Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Ból zęba

Ból zęba jest w większości przypadków powodowany przez głęboką próchnicę zębów, może także być skutkiem odsłonięcia szyjki zęba lub paradontozy. Z bolącym zębem należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi przyczynę bólu. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować próchnicę zęba, a przy jej braku – wziąć pod uwagę inne przyczyny.

1. Przyczyny bólu zęba

Próchnica oznacza, że część zęba uległa demineralizacji głównie wskutek działania bakterii i cukrów. W zależności od podatności zębów proces ten przebiega szybciej lub wolniej. Próchnica obejmuje twarde tkanki zęba, a w przypadku braku jej leczenia proces ten postępuje głębiej, do miazgi znajdującej się w komorze zęba i mówimy wtedy o powikłaniu, czyli o stanie zapalnym ostrym lub przewlekłym. W pierwszym przypadku leczenie polega na usunięciu dotkniętej próchnicą tkanki i odbudowaniu zęba materiałami stomatologicznymi, a w drugim przypadku niezbędne jest  leczenie kanałowe.

W przypadkach, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego stosuje się usunięcie zęba. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, to choroba dotykająca dziąseł i głębszych tkanek przyzębia. Główną przyczyną jest niewłaściwa higieny jamy ustnej oraz pewne znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Osad i kamień nazębny stanowią płytkę bakteryjną, która doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, a następnie do nieodwracalnego zaniku kości wokół zęba, co w efekcie doprowadza do wypadnięcia zęba.

Bóle zębów mogą być także spowodowane nadwrażliwością zębów. Wtedy ból jest reakcją na spożywanie zbyt zimnych, ciepłych lub kwaśnych potraw lub płynów.

Ból może się pojawić także wskutek urazów mechanicznych zęba ( przypadku jego ukruszenia albo nadłamania wskutek ugryzienia czegoś zbyt twardego).

Dyskomfort powodują także wyrzynające się zęby. Dotyczy to ząbkujacych małych dzieci oraz zęby tzw. „zatrzymane”, które mogą zacząć wyrzynać się także u dorosłych.

Ból promieniujący na zęby może także pochodzić ze stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenia dotykające tego stawu mogą objawiać się bólem szczęki, szczególnie nasilonym podczas otwierania ust.

Inną grupą przyczyn bólu w okolicach szczęki lub żuchwy są inne choroby ogólnoustrojowe. Taki ból może być objawem dusznicy bolesnej, zawału serca, infekcji uszu czy infekcji zatok.

2. Leczenie i profilaktyka bólu zęba

Aby ustalić przyczynę, zwykle wystarczy, żeby bolące miejsce obejrzał lekarz  stomatolog. Czasem konieczne jest zrobienie prześwietlenia. Ból zęba wymaga wizyty u stomatologa – środki przeciwbólowe niewiele w tym wypadku pomogą. Jeśli oprócz bólu pojawiły się gorączka i obrzęk, pomoc musi być jak najszybsza. 


Aby uniknąć niespodziewanego bólu zęba należy prowadzić regularne działania, takie jak:

  • codzienne przeprowadzanie prawidłowej higieny jamy ustnej - poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej – najlepiej po każdym posiłku,

  • 
regularne – w odstępach co najmniej półrocznych – kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym,
  • szybkie likwidowanie wszelkich ubytków w zębach i zmian chorobowych,
  • usuwanie kamienia i płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym.

Bibliografia

  • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8
  • Jańczuk Z. (red.), Endodoncja kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2961-9
  • Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 83-200-3034-X

Źródła zewnętrzne

Lidia Warda,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból zęba - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ból zęba
Ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

(...) torebki śniadaniowej w occie, posypanie jednej strony czarnym pieprzem i przyłożenie do policzka jest skuteczną metodą na ból zęba ... .Akupresura Aby szybko złagodzić ból zęba należy uciskać miejsce, gdzie kciuk łączy się z palcem wskazującym. Czynność powinna trwać około 2...

Choroby jamy ustnej

Endodoncja

(...) środki przeciwbólowe, które praktycznie w ogóle nie pomagają lub przynoszą tylko chwilową ulgę. Jeśli ból zęba jest intensywny ... nieodpłatnie. Wyjątkiem jest ząb wielokorzeniowy z zainfekowanym kanałem. Dobrze wykonana endodoncja skutecznie zwalcza uporczywy ból...

Czy w ciąży mogę...?

Czy w ciąży można brać leki na depresję i środki przeciwbólowe?

Kobiety w ciąży są narażone na różne dolegliwości, np. ból zęba, głowy. Niestety, przyszłym mamom odradza się przyjmowanie leków w ciąży. Środki farmaceutyczne mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka. Problem pojawia się u kobiet w ciąży, które chorują na depresję. Antydepresanty mogą spowodować przedwczesny poród, zwiększają też ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Niemniej jednak, nieleczona depresja stanowi równie poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Czy w ciąży można brać...

Survival

Sprzęt do survivalu

(...) zębów, bowiem „polowe" sposoby leczenia ubytków bywają bardzo bolesne, a sam ból zęba potrafi zepsuć każdą...

Higiena jamy ustnej

Strach przed dentystą

Strach przed dentystą

(...) nawet ból zęba nie jest w stanie skłonić wielu osób do wizyty w gabinecie stomatologicznym? Czego się boimy? Przede wszystkim...

Piękny uśmiech

Fakty i mity na temat ubytków

(...) nie powodują bólu ani innych symptomów. Ból zęba, który kojarzy się nam z ubytkami pojawia się natomiast wtedy, gdy próchnica...