Trwa ładowanie...

Żylaki jąder

Avatar placeholder
30.06.2015 11:11
Żylaki jąder
Żylaki jąder

Żylaki jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne nad jądrem. Tworzą one małe i miękkie guzki. Objawy żylaków jądra nie są jednoznaczne, dlatego często pierwszy etap choroby bywa niezauważony.

spis treści

1. Przyczyny żylaków jąder

Żylaki jąder (żylaki powrózka) powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi w żyle jądrowej. Żyła ta ma aż 42 centymetry długości. Od żyły nerkowej odchodzi ona pod kątem prostym. Prawidłowy przepływ krwi regulują zastawki żylne. Jeżeli jednak ich praca jest upośledzona lub mężczyzna cierpi na wrodzony brak zastawek, krew nie może swobodnie krążyć i zalega w naczyniach. Nadmierne ciśnienie powstałe w ściankach powoduje poszerzenie żyły. Żylaki powrózka powstają głównie na lewej żyle jądrowej. Ich powstaniu sprzyja siedzący tryb życia oraz intensywny i długotrwały wysiłek.

2. Wpływ żylaków jąder na płodność

Zalegająca w naczyniach krew jest niedotleniona. To sprawia, że w sąsiednich komórkach gromadzą się szkodliwe substancje: katecholaminy, kortyzol i renina. Jądra są poddawane szkodliwemu działaniu powyższych substancji, dodatkowo wzrasta w nich temperatura. Wszystko to wpływa niekorzystnie na rozwój plemników (żeby mogły się rozwijać, temperatura w mosznie powinna być niższa o 3 stopnie niż w jamie brzusznej), których liczba w nasieniu gwałtownie spada. Wzrasta za to liczba plemników nieprawidłowych. To powoduje problemy z płodnością.

3. Objawy żylaków jąder

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niestety, żylaki powrózka nasiennego często nie wywołują żadnych objawów. Zazwyczaj choroba wykrywana jest, gdy mężczyzna wykonuje badania na bezpłodność lub gdy przypadkowo wykrył u siebie małe guzki. Im wcześniej mężczyzna zgłosi się do lekarza, tym większe efekty leczenia. Dlatego warto wykonywać od czasu do czasu samobadanie, np. podczas kąpieli. Z czasem objawy żylaków stają się bardziej uciążliwe. Chory odczuwa dyskomfort, ból w dole moszny lub pachwinach, który nasila się podczas stania i w czasie erekcji.

4. Leczenie żylaków jąder

Leczenie żylaków powrózka nasiennego przeprowadzane jest chirurgicznie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Lekarz chirurg podwiązuje powiększone naczynko. Zbieg trwa około 30 minut. Mężczyzna musi zostać w szpitalu do dwóch dni. Pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe i robić okłady z lodu. Pełną sprawność seksualną mężczyzna odzyskuje po dwóch tygodniach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze