Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Maria Rell-Bakalarska

Bolą stawy. Czy mogę mieć toczeń?

Avatar placeholder
20.07.2017 09:46
Bolą stawy. Czy mogę mieć toczeń?
Bolą stawy. Czy mogę mieć toczeń?

Przeżyć życie bez bólu stawów? Czy to możliwe? Niewiele osób ma to szczęście. Bóle stawów mogą dotyczyć każdego. Podobnie jak ból w szerszym znaczeniu, może być banalnym, przemijającym objawem, ale częściej jest sygnałem poważniejszej choroby. Bóle stawów mogą być związane z urazem (niezależnie od wieku), chorobami zapalnymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów (u kobiet między 35 a 50 rokiem życia), toczeń rumieniowaty (u kobiet w wieku rozrodczym) i inne kolagenozy, reaktywne zapalenie stawów czy borelioza. U osób starszych najczęściej dotyczą choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz, do którego trafia pacjent już w czasie pierwszej wizyty musi dokonać pewnej wstępnej diagnozy, powtarzając w myślach zasadę „Nie przegapić poważnych, zapalnych schorzeń, nie podawać leków bez postawienia rozpoznania, leczyć ból i stan zapalny bezpiecznie.”

1. Choroby, w których występuje ból stawów

Najczęstszymi zapalnymi chorobami tkanki łącznej, w których pojawiają się bóle i obrzęki stawów są reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty. Obie choroby dotyczą najczęściej młodych kobiet. Ułatwieniem dla lekarza stawiającego rozpoznanie są kryteria rozpoznawania poszczególnych chorób ustalone przez naukowe towarzystwa. W rozpoznaniu tocznia rumieniowatego jednym z objawów jest zapalenie stawów, ale do diagnozy niezbędne jest spełnienie co najmniej 4 z 11 kryteriów rozpoznawczych ustalonych dla tocznia przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (American College of Rheumatology ARA).

2. Zapalenie stawów w toczniu

Zapalenie stawów w toczniu dotyczy najczęściej stawów rąk, nadgarstków, stóp i kolan. Może mieć charakter stały lub tymczasowy w postaci bólu bez obrzęku. W RTG w odróżnieniu od reumatoidalnego zapalenia stawów nie stwierdza się zmian destrukcyjnych (nadżerek na powierzchni stawu). Zapalenie lub ból stawów jest objawem, który występuje u większości chorych na toczeń - na początku choroby u prawie 70%, w późniejszym okresie u ponad 85%. W późniejszym czasie może dochodzić do deformacji stawów - ręce mogą wyglądać podobnie jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W kryteriach rozpoznania ważne są objawy kliniczne i badania laboratoryjne. Podstawowe badania krwi, np. OB, CRP, morfologia krwi z rozmazem, czyli obrazem krwinek białych, badanie moczu są niezbędnym wstępem do rozmowy z lekarzem. W wielu przypadkach istotne są bardziej szczegółowe badania, np. immunologiczne.

Określenie czynnika reumatoidalnego (RF) przeciwciał antycytrulinowych (anty- CCP) jest ważne dla rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA2, SSA, SSB, przeciwciała przeciw nDNA) badamy w celu ustalenia rozpoznania i różnicowania kolagenoz, w tym tocznia rumieniowatego. Warto pamiętać, że podanie przed postawieniem rozpoznania silnego leku przeciwzapalnego, którym są glikokortykoidy może utrudnić rozpoznanie, tłumiąc reakcję immunologiczną (to układ immunologiczny odpowiada za powstawanie przeciwciał w kolagenozach).

Ból stawów nie zawsze oznacza toczeń, ale może być poważnym objawem sygnalizującym rozwój choroby. W przypadku, gdy występuje wraz z obrzękiem stawów, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby (nawet jeśli będzie to toczeń rumieniowaty) wpływa na skuteczność jej leczenia.

Artykuł sponsorowany przez GlaxoSmithKline

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze