Trwa ładowanie...

Dieta antycellulitowa

Avatar placeholder
14.03.2024 18:49
Dieta antycellulitowa
Dieta antycellulitowa (123RF)

Zbliżają się wakacje, czyli czas, w którym odkrywamy coraz więcej swojego ciała. Zmorą wielu kobiet jest cellulit na pośladkach, udach czy brzuchu. Rozpocznij walkę z pomarańczową skórką. Zmień swoją dietę na antycellulitową, lecz pamiętaj: to nie może być chwilowa modyfikacja, lecz całkowita zmiana swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Cellulit charakteryzuje się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej wraz ze zmianami podskórnymi. W efekcie powoduje to nierówną, pofałdowaną skórę kolan, ud, bioder, pośladków, ramion czy sutków.

spis treści

1. Jak pozbyć się cellulitu?

Badania wykazują, że z problemem cellulitu boryka się aż 90% kobiet powyżej 20. roku życia. Czas zacząć walczyć ze skórką pomarańczową. Pamiętaj, że za powstawanie cellulitu odpowiadają hormony – estrogeny. Jednak również sprzyjają mu brak ruchu, stres i nieprawidłowa dieta. Podstawą jest dobra dieta antycellulitowa. Oto główne zasady, jakimi powinnaś się kierować.

  • Ogranicz bądź całkowicie wyeliminuj tłuste potrawy. Jeśli lubisz ostre przyprawy, to niestety czas pożegnać się również z nimi. Gromadzą one wodę w organizmie, co sprzyja powstawaniu cellulitu. Możesz zastąpić je świeżymi lub suszonymi ziołami, a dzięki temu dodatkowo odkryjesz nowe smaki.
  • Staraj się zmniejszać ilość dodawanej soli do potraw. Sól zatrzymuje w organizmie wodę i może spowodować obrzęki ciała. Tu również w zamian możesz użyć drogocennych i zdrowych ziół.
  • Słodycze i fast foody to ulubione produkty pomarańczowej skórki. Ich ograniczenie wyjdzie ci na zdrowie. Są one nie tylko pustymi kaloriami, ale zawierają także mnóstwo szkodliwych substancji, które odkładają się w komórkach tłuszczowych.
  • Czas na rezygnację z używek. Kawa maksymalnie raz dziennie. Papierosy najlepiej wyeliminować od razu. Alkohol, jeśli musisz, pij okazjonalnie.
  • Posiłki najlepiej jadać 4-5 razy dziennie o ustalonych porach. Sprawdza się tutaj zasada: mało, a często.
  • Skomponuj menu tak, by było bogate w produkty lekkostrawne. Staraj się jeść ryby, białe mięso, ryż, chude sery. Nie zapominaj o dużej ilości warzyw i o owocach. Te produkty przyspieszają przemianę materii. Warto urozmaicać swoją dietę. Jedząc różne produkty, uruchamiasz w organizmie wiele procesów przemiany materii.
  • Woda zdrowia ci doda! Wypijaj co najmniej 2 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana mineralna o niskiej zawartości sodu. Wypłucze ona z twojego organizmu zalegające w nim toksyny.
  • Zdrowa dieta powinna zawierać składniki moczopędne. Są one zawarte między innymi w selerze, pietruszce, arbuzach, truskawkach i czereśniach. Nie zapomnij również o witaminie B, którą zawierają kiełki zbóż, drożdże, jaja. Przemianę materii przyspiesza zielona herbata, więc możesz pić ją do woli.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają metabolizm, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu, więc jedz ryby, orzechy, oliwę, oleje roślinne i tzw. miękkie margaryny.
  • Pamiętaj, że żadna dieta nie przynosi trwałych efektów, dlatego nie wolno wracać do starych nawyków żywieniowych.
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
Dieta NFZ – co to jest i jak działa. Jakie są warunki otrzymania diety NFZ?
Dieta NFZ – co to jest i jak działa. Jakie są warunki otrzymania diety NFZ?

Diety NFZ to portal, który zachęca Polaków do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych oraz rozwijania

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze