Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Przygotowanie do badania dna oka

Przygotowanie do badania dna oka
Przygotowanie do badania dna oka

Badanie dna oka to obecnie jedno z podstawowych badań okulistycznych, którego celem jest ocena stanu narządu wzroku. Badanie tylnego odcinka oka najczęściej odbywa się za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu), przy użyciu którego badający wpuszcza poprzez źrenicę snop światła, oświetlający dno oka. Badanie to pozwala dokładnie ocenić ciało szkliste, siatkówkę, naczynia krwionośne, tarczę nerwu wzrokowego i plamkę żółtą.

spis treści

1. Kto powinien zbadać swoje dno oka?

Wskazania do wykonania badania dna oka mają osoby ze schorzeniami ogólnymi podczas wizyty u okulisty, w przebiegu których dochodzi do zmian na dnie oka, czyli chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi (białaczka, niedokrwistość, czerwienica, skazy krwotoczne), kolagenozy, po stosowaniu niektórych leków, w chorobach nowotworowych, a także osoby po urazie głowy, utracie przytomności, z zaburzeniami równowagi i dzieci urodzone przedwcześnie.

Ocena dna oka
Ocena dna oka

Ocena dna oka to podstawowe badanie narządu wzroku. Tylny odcinek dna oka ocenia się za pomocą wziernika

zobacz galerię

2. Jak przygotować się do badania oczu?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"


Pośrednia oftalmoskopia jest przeprowadzana jest po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę natomiast oftalmoskopię bezpośrednią można wykonać bez podawania kropli. Niekiedy istnieje potrzeba rozszerzenia źrenicy. W celu rozszerzenia źrenicy używa się krótko działających leków w postaci kropli, a po zakropleniu leku należy odczekać około 15-30 minut.

Rozszerzenie źrenicy może upośledzić zdolność ostrego widzenia na kilka godzin. Nie należy więc prowadzić samochodu po badaniu. Przy badaniu dzieci stosuje się preparaty rozcieńczone. Przed wykonaniem badania należy powiadomić lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach, alergii na leki, jaskrze lub jaskrze występującej rodzinnie.

3. Jakimi metodami bada się dno oka?

Badanie dna oka można przeprowadzić za pośrednictwem kilku metod. Najczęściej stosowana jest oftalmoskopia bezpośrednia, podczas której lekarz trzyma wziernik przed własnym okiem i zbliża go do oka chorego. Na polecenie lekarza należy patrzeć w różnych kierunkach, aby można było ocenić żądane miejsce dna oka. Oftalmoskopia pośrednia to wziernikowanie, które przeprowadza się przy użyciu soczewki skupiającej o dużej sile (+20D i więcej), którą lekarz trzyma przed okiem badanego w odległości jej ogniskowej. Rzutując światło na źrenicę, lekarz obserwuje obraz odwrócony i powiększony, który powstaje w płaszczyźnie soczewki trzymanej przed okiem badanego. Na polecenie lekarza należy patrzeć w różnych kierunkach, aby można było ocenić żądane miejsce dna oka.

Możliwe jest również badanie dna oka w lampie trójlustrze Goldmanna. Jest to metoda polegająca na założeniu na znieczuloną wcześniej rogówkę trójlustra, które posiada w polu centralnym soczewkę skupiającą otoczoną przez trzy lustra. Przez soczewkę lekarz widzi obszar tylnego bieguna dna oka, natomiast w lusterkach bocznych część równikową i skrajny obwód dna oka. Wykonanie oftalmoskopii nie wymaga przeprowadzenia wcześniej dodatkowych badań.

4. Na czym polega kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka?


Czasem okulista zleca badania uzupełniające, np. kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka, czyli angiografię fluoresceinową. Po podaniu do żyły łokciowej roztworu soli sodowej fluoresceiny wykonuje się kamerą serię zdjęć dna oka. Podanie kontrastu umożliwia dokładniejszą ocenę krążenia w siatkówce, ujawnia zmiany patologiczne, np. nowotworowe, stany zapalne, obrzęki, zatory, zakrzepy, naczyniaki. Badanie trwa około godziny. Ważna jest zatem higiena oczu. 


Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze