Trwa ładowanie...

Brak potwierdzonych korzyści z dobrego cholesterolu

Avatar placeholder
15.05.2013 14:23
Brak potwierdzonych korzyści z dobrego cholesterolu
Brak potwierdzonych korzyści z dobrego cholesterolu

Najnowsze badania wskazują, iż wbrew powszechnej opinii, frakcja cholesterolu HDL wcale nie chroni przed zawałem serca i udarem mózgu.

spis treści

1. Dwie frakcje cholesterolu

Podczas badań oprócz poziomu cholesterolu całkowitego mierzy się również poziom jego poszczególnych frakcji: LDL i HDL. LDL określany jest mianem „złego” cholesterolu, gdyż sprzyja miażdżycy, a w konsekwencji również zawałom serca i udarom mózgu. Z kolei HDL, czyli „dobry” cholesterol jest zdolny do usuwania cholesterolu ze złogów tłuszczu ścian tętnic. Wydawać by się więc mogło, że jego wysoki poziom zabezpiecza przed zawałami serca i udarami.

2. Badania nad właściwościami HDL

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 3,413 tys. osób, z których połowa przeszła zawał serca. Jednej grupie badanych podawano lek obniżający poziom złego cholesterolu. Druga grupa również otrzymywała ten lek, a oprócz niego także witaminę B3, która podwyższa stężenie dobrego cholesterolu i dodatkowo obniża trójglicerydy. W wyniku zastosowanego leczenia poziom LDL spadł do 40-80 mg/dl krwi, a u pacjentów z drugiej grupy oprócz tego poziom HDL podniósł się o ok. 28%, a poziom trójglicerydów obniżył się o 25%. Mimo tego między obiema grupami pacjentów nie zauważono różnicy w liczbie zawałów serca i udarów mózgu. Wynika z tego, iż wpływ na ryzyko zawałów i udarów ma jedynie poziom złego cholesterolu, a poziom dobrego cholesterolu nie ma większego znaczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze