Ból stóp

Ból stóp jest uciążliwy, tę część naszego ciała ciągle przecież eksploatujemy. Przyczyny dolegliwości mogą być bardzo różne. Płaskostopie, żylaki czy cukrzyca to tylko niektóre z chorób objawiających się w ten sposób. Nasze stopy mówią nam, że z organizmem dzieje się coś złego - nie wolno tego głosu lekceważyć.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny bólu stóp
  1. 1.1. Płaskostopie
  2. 1.2. Paluchy koślawe
  3. 1.3. Ostrogi piętowe
  4. 1.4. Torbiel galaretowata
  5. 1.5. Żylaki
  6. 1.6. Cukrzyca

1. Przyczyny bólu stóp

1.1. Płaskostopie

Płaskostopie to obniżenie sklepienia podłużnego stopy, na skutek zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Osoba z platfusem odczuwa ból stóp i łydek, łatwo się męczy, a jej chód jest ociężały i kołyszący. Może się też pojawić ból kręgosłupa. W miarę upływu czasu dolegliwości narastają. W końcu może dojść nawet do stanów zapalnych stawów stóp, koślawienia paluchów czy uniemożliwienia chodzenia. Aby nie dopuścić do powstania płaskostopia, należy: dbać o higienę stóp, ćwiczyć je, nosić wygodne obuwie (obcasy są dla stóp udręką).

1.2. Paluchy koślawe

Przyczyną tego schorzenia jest podwichnięcie palucha w stawie paluchowo-śródstopnym i przesunięcie go w stronę drugiego palca stopy. Często tworzy się także tzw. kostka – bolesne wygórowanie, zniekształcające stopę, znajdujące się po jej wewnętrznej stronie. Paluchy koślawe powstają w wyniku płaskostopia lub są związane z noszeniem niewygodnego obuwia. Aby walczyć z tym schorzeniem, należy pozbyć się wysokich obcasów, a do wygórowania przykleić specjalne opatrunki hydrokoloidowe. Pomocne mogą też być specjalne wkładki korygujące ułożenie palucha.

1.3. Ostrogi piętowe

Ból stóp, a dokładniej pięty, może oznaczać zapalenie rozcięgna podeszwowego i tkanki podskórnej w okolicy pięty. Wszystkiemu winne są zmiany zwyrodnieniowe, występujące w postaci tzw. ostróg piętowych. Tworzą się na kości piętowej z obu stron lub tylko z jednej. Zaleca się w takich przypadkach wkładki odciążające i zabiegi fizykalne.

1.4. Torbiel galaretowata

Torbiel galaretowata to podskórny guzek na górnej powierzchni stopy, w okolicy stawu skokowego. Zazwyczaj torbiel nie jest większa od ziarnka grochu i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można usunąć ją chirurgicznie lub nakłuć, by się opróżniła. Zdarza się, że guzek pojawia się ponownie lub sam znika.

1.5. Żylaki

Ciężkie nogi, ból, pieczenie, kurcze i obrzęki stóp i łydek to symptomy żylaków kończyn dolnych. W celu ich uniknięcia należy wystrzegać się wysokiej temperatury związanej z opalaniem, ogrzewaniem podłogowym, gorącymi kąpielami czy depilacją gorącym woskiem. Powstawanie żylaków jest też związane z otyłością i zbyt dużą dawką hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Aby nie dopuścić do ich wystąpienia, trzeba dużo się ruszać, a na koniec kąpieli polewać nogi zimną wodą.
Można także stosować żele zawierające heparynę i leki poprawiające napięcie ścian naczyń żylnych.

1.6. Cukrzyca

Ból stóp może być spowodowany także cukrzycą. Pomimo tego, że jej leczenie jest coraz skuteczniejsze, ciągle pojawiają się powikłania. Najczęściej jest to uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów obwodowych, zwykle w kończynach dolnych. Niestety, u cukrzyków występuje też proces spowolnienia gojenia się rany, co prowadzi do bolesnych owrzodzeń.

Bibliografia

 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Czy to grzybica stóp?

Mam problem, od października zeszłego roku (od ok 9 miesięcy) zaczęły mi się pocić stropy i swędzieć, a buty strasznie smierdzieć. Na początku było tak, ze 3 dni swędziało bardzo, a potem tydzień nic. I tak w kółko. Kupiłem nowe buty, wszystkie skarpetki...

Ból nóg - łydek i stóp

Jestem 43-letnim mężczyzną. Od kilku lat dostrzegam u siebie ból nóg, zwłaszcza łydek i stóp. Zauważyłem ten problem w 2005 roku, iż po przebyciu pieszo około dwóch km, ból nóg stawał się wręcz niemożliwy do wytrzymania - tak jakbym przebył 30 km (chodziłem...

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Ból stóp u osoby nadmiernie pijącej ~:

Dzień dobry co to może być ból stóp u mojej mamy która dużo piła a teraz przestała od miesiąca prosze o pomoc

pokaż 5 następnych

Artykuły Płaskostopie

Masaż stóp Odtwórz wideo
Masaż relaksacyjny Masaż stóp

Poddanie się zabiegowi masażu stóp to przyjemny sposób na zrelaksowanie całego ciała. Stopy są bardzo unerwione; stymulacja niektórych miejsc poprawia krążenie oraz wydolność organów wewnętrznych. Masaż stóp jest najlepszym...

Grzybica stóp
Grzybica Grzybica stóp

Grzybica stóp to zakażenie grzybami dotykające podeszew stóp i przestrzeni międzypalcowych. Wywołują ją różne rodzaje grzybów, najczęściej tzw. dermatofity, a konkretniej dwa gatunki − o nazwie Trichophyton rubrum (60%...

Odmrożenia Odmrożenia stóp

Odmrożenie stóp może przydarzyć się każdemu. Kiedy przychodzą zimne mrozy, niskie temperatury najpierw odczuwają kończyny. Stopy są najbardziej oddalone od serca, a w dodatku znajdują się w bliskim kontakcie z ziemią. Przebywając długo na mrozie,...

Dłonie i stopy Pielęgnacja stóp

Twoje stopy są źródłem bólu, zamiast być ozdobą? Musisz nosić zakryte obuwie, bo na twoich stopach są odciski i zrogowacenia? A może dopadła cię grzybica? Rozwiązanie jest jedno. Odpowiednia pielęgnacja stóp sprawi, że pozbędziesz...

Kosmetyki do dłoni i stóp Kremy do stóp

Masaż stóp i odprężające kąpiele są ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi na stopy, jednak warto uzupełnić pedicure domowymi kremami do stóp. Jak w naturalny sposób nawilżyć i wygładzić skórę stóp?

Kosmetyki do dłoni i stóp Spray do stóp

Nadmierna potliwość stóp i nieprzyjemny zapach należą do najczęstszych problemów ze stopami. Jednak wspomnianych objawów rozwoju bakterii można się pozbyć dzięki sprayom do stóp.

Dezodoranty Dezodoranty do stóp

Dezodoranty do stóp to dobry sposób na ograniczenie pocenia stóp. Mają one także działanie przeciwbakteryjne i wzmacniające skórę, nie służą tylko do maskowania nieprzyjemnego zapachu.

Kosmetyki do dłoni i stóp
Dłonie i stopy Kosmetyki do dłoni i stóp

Kosmetyki do dłoni i stóp to między innymi kremy nawilżające i przeciwpotliwe, lakiery do paznokci, maseczki i peelingi. Dbanie o urodę dłoni i stóp popłaca, zwłaszcza letnią porą.

Potliwość dłoni i stóp
Problemy z dłońmi i stopami Potliwość dłoni i stóp

Potliwość dłoni i stóp potrafi przysporzyć wielu problemów i doprowadzić do niezręcznych sytuacji. Nieleczona nadpotliwość może skutkować rozwojem grzybicy.

Grzybica stóp i paznokci
Problemy z dłońmi i stopami Grzybica stóp i paznokci

Grzybica stóp i paznokci wygląda bardzo nieestetycznie i wymaga leczenia dermatologicznego. Przebarwienia paznokci, rogowacenie ich powierzchni i łamanie się to niektóre objawy grzybicy.

pokaż 10 następnych