Co to jest anoreksja?

Dzisiejszy świat, przywłaszczający sobie rolę wyznacznika kanonów piękna i urody, znajduje w młodych, czasem jeszcze zagubionych osobowościach, podatny grunt do wpływu i zawładnięcia nimi. Często prowadzi do anoreksji.

Charakterystyka anoreksji

Anorexia  nervosa (jadłowstręt psychiczny) to ogólnie mówiąc zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi i jej utrzymywaniu, mimo przekraczania często najniższych dopuszczalnych norm. Obraz własnego ciała jest zaburzony. Jedzenie, myślenie o nim, przybiera formy obsesji, a chudnięcie - idei nadwartościowej, w której celem jest co raz niższa waga ciała.
Anoreksja sieje spustoszenie w organizmie chorego. Często są to zmiany nieodwracalne i tragiczne w skutkach dla ciała i duszy pacjenta.
Uznaje się, że anoreksja, spośród wszystkich chorób psychicznych, ma największe ryzyko zgonu. Nieleczona, doprowadza do śmierci u ponad 10% chorych. Zaburzenie to, jest najczęstszą przyczyną przyjęć na psychiatryczne oddziały dziecięce i młodzieżowe m.in: w Wielkiej Brytanii.

Przebieg anoreksji może być różny:

  • epizodyczny, jednorazowy
  • przewlekły, falujący, nawracający

Rodzaje anoreksji

Anoreksję dzieli się na 2 podstawowe typy:

  • restrykcyjny (ograniczający) - chory ogranicza przyjmowanie pokarmu do bardzo niewielkich ilości i nieregularnie stosuje środki przeczyszczające,
  • bulimiczno-przeczyszczający (żarłoczno-wydalający) - chory zazwyczaj ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu, jednak regularnie miewa też okresy przejadania się lub prowokowania wymiotów i nadużywania leków przeczyszczających i moczopędnych. Stosowane metody zwykle prowadzą do biochemicznych zaburzeń oraz zakłóceń czynności narządów.

Największa zapadalność na anoreksję przypada na 13-14 i 17-25 rok życia.
Dotyczy to 1% młodzieży, w przeważającej większości dziewcząt. Na anoreksję choruje także 5-10% chłopców. Warto zaznaczyć, że zdarzają się także zachorowania wśród osób starszych.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy anoreksja może oznaczać niezdolność do pracy?

Witam! Od 20 lat choruję na anoreksję. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej lekarz medycyny...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Metody leczenia zaburzeń odżywiania

Witam. Borykam się z zaburzeniami odżywiania od ok. 2 lat. Od września mam nawrót. Moje...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Anoreksja a zmiana zachowania ~:

Moja znajoma odchudzała się kiedyś i prawdopodobnie chorowała na anoreksje (choć nie było...

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Anoreksja a brak miesiączki ~:

Dzień dobry, choruję na anoreksję. Od 4 lat nie miesiączkuję, ale miałam problemy tej natury...

pokaż 5 następnych

Artykuły Anoreksja

Anoreksja Leczenie anoreksji

(...) do wdrożemia leczenia. Trudniej przebiega terapia gdy anoreksja rozwijała się przez długi czas. Metody leczenia anoreksji Jadłowstręt ... . Jednym z istotniejszych aspektów terapii jest nauczenie się samoakceptacji. Gdy stan zdrowia spowodowany anoreksją ... ów bulimicznych. Farmakoterapia ma przede wszystkim zastosowanie w leczeniu zaburzeń współistniejących z anoreksją. Dotyczy to...

Anoreksja Skutki anoreksji

(...) złamanie przy banalnym urazie ujawnia osłabienie kości. Im dłużej trwa anoreksja i im jest poważniejsza, tym mniejsze są szanse ... i witaminy D oraz odpowiednie, zalecone przez lekarza ćwiczenia wzmacniające kości. Powikłania anoreksji Anoreksja powoduje ... o działaniu przeczyszczającym, wywoływała wymioty lub nadużywała substancji chemicznych. Należy uświadomić sobie, że anoreksja ... ólnie niebezpieczna, gdy proces jej leczenia nie przebiega prawidłowo. Długotrwała anoreksja skutkuje spustoszeniem w ciele chorego.

Anoreksja Anoreksja a ciąża

(...) Na tych powiązaniach anoreksji, ciąży i na tym, czym jest pregoreksja, postaramy się skupić w tym temacie. Anoreksja a niepłodność Przede wszystkim trzeba podkreślić, że anoreksja doprowadza często do niepłodności. Organizm, który nie otrzymuje potrzebnej do życia ... lekarzem, terapeutą i porozmawiać o ewentualnych obawach.(Anoreksja objawy, Zagrożenia ciąży, leczenie anoreksji w...

Anoreksja Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn stanowi ok. 6% wszystkich przypadków choroby, ale zaznacza się, że dane te mogą być zaniżone ... faktyczny odsetek mężczyzn zmagających się z anoreksją. Wiele wskazuje na to, że zaburzenia odżywiania u mężczyzn to znacznie ... . Wielu mężczyzn stara się dorównać wzorcom męskiego piękna, zwalczając tkankę tłuszczową i intensywnie ćwicząc. U kobiet anoreksja ... w relacji z innymi ludźmi. Nieleczona anoreksja prowadzi dozaburzeń hormonalnych.U kobiet skutkuje to niepłodnością, a u...

Anoreksja Przyczyny anoreksji

(...) anoreksji Anoreksja może rozwinąć się jako sposób radzenia sobie np. z wyzwaniami i zmianami w okresie dojrzewania, problemami szkolnymi lub w rodzinie. Czasem czynnikiem wyzwalającym może być wykorzystywanie seksualne, gdzie anoreksja jest pr ... od alkoholu. Rodziny chorych cechuje często nadopiekuńczość, szczególnie ze strony matki. W takiej sytuacji anoreksja staje się ... , że anoreksja występuje też czasem bez uchwytnych przyczyn wyzwalających chorobę. Presja społeczeństwa a rozwój...

Anoreksja Objawy anoreksji

(...) przybierające formę natręctw Anoreksja to choroba ciała i duszy Objawy somatyczne anoreksji Objawy somatyczne, najczęściej będące ... (przeliczanie kalorii, ważenie się), zawroty głowy, omdlenia. (anoreksja objawy, Zaburzenia...

Anoreksja
Zaburzenia odżywiania Anoreksja

Anoreksja to groźna choroba, która może doprowadzić do wyniszczenia organizmu chorego, a nawet do jego śmierci. Jakie są przyczyny i objawy anoreksji?

Anoreksja Anoreksja a ciąża

Problem anoreksji i ciąży może dotyczyć kilku sytuacji: gdy chora kobieta chce mieć dziecko...

Anoreksja Anoreksja u mężczyzn

Anoreksja u mężczyzn to do niedawna marginalizowany problem. Wiele wskazuje jednak na to, że chorych na anoreksję mężczyzn jest więcej niż dotąd sądzono.

Anoreksja Choroba anoreksja

Anoreksja, chociaż istnieje od setek lat, a pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już...

Bulimia Bulimia a anoreksja

Bulimia i anoreksja to dwa pozornie odległe zaburzenia jedzenia, jednak obie mają podłoże psychiczne. Niekiedy zdarza się, iż mogą one współistnieć obok siebie, przeplatając się nawzajem.

Anoreksja Anoreksja a depresja

Anoreksja (anorexia nervosa – jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie odżywiania, charakteryzujące...

Anoreksja Anoreksja bulimiczna

Anoreksja bulimiczna to bardzo poważna choroba o podłożu psychicznym. Charakteryzuje się objawami anoreksji i objawami bulimii. Jest ona trudna do leczenia i wymaga ciągłej psychoterapii.

Anoreksja Anoreksja u dzieci

Anoreksja u dzieci to coraz częstszy problem. Przyczyny tego zaburzenia odżywiania są różne, przy czym dużą rolę odgrywają rodzice. Jakie są symptomy anoreksji u dzieci i jak rodzice mogą im pomóc?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij