Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Chorobę wyczytasz z twarzy

 Agnieszka Gotówka
06.12.2018 09:19
Niektóre choroby uwidaczniają się na twarzy
Niektóre choroby uwidaczniają się na twarzy (123RF)

Patofizjonomika wywodzi się z medycyny wschodniej. Zajmuje się rozpoznawaniem chorób toczących się wewnątrz organizmu po objawach, jakie pojawiają się na twarzy pacjenta.

Patofizjonomiści zakładają, że to właśnie z niej wyczytać można nie tylko nasze emocje, ale i informacje o stanie naszego zdrowia. I być może jest w tym ziarno prawdy, wszak gdy jesteśmy zadowoleni, nasza twarz promienie, zaś gdy dokucza nam ból, można go dostrzec w jej wyrazie.

Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności
Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności [9 zdjęć]

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że to niedokrwienna choroba serca jest przyczyną największej

zobacz galerię

Czasem wystarczy spojrzeć w lustro, by zorientować się, że mamy problemy ze zdrowiem. Opuchnięta twarz, podkrążone oczy, czerwone policzki – to tylko niektóre z symptomów, które mogą wskazywać na chorobę.

1. Oczy zwierciadłem duszy

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jeśli nasze oczy są spuchnięte i podkrążone, wówczas może to oznaczać, że mamy problemy z tarczycą. To równiez objaw alergii.

Obecność "worków pod oczami" może wiązać się także ze zmęczeniem i niewyspaniem, wówczas jednak bardzo szybko ustępują. Wystarczy okład z herbaty lub kostek lodu, a okolice oczu niemal od razu będą piękniejsze. Gdy jednak taki zabieg nie przyniesie poprawy, warto wykonać podstawowe badania krwi oraz oznaczyć poziom hormonu tyreotropowego (TSH).

Opuchnięcie powiek, jakie można zaobserwować w godzinach rannych, podpowiada zaburzenia transportu wody do nerek, co może mieć związek z odwodnieniem.

Gdy zaś wokół oczu dają się zauważyć charakterystyczne żółte grudki o nieregularnym kształcie, wówczas konieczne jest zbadanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Ich obecność może również świadczyć o zaburzeniu pracy wątroby.

Z kolei żółta obwódka wokół tęczówek oczu może wskazywać na nadciśnienie tętnicze.

Przeczytaj koniecznie

2. Włosy a stan naszego zdrowia

Wiele o naszym zdrowiu powiedzieć mogą również włosy. Jeśli nadmiernie wypadają, może to świadczyć o anemii lub niedoczynności tarczycy.

W przypadku niedokrwistości włosy są ponadto matowe, wyglądają na zniszczone i zaniedbane. W kącikach ust mogą się tworzyć zajady.

Nadmierne wypadanie włosów może się ponadto pojawić po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz po urodzeniu dziecka. Problem ten dotyczy również kobiet w okresie menopauzy.

3. Choroby widać na cerze

Z kolei rumieńce, będące objawem zawstydzenia, mogą także wskazywać na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę.

Warto bliżej również przyjrzeć się zmarszczkom. Jeśli pojawiają się na nosie, mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Z kolei poprzeczne bruzdy na czole wskazują na problemy z jelitami lub wątrobą.

Bardzo wiele o naszym zdrowiu mówią również usta. Gdy są spierzchnięte, w ich kącikach tworzą się zajady, wówczas warto przyjrzeć się swojej diecie. Może się bowiem okazać, że brakuje w niej produktów bogatych w witaminy z grupy B, żelazo i cynk.

Jeśli zauważysz wspomniane w artykule objawy, nie czekaj, nie lecz się sam – tylko odwiedź specjalistę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze