Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia na atlasie

Avatar placeholder
05.09.2013 13:53
Ćwiczenia na atlasie
Ćwiczenia na atlasie

Atlas do ćwiczeń to urządzenie treningowe, które jest wyposażeniem każdej siłowni. Trening na atlasie mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a polega on na obciążeniu mięśni za pomocą podnoszenia określonych elementów sprzętu do ćwiczeń. Ćwiczenia na atlasie umożliwiają nie tylko poprawienie sylwetki, ale także zwiększają siłę mięśni oraz poprawiają krążenie. Przed pierwszym treningiem warto porozmawiać z instruktorem, który pokaże nam, jak ćwiczyć na atlasie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze ćwiczenia wykonywane są poprawnie i bezpiecznie.

spis treści

1. Atlas do ćwiczeń

Atlas jest popularnym urządzeniem do ćwiczeń siłowych. Jest niezwykle przydatny, pozwala na skupienie się na wielu partiach mięśni. Dzięki niemu można ćwiczyć każdą część ciała.

Jest on rzadko spotykany w domach, ponieważ zajmuje wiele miejsca. Wyposażony jest w kilka podnośników. Zakup sprzętu do ćwiczeń wymaga dużych nakładów finansowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ważne jest to, że przed rozpoczęciem ćwiczeń na atlasie trzeba wykonać dokładną rozgrzewkę.

Jeżeli już mamy ćwiczyć na atlasie, warto zachować regularność w wykonywaniu ćwiczeń, co pozwoli na powolny rozwój mięśni ciała. Dzięki temu wielofunkcyjnemu urządzeniu możliwy jest trening praktycznie wszystkich większych grup mięśni nóg, klatki piersiowej, rąk i brzucha. Systematyczny trening na siłowni poprawia samopoczucie i ogólną sprawność fizyczną oraz daje dużo satysfakcji.

2. Trening na atlasie

Zanim rozpoczniesz trening na atlasie, należy pamiętać o tym, że ćwiczenia na atlasie przynoszą efekty, jeśli są wykonywane regularnie. Źle wykonane ćwiczenia nie przynoszą żadnych korzyści i szkodzą. Podczas ćwiczeń należy dobierać ciężary proporcjonalnie do masy ciała i kondycji fizycznej. Trening siłowy jest ukierunkowany na konkretne cele, więc powinien różnić się zakresem i schematem ćwiczeń.

Kolejność wykonywania ćwiczeń ma istotny wpływ na osiągane efekty.

Oto schemat treningu:

  • pierwszy etap treningu – dobieramy obciążenia na duże grupy mięśniowe. W tym celu ćwiczymy na początku z małymi grupami mięśniowymi, dobierając odpowiednie obciążenie, które potem adekwatnie większe stosujemy przy ćwiczeniach na duże grupy mięśniowe,
  • ćwiczenia przeciwstawnych grup mięśni – polegają na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających na przeciwstawne grupy mięśniowe; muszą być wykonywane jedno po drugim w postaci serii, np. uginanie ramion ze sztangą na bicepsy oraz prostowanie ramion również ze sztangą na tricepsy,
  • ćwiczenia na te same grupy mięśniowe – polegają na wykonywaniu sekwencji różnych ćwiczeń na te same grupy mięśni, np. na mięśnie nóg. Ponadto nie powinno się trenować mięśni grzbietu w dzień przed treningiem mięśni ud, ponieważ grzbiet ma niewiele czasu na odpoczynek i regenerację.

Atlas do ćwiczeń siłowych pozwala nam na trenowanie większość partii mięśni. W zależności od tego, które mięśnie chcemy wzmacniać, należy uaktywnić wszystkie partie ciała poprzez dokładną rozgrzewkę. Nie wolno przesadzać z nadmiernymi ćwiczeniami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze