachwin, dolnego odcinka pleców i podbrzusza.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Dodatkowo dolegliwości bólowe mogą być związane z obniżaniem się główki dziecka około 36. tygodnia ciąży, wówczas niemowlę powoli napiera na kanał rodny i wywołuje ucisk.

Ból krocza w ciąży w większości przypadków wynika z fizjologii i nie stanowi powodu nie pokoju. Kobiety mogą odczuwać go w czasie ruchu, ale również podczas odpoczynku, chociaż zazwyczaj ból zmniejsza się w pozycji leżącej.

1.1. Rozejście spojenia łonowego

Ból krocza może być wywołany przez rozejście spojenia łonowego, które występuje średnio u 1 na 800 ciąż. Jest to problem powstały na skutek nadmiernego zmiękczenia więzadeł i zwiększonej ruchomości kości macicy.

Z powodu nadmiernej elastyczności więzadeł występuje dość duże rozluźnienie połączeń miednicy, co wywołuje ból i dyskomfort. Rozejście spojenia łonowego jest rozpoznawane podczas ciąży i porodu, a także w okresie połogu.

Kobiety odczuwają wówczas ból w okolicy łonowej, pachwin i dolnej części kręgosłupa. Objawy nasilają się w czasie wchodzenia po schodach, zmieniania pozycji na łóżku czy spaceru. Dodatkowo podczas chodzenia ciężarna może usłyszeć nietypowe odgłosy, opisywane jako trzaski.

Przypadłość ta wywołuje duży ból i wymaga zmniejszenia obciążenia miednicy. W takiej sytuacji kobiety muszą zrezygnować z podnoszenia i przenoszenia ciężkich rzeczy, a także z wysiłku fizycznego. W skrajnych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

1.2. Kłucie w kroczu w ciąży

Kłucie w kroczu w trakcie ciąży to równie często zgłaszany objaw. Zazwyczaj jest związany z rozciąganiem więzadeł macicy i tkanek chrząstkozrostów. Kłucie może pojawiać się przez cały okres ciąży, ale najczęściej jest obserwowane niedługo przed rozwiązaniem.

Zobacz także:

2. Kiedy należy pójść do lekarza?

Ból krocza w ciąży zawsze warto omówić z lekarzem prowadzącym i wykonać wszystkie niezbędne badania, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Pilna wizyta lekarska jest konieczna, gdy poza bólem kobieta zauważy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, silny ból brzucha, skurcze macicy lub podwyższoną temperaturę ciała. Wówczas niezbędne jest wykonanie badania USG oraz KTG.

3. Leczenie bólu krocza w ciąży

Leczenie bólu krocza nie jest zbyt łatwe, ponieważ w ciąży zabronione jest przyjmowanie wielu leków. Zwykle zaleca się stosowanie paracetamolu, gdy jest to konieczne i jak najszybsze rozpoczęcie oszczędzającego trybu życia.

Niewskazane jest podnoszenie ciężarów i wykonywanie ćwiczeń, rozciągających dolne partie ciała. Do codziennego jadłospisu warto włączyć produkty zawierające żelatynę lub rozpoczęcie suplementacji pod okiem lekarza. Ból krocza w ciąży można minimalizować również za pomocą pasów, które poprawiają stabilizację macicy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze