Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe zaliczamy do łagodnych (nienowotworowych) zmian skórnych, które zazwyczaj nie wymagają leczenia. Zmiany te są okrągłe i mają one charakter rogowaciejącego narośla. Ich wielkość waha się granicy od kilku milimetrów, a nawet do kilkunastu centymetrów. Najczęściej występują one w kolorze jasno- lub ciemnobrązowym. Zdarza się jednak, że mogą one mieć nieregularny kształt i czarną barwę.

Kiedy powstają brodawki łojotokowe?

Zmiany te najczęściej tworzą się u osób około 40 roku życia. Mogą one pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, nawet na dłoniach czy tez podeszwach stóp.  Rzeczywista przyczyna powstawania brodawek łojotokowych  nie jest znana. Pomimo, że nazywa się je „brodawkami” - nie są one związane z  wirusem brodawczaka HPV.

Brodawki łojotokowe zawsze mają łagodny charakter. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby przekształciły się one w groźne komórki nowotworowe i spowodowały jakieś komplikacje zdrowotne. Głównym problemem jest to, że brodawki łojotokowe z reguły wyglądają bardzo nieestetycznie. Szczególnie wtedy, gdy są one zlokalizowane w obrębie skóry twarzy.

Jak postępować z brodawkami łojotokowymi?

Brodawki  łojotokowe mogą się powiększać i zmieniać barwę na ciemniejszą. Jeżeli jednak zmiany te nie powodują żadnych problemów, najlepiej pozostawić je w spokoju bez leczenia.

W razie potrzeby może je jednak w łatwy sposób usunąć. Z reguły zabieg chirurgiczny usuwania brodawek łojotokowych wykonuje się w przypadku, gdy są one zlokalizowane na twarzy bądź wtedy, gdy kolidują one z ubraniami czy też biżuterią.

Jedną z metod usuwania brodawek łojotokowych jest zabieg wykorzystujący działanie ciekłego azotu. Polega to na oddziaływaniu na tą zmianę skórną bardzo niskiej temperatury. W konsekwencji powoduje obumarcie jej komórek. Po kilku dnia od zabiegu barwa brodawki zmienia się na bardzo ciemną. Zmiana ta przybiera postać strupa. W ciągu miesiąca powinna ona odpaść z powierzchni skóry.

Zabieg ten wykonuje się raczej w przypadku małych brodawek. Niestety zdarza się tak, że pozostawia on po sobie bardzo nieestetyczną bliznę. Z tego względu lepiej poważnie rozważyć to czy zdecydować się na taki zabieg.

Brodawki można również usunąć za pomocą lasera IPL. Laser całkowicie wypala ta zmianę skórną pozostawiając niewielką, wklęsłą rankę. W ciągu kilku dni tworzy się strupek, który po upływie około 2-4 tygodni odpada. Blizna po laserowym usunięciu brodawki łojotokowej początkowo ma różowy koloryt. Wraz z upływem czasu przybiera ona bardzo jasny kolory i w efekcie jest ona  praktycznie nie widoczna.

Jeżeli brodawka łojotokowa jest przyczyną twoich kompleksów – bez obaw zdecyduj się na zabieg jej usunięcia. Jeżeli jednak nie stanowi ona dla ciebie problemu – pozostaw ją w spokoju.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Usuwanie brodawek i włókniaków

Brodawki wirusowe
Dermatologia Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe to niewielkie narośle na skórze spowodowane infekcją wirusem brodawczaka...

Brodawki płciowe
Ginekologia Brodawki płciowe

Kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe lub weneryczne) są to kalafiorowate guzki lub...

Wydzielina z piersi Wyciek z brodawki

Wyciek z brodawki to sygnał, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zauważyłaś u siebie...

Mezoterapia Usuwanie brodawki

Brodawka na skórze wywołana jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Usuwanie brodawki jest możliwe dzięki następującym metodom: wycinanie chirurgiczne i laserowe lub chemiczne wypalanie zmian.

Rekonstrukcja piersi Rekonstrukcja brodawki

Rekonstrukcja brodawki to zabieg medycyny estetycznej przeprowadzany po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Ta dodatkowa operacja piersi poprawia wygląd zrekonstruowanego gruczołu piersiowego.

Cera dojrzała Brodawki na twarzy

W obrębie skóry twarzy niekiedy pojawiają się nieestetyczne zmiany skórne takie jak brodawki. Zmiany te powodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego. W jaki sposób można je wyleczyć?

Choroby piersi Zakażenie brodawki piersi

Zakażenie brodawki piersi występuje najczęściej w postaci połogowego zapalenia piersi, które...

Mezoterapia Usuwanie znamion na skórze

(...) brodawki łojotokowe. Pozbycie się ich jest uzasadnione względami zdrowotnymi. Niektóre znamiona mogą bowiem przekształcić...

Krioterapia Krioterapia i elektrochirurgia w dermatologii i wenerologii

(...) ), Elektrofulguracja (niszczenie tkanek iskrą elektryczną). Wskazania do elektrochirurgii Brodawki zwykłe, Brodawki łojotokowe, Mięczak ... specjalisty, np. lekarza dermatologa. Wskazania do krioterapii Brodawki zwykłe, Brodawki płaskie, Kłykciny kończyste, Brodawki łojotokowe, Modzele, Nagniotki, Rogowacenie słoneczne, Włókniaki, rogi skórne, kępki żółte...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij