Trwa ładowanie...

Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów

Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów
Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów

Niestety bardzo szybko rośnie ilość ludzi cierpiących na nadwagę i otyłość. Im szybciej takie osoby pozbędą się nadmiernych kilogramów, tym lepiej dla ich zdrowia i samopoczucia. Są różne sposoby, by walczyć z tym problemem. Również chirurdzy idą z pomocą otyłym. Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli tak zwana chirurgia bariatryczna, jest najbardziej skuteczną metodą leczenia skrajnej otyłości. Oprócz spadku masy ciała, u pacjentów dochodzi do poprawy jakości życia i ustąpienia lub znacznego złagodzenia przebiegu chorób towarzyszących nadmiernej wadze.

spis treści

1. Chirurgiczne leczenie otyłości a skuteczne odchudzanie

Dla osób z niewielką nadwagą najlepszym sposobem na odchudzanie jest zdrowa dieta, ułożona według piramidy żywienia. Powinna ona być uzupełniona sporą ilością aktywności fizycznej. Otyłość może być leczona operacyjnie. Jak wykazały badania, chirurgia bariatryczna jest również skuteczna długoterminowo. Jest tak również u tych pacjentów, którzy przed zabiegami przez wiele lat stosowali - bezskutecznie - diety i inne sposoby na odchudzanie. Wyniki badań opublikowanych w Journal of American Dietetic Association wskazują, że operacyjne leczenie otyłości może być skuteczniejsze długoterminowo u tych pacjentów, którzy wcześniej nie wykazywali, lub tylko w niewielkim stopniu, problemów z zaburzeniami łaknienia. Testy oparto o grupę 141 pacjentów (w tym 10 mężczyzn). Średnia wieku wynosiła 40 lat. Na początku badania, średnia waga była równa 274 kg, a średnia wskaźnika masy ciała (BMI) - 46.

Obliczanie BMI pomogło lekarzom zdecydować, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegów chirurgii bariatrycznej. Operacji poddali się pacjenci, którzy:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • mieli wzkaźnik BMI wyższy niż 40,
  • mieli wskaźnik BMI wyższy od 35, a jednocześnie występują u nich dodatkowe choroby związane z otyłością (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów).

U wszystkich zakwalifikowanych do badania osób wykonano w latach 1997 i 2002 tak zwany bypass żołądka - w wyniku zabiegu rozmiar tego organu jest ograniczany do niewielkiego woreczka, dzięki czemu w naturalny sposób zmniejszają się też ilości przyjmowanego pożywienia.

2. Wyniki badań nad skutecznością operacji bariatrycznych

Pod koniec okresu obserwacji efektów leczenia, stwierdzono, że:

  • Pięćdziesięciu trzech pacjentów (67%) miało BMI poniżej 40,
  • 16 (20%) przesunęło się z kategorii otyłości do nadwagi,
  • jedna z kobiet osiągnęła normalny BMI, (pacjentka miała poniżej 25 lat),
  • średnie dzienne spożycie kalorii spadło z 2.355 na początku badania do 1680 dla 80 uczestników, którzy ukończyli badanie.
  • Młodsze kobiety częściej podejmowały działania w celu utrzymania skutecznego odchudzania.

Niestety jednak, niemal połowa pacjentów nadal wykazywała zaburzenia odżywiania - między innymi nieodpartą skłonność do podjadania w nocy. Prowadzący badania Maaike Kruseman, profesor żywienia i dietetyki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Szwajcarii, wskazuje więc konieczność zapewnienia osobom po chirurgicznym leczeniu otyłości - stałego nadzoru i jak najszybszego korygowania powracających niezdrowych nawyków żywieniowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Jak radzić sobie z otyłością?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze