Trwa ładowanie...

Bóle kostno-stawowe - przyczyny, diagnostyka, metody leczenia

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
24.01.2024 17:34
Bóle kostno-stawowe często towarzyszą schorzeniom reumatycznym.
Bóle kostno-stawowe często towarzyszą schorzeniom reumatycznym. (Adobe stock)

Bóle kostno-stawowe to problem, z którym zmagają się zarówno dorastające dzieci, jak i osoby starsze. Jakie choroby powodują tego rodzaju dolegliwości? W jaki sposób leczy się bóle kości i stawów?

spis treści

1. Jakie są przyczyny bólów kostno-stawowych?

Bóle kostno-stawowe mogą mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są prozaiczne, inne bardziej skomplikowane. U większości pacjentów bóle kostno-stawowe stanowią wynik przeciążenia związanego z pracą fizyczną.

W wielu przypadkach bóle kości i stawów pojawiają się po wykonaniu intensywnego treningu na siłowni. Do nadmiernego obciążania stawów może dojść też podczas biegania. Nieleczone wady postawy mogą doprowadzić z kolei do przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa, dyskopatii czy zwyrodnienia stawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Niewielu pacjentów bierze sobie do serca fakt, że nieergonomiczne stanowisko pracy bywa przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Ciągłe garbienie się, kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej doprowadza do przeciążeń, a w konsekwencji do częstych bólów pleców, bólów stawów, dolegliwości bólowych głowy.

Bóle kostno-stawowe bardzo często spowodowane są chorobami reumatycznymi. Schorzenia, w których przebiegu mogą pojawić się takie dolegliwości to:

Dolegliwości bólowe towarzyszące chorobom reumatycznym są wynikiem reakcji autoimmunologicznej organizmu. Ze względu na to, że choroby te mają charakter przewlekły, po pewnym czasie pojawiają się u pacjentów deformacje kostne i ubytki.

Upadek, silne uderzenie, wypadek komunikacyjny czy samochodowy – każdy z tych czynników może skutkować silnym stłuczeniem bądź złamaniem elementów kostnych. Wskutek urazu ucierpieć mogą również stawy.

2. Diagnostyka bólów kostno-stawowych

Badania diagnostyczne wykorzystywane w przypadku bólów kostno-stawowych to:

W sytuacji, gdy specjalista podejrzewa problemy dotyczące upośledzenia gospodarki wapniowo - fosforanowej, zalecane jest przeprowadzenie tzw. profilu kostnego. Scyntografia kości, która ilustruje procesy metaboliczne w tkance kostnej, jest również stosowana w diagnostyce tego rodzaju dolegliwości bólowych.

3. Jakie są metody medyczne leczenia bólów kostno-stawowych?

Schorzenia reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy inne zapalne choroby przewlekłe stawów i innych narządów wymagają kompleksowego podejścia do leczenia. Leki stosowane w przypadku chorób reumatycznych mają na celu łagodzenie objawów, kontrolowanie procesu zapalnego oraz hamowanie postępu schorzenia. Terapia pod kontrolą lekarza reumatologa, polega na stosowaniu:

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem muszą stosować tzw. leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh).

Jeśli bóle kostno-stawowe są wynikiem choroby nowotworowej kości, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Specjaliści w trakcie operacji usuwają ognisko chorobowe wraz z marginesem zdrowych tkanek. Niekiedy konieczne jest wycięcie sporego fragmentu kości lub całkowite amputowanie kończyny.

W przypadku dolegliwości bólowych kości i stawów pomocna okazuje się również fizykoterapia. Często wykorzystuje się elektroterapię. Prąd elektryczny skutecznie łagodzi ból i stany zapalne. Jest skuteczny, gdy doskwierają nam dyskopatię, problemy z kręgosłupem, nerwobóle, dolegliwości bólowe głowy, migreny.

4. Czy aktywność fizyczna może pomóc w łagodzeniu bólów kostno-stawowych?

Tak, aktywność fizyczna może być korzystna w łagodzeniu bólów kostno-stawowych z wielu powodów. Odpowiednio dostosowany program treningowy może wzmocnić mięśnie, poprawić stabilizację stawów, poprawić elastyczność i zakres ruchu w obrębie stawów.

Aktywność fizyczna może skutkować również utratą wagi. Warto zdawać sobie sprawę, że nadwaga czy otyłość są czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej. Nadmiar kilogramów obciąża przede wszystkim kolana i biodra.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze