Trwa ładowanie...

Ćwiczenie mięśni Kegla rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu

Ćwiczenie mięśni Kegla rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu
Ćwiczenie mięśni Kegla rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu (123RF)

Wiele kobiet ma problemy z popuszczaniem moczu podczas kichania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Choć niewiele osób do tego się przyznaje, statystyki mówią, że co ósmy mężczyzna i co czwarta kobieta zmagają się z nietrzymaniem moczu. Ta choroba społeczna kojarzona jest zazwyczaj z osobami starszymi, ale równie dobrze może dotyczyć ludzi młodych. Niekontrolowane oddawanie moczu jest źródłem dyskomfortu bez względu na wiek chorego i może być przyczyną innych dolegliwości. Są jednak sposoby, aby sobie poradzić z nietrzymaniem moczu i każdego dnia czuć się pewnie i swobodnie.

spis treści

1. Nowoczesne wkładki urologiczne

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja to coraz częstsze zaburzenie, które samo w sobie nie jest chorobą, lecz następstwem różnego rodzaju schorzeń, związanych nie tylko z układem moczowo-płciowym, ale również z innymi narządami lub mających podłoże psychiczne. Kobiety, które mają tego rodzaju problemy korzystają najczęściej z podpasek higienicznych, aby w prosty sposób kontrolować wyciek moczu, który może pojawić się w dowolnym momencie. Jednakże, takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się wystarczająco skuteczne. Mocz jest zazwyczaj znacznie rzadszy niż krew i chłonność podpasek może być wtedy zawodna. Aby mieć gwarancję, że wszystko będzie pod kontrolą i uniknąć przykrych niespodzianek, warto skorzystać z nowoczesnych wkładek urologicznych, które nie tylko wchłaniają mocz w błyskawicznym tempie, ale również zabezpieczają bieliznę przed wilgocią, nie przepuszczając nieprzyjemnych zapachów.

Kobiety korzystające ze zwykłych podpasek często mają wątpliwości związane z bezpieczeństwem ich użytkowania. Zastanawiają się, czy częste ich stosowanie nie będzie powodować rozwoju bakterii. Używając wkładek, nie będziesz mieć takich obaw, ponieważ są one wyposażone w specjalny wkład chłonny oraz superabsorbent wzbogacony o wyciąg z zielonej herbaty, dzięki któremu wkładki mają również działanie antybakteryjne. Są również bezpieczne dla pań wrażliwych na reakcje alergiczne i nieodpornych na problemy skórne. Nie musisz się również martwić, że podpaska będzie się źle układać na bieliźnie i że będziesz musiała zrezygnować z noszenia ulubionych strojów. Wkładki urologiczne w idealny sposób dopasują się do twojego ciała, zabezpieczą twoje ubranie przed wyciekiem moczu i sprawią, że będziesz czuła się bezpiecznie i komfortowo. Ponieważ życie jest bardzo nieprzewidywalne i nie wiadomo, kiedy przytrafi się niemiła niespodzianka, wkładkę zawsze warto mieć przy sobie.

2. Ćwiczenia Kegla

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeśli zauważyłaś u siebie objawy nietrzymania moczu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wczesne podjęcie leczenia pozwala na zmniejszenie uciążliwych objawów, a nawet na całkowite ich wyeliminowanie. Brak leczenia może mieć poważne następstwa, ponieważ nietrzymanie moczu może się nasilać i utrudniać wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jeżeli choroba ma postać kropelkowego lub lekkiego nietrzymania moczu, jej objawy możesz zwalczać za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Podtrzymują one narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej. Mocne mięśnie Kegla zmniejszają ryzyko wystąpienia u zdrowych kobiet nietrzymania moczu i wypadania pęcherza. Ponadto, wzmocnienie mięśni dna miednicy ułatwia poród i łagodzi bóle porodowe. Dodatkową korzyścią związaną z ćwiczeniami Kegla jest poprawa doznań seksualnych u kobiet.

Problem nietrzymania moczu nie musi być już przyczyną rezygnowania z tego, co lubisz i na co masz ochotę, tylko dlatego, że się obawiasz, że w każdej chwili możesz popuścić trochę moczu. Nie musisz również ograniczać spożywania napojów, ponieważ jest to niezdrowe dla organizmu. Przy nietrzymaniu moczu należy unikać napojów moczopędnych, a nie odmawiać sobie wszystkich trunków. Ważne jest również stałe kontrolowanie wagi, ponieważ już kilka dodatkowych kilogramów może być niebezpieczne, a osoby z nadwagą są bardziej podatne na wystąpienie inkontynencji. Pomocne jest także regularne wypróżnianie, dzięki któremu możesz być spokojniejsza, że wycieki będą występować rzadziej.

Pamiętaj – nietrzymanie moczu to nie wyrok. Zmagając się z tym problemem, możesz prowadzić normalne życie towarzyskie, bez obawy przed mimowolnymi wyciekami moczu i kompromitacją przed znajomymi. Wkładki urologiczne są właśnie po to, aby dać ci komfort nie tylko psychiczny, ale również fizyczny, abyś w każdym momencie czuła się świeżo i pewnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze