Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia w wodzie

Avatar placeholder
09.09.2014 14:42
Ćwiczenia w wodzie
Ćwiczenia w wodzie (Zdjęcie autorstwa: Hotel Montecatini Terme / CC BY 2.0)

Ćwiczenia w wodzie należą do najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Ryzyko kontuzji jest minimalne, dlatego zajęcia w wodzie są wskazane dla wszystkich, nawet dla kobiet w ciąży. Dużą popularnością cieszy się aqua aerobik, czyli zajęcia na basenie w rytm muzyki. Uczęszczają na nie zarówno osoby odchudzające się, jak i te, które chcą zadbać o zdrowie i kondycję. Jakie ćwiczenia można wykonywać w wodzie i o czym należy pamiętać w związku z takim treningiem?

spis treści

1. Ćwiczenia aqua aerobik

Jakie elementy wchodzą w skład treningu w wodzie?

  • Marsz w wodzie – jest najspokojniejszą formą aktywności fizycznej w wodzie. Nie oznacza to jednak, że jest mniej skutecznym ćwiczeniem niż inne. Rytmiczny marsz wykonuj na głębokości do ramion. W trakcie **ćwiczenia na nogi** wyciągaj mocno przed siebie ramiona i nogi. Nawet powolny marsz pozwala spalić dużo kalorii.
  • Biegi w miejscu – to bardziej intensywne ćwiczenie, które należy wykonywać w wodzie do pasa. Podczas wykonywania go wysoko unoś kolana. Możesz równocześnie robić wymachy ramion.
  • Biegi w wodzie – ćwiczenie należy wykonywać w wodzie sięgającej do klatki piersiowej, najlepiej wzdłuż ściany. Biegać należy w normalny sposób.
  • Podskoki – aby ćwiczenie było optymalnie efektywne, należy wykonywać je w wodzie sięgającej szyi. Sylwetka powinna być wyprostowana, podobnie kolana.
  • Ćwiczenie w wodzie na talię – jest stosunkowo proste, ale niezwykle skuteczne. Oprzyj się plecami i ramionami o brzeg basenu. Następnie unieś kolana do brody i powoli je wyprostuj. W tej pozycji możesz kierować nogi w lewo, w prawo, i podciągnąć je pod brodę. Pamiętaj o rytmicznym i głębokim oddychaniu.
  • Ósemki piłką – to ćwiczenie na basenie ma za zadanie wzmocnienie ramion. W wodzie na głębokości do ramion stań nogami w taki sposób, by były rozstawione na szerokość bioder. Trzymając piłkę w rękach, wyprostuj ramiona przed siebie na wysokości wody. Zachowując równowagę, rytmicznie zakreślaj piłką ósemki - raz trzymając ją na wodzie, raz pod wodą.
  • Relaks to ważny element aqua aerobiku. Dzięki leżeniu na plecach na powierzchni wody możesz wyciszyć się i uspokoić organizm po ćwiczeniach. Zanim wyjdziesz z basenu, zawsze ochłoń w ten sposób.
Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Wskazówki dla ćwiczących w wodzie

Zanim zdecydujesz się na aqua aerobik lub inne rodzaje ćwiczeń w wodzie, skonsultuj się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach wodnych. Jeśli stan zdrowia pozwala ci na aktywność fizyczną, zapisz się na basen. W wielu miejscach organizowane są zajęcia w wodzie. Ich przewaga nad ćwiczeniami indywidualnymi polega między innymi na większej motywacji do ćwiczeń. W grupie łatwiej jest zmobilizować się i osiągnąć zamierzone cele. Nie bez znaczenia jest także obecność instruktora, który udziela wskazówek i pomaga prawidłowo ćwiczyć. Pamiętaj, by każdy trening rozpocząć rozgrzewką i ćwiczeniami rozciągającymi, w ten sposób unikniesz zakwasów i skurczów.

Ćwiczenia w wodzie to dobry pomysł dla osób w różnym wieku. Jeśli masz możliwość uczęszczania na basen, skorzystaj z niej. Łatwiej zgubisz zbędne kilogramy, a twoja kondycja się poprawi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze