Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Brak perspektyw a depresja

Brak perspektyw a depresja
Brak perspektyw a depresja

Każdy człowiek tworzy w swojej psychice plany i marzenia, które chciałby zrealizować w swoim życiu. Takie założenia pozwalają zdobywać nowe umiejętności, walczyć z przeciwnościami oraz wciąż się rozwijać. Istnieją jednak takie momenty w życiu, kiedy człowiek czuje pustkę i nie widzi żadnych perspektyw na dalszy rozwój. Takie odczucia mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami psychicznymi. Brak perspektyw w dalszym życiu oraz narastające trudne emocje mogą powodować rozwój zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

spis treści

1. Dążenie do celu w życiu

Życie jest pełne nieprzewidywalnych zdarzeń. Ludzie codziennie muszą stawiać czoła przeciwnościom i radzić sobie z pojawiającymi się problemami. Psychika każdego z nas ma określone możliwości dostosowywania się do nowych sytuacji oraz charakterystyczne style radzenia sobie z nimi. Są w życiu człowieka takie chwile, zdarzenia, które bardzo mocno odciskają się na psychice. Zmiany jakie wtedy zachodzą mogą być przyczyną powstania poczucia krzywdy, poczucia osamotnienia i bezsensu. Człowiek w takim stanie może nie znajdować żadnego celu w swoich działaniach i uważać, że nie ma żadnych perspektyw na dalsze życie.

2. Poczucie braku perspektyw

Poczucie braku sensu działania i braku perspektyw może być przyczyną izolowania się od społeczeństwa. Powstające w wyniku poczucia pustki emocje mogą wpływać na obniżenie się nastroju i popadanie w apatie. Brak perspektyw na dalsze życie i działanie może przytłaczać i wywoływać poczucie osamotnienia. Radzenie sobie w takiej sytuacji z problemami jest bardzo trudne. Jeśli nie ma perspektyw, to nie ma też po co dalej walczyć. Wycofanie i zniechęcenie mogą być przyczyną zamknięcia się w sobie i odizolowania od reszty społeczeństwa.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wywołany tymi przeżyciami stres jest czynnikiem pogłębiającym problemy. Może być również elementem wyzwalającym rozwój poważnych zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Obniżanie się nastroju i pogarszające się samopoczucie staje się przyczyną braku chęci do działania i może powodować rozwój depresji. Apatia i brak motywacji do działania powodują narastanie trudnych emocji i piętrzenie się problemów. Osoba z takimi dolegliwościami odczuwa bezsens egzystencji i popada w coraz głębsze stany depresyjne.

Taki stan może prowadzić do powstawania myśli rezygnacyjnych i samobójczych. Jeśli chory uważa, że nic dobrego już go nie spotka i nie potrafi znaleźć rozwiązania swoich problemów, to dochodzi do wniosku, że najlepiej będzie skończyć swój żywot. Brak wsparcia i pomocy może faktycznie doprowadzić do tragedii.

W trakcie rozwoju depresji występuje szereg charakterystycznych objawów. Należą do nich obniżenie nastroju, trudne emocje, wycofanie z życia, negatywne myślenie i nastawienie do życia, zaburzenia snu i apetytu oraz spowolnienie i brak energii życiowej. Złe samopoczucie jest związane ze zmianami, jakie zachodzą w mózgu osoby chorej. Negatywne myśli i poczucie bezsensu silnie oddziałują na życie chorego.

W trakcie trwania choroby człowiek narażony jest na wiele trudności. Nie jest w stanie sobie sam z nimi wszystkimi poradzić. Pojawiają się wtedy czarne myśli, które fałszują obraz rzeczywistości. Problemy chorego stają się dla niego przeszkodą nie do pokonania. Powstające poczucie braku jakichkolwiek możliwości prowadzi do pogłębiania się zaburzeń. Brak perspektyw może prowadzić do powstawania u chorego utratę motywacji do działania i leczenia. Rodzące się w takim stanie myśli i oceny mogą całkowicie odbiegać od stanu rzeczywistego. Dla chorego jedynym rozwiązaniem może stać się zakończenie swojego życia.

3. Myśli i plany samobójcze

Pojawienie się u chorego myśli samobójczych jest bardzo poważnym problemem, ponieważ może prowadzić do odebrania sobie życia. Negatywizm w myśleniu i odczuciach osoby chorej na depresję powoduje pogłębiające się poczucie bezsensu i braku perspektyw. Nasilanie się takich odczuć może wyzwalać myśli samobójcze. Ich narastanie wiąże się z ryzykiem wprowadzenia ich w życie.

Nie każda osoba chora na depresję ma potrzebę odebrania sobie życia. Jednak w momencie, kiedy nie widzi innego rozwiązania sytuacji i uważa, że nie ma szans na poprawę swojego życia, takie rozwiązanie może stawać się jedynym wyjściem. Brak perspektyw może być przyczyną wprowadzania planów samobójczych w życie i prób zakończenia swojej egzystencji. Opieka nad osobą chorą i pomoc w trudnych momentach mogą dać jej szansę na poradzenie sobie z problemami. Otoczenie społeczne może nadać jej życiu nowego sensu. Wspieranie i pomoc w ciężkich chwilach może owocować poprawą stanu zdrowia chorego i odzyskaniem chęci do życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Brak wsparcia ze strony innych a depresja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze