Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Callanetics - charakterystyka, efekty ćwiczeń

Avatar placeholder
23.04.2021 13:53
Callanetics - charakterystyka, efekty ćwiczeń
Callanetics - charakterystyka, efekty ćwiczeń (123RF)

Callanetics to metoda ćwiczeń opracowana przez Callan Pickney w latach osiemdziesiątych. Callan Pickney miała zaokrąglone plecy i wykoślawione nogi, co skutecznie skorygowała, wykorzystując swoją metodę ćwiczeń. Trening callanetics obejmuje intensywne ćwiczenia ramion, brzucha, pośladków, pleców i nóg. Ta metoda nie tylko ujędrnia, usprawnia i wzmacnia mięśnie, ale także umożliwia korygowanie wad postawy. Oprócz tego, tak jak każda aktywność fizyczna, ćwiczenia callanetics poprawiają ogólną kondycję.

spis treści

1. Callanetics - charakterystyka

Callanetics to metoda wykorzystująca ćwiczenie poszczególnych grup mięśni za pomocą precyzyjnych, niewielkich ruchów. Każdy zestaw ćwiczeń callanetics zawiera ćwiczenia rozgrzewające na ramiona, brzuch, pośladki, plecy, nogi i ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia callanetics były zaprojektowane z myślą o kobietach, ale są odpowiednie także dla mężczyzn.

Ćwiczenia callanetics są raczej intensywne, ale należy rozpoczynać je stopniowo. Na początku wystarczy ćwiczyć dwie godziny tygodniowo, a po osiągnięciu odpowiedniej wagi już tylko godzinę na tydzień. Po jakimś czasie można także ćwiczyć 15 minut dziennie. Podstawową zasadą jest tu regularność.

Zobacz film: "Ćwiczenia - wzmacnianie mięśni pośladkowych i dwugłowych ud"

Warto jest na początek zgłosić się do doświadczonego trenera, który „ustawi” ciało tak, by ćwiczenia były wykonywane poprawnie – tylko tak wykonane ćwiczenia dadzą pożądane efekty. Nawet jeśli zdecydujemy się na kupno kasety czy płyty z programem callanetics, lepiej jest na początku poćwiczyć pod okiem instruktora. Zaprocentuje to lepszymi efektami ćwiczeń i mniejszym ryzykiem urazów.

Ćwiczenia bez wysiłku (prezentacja edukacyjna)
Ćwiczenia bez wysiłku (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Chodzenie to bardzo dobra i darmowa forma ćwiczeń. Możesz robić to gdzie chcesz, kiedy chcesz i nie

zobacz galerię

Po pierwszym, wprowadzającym etapie ćwiczeń, kiedy już same wiemy, jak dobrze wykonywać poszczególne ćwiczenia callanetics, możemy zacząć ćwiczyć w domu. Będzie to wymagało dużo samodyscypliny, ale z czasem przyzwyczajenie do regularnych ćwiczeń weźmie górę, a callanetics stanie się nawykiem.

Każdy zestaw ćwiczeń callanetics składa się z 5 etapów:

Pamiętaj, aby podczas wykonywania ćwiczeń callanetics:

  • zachowywać odpowiednią postawę,
  • zachowywać zalecaną kolejność ćwiczeń,
  • zachowywać odpowiednią technikę oddychania: wdech nosem, wydech ustami,
  • ćwiczyć tyle czasu, ile jest to zalecane na danym etapie ćwiczeń,
  • wykonywać zalecaną ilość powtórzeń.
  • 2. Callanetics - efekty ćwiczeń

Kobiety uprawiające ćwiczenia callanetics chwalą się widocznymi efektami już po dwóch tygodniach. Inne potwierdzają, że 1 godzina ćwiczeń callanetics równa się 20 godzinom zwykłego aerobiku. Co więcej, ten rodzaj ćwiczeń rzadko wywołuje ból mięśni czy urazy.

Zobacz także:

Regularnie wykonywane ćwiczenia callanetics poprawiają postawę ciała. Widocznie ujędrnione są pośladki, uda i całe nogi, a według ćwiczących kobiet także piersi stają się bardziej uniesione i jędrne. Ramiona są silniejsze, a brzuch bardziej umięśniony. Całe ciało staje się bardziej elastyczne i giętkie.

Callanetics to intensywne ćwiczenia, które dość szybko dają pożądane efekty ze szczególnym uwzględnieniem ud, pośladków i brzucha. Tak jak każde inne ćwiczenia, wpływają na ogólną wydolność i kondycję organizmu. Bycie aktywną sprawia, że wiele kobiet jest mniej zestresowanych, za to bardziej radosnych i energicznych na co dzień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze