Trwa ładowanie...

Czy izotretynoinę można stosować w lecie?

Izotretynoina poprzez normalizację procesu rogowacenia, zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych prowadzi między innymi do ścieńczenia warstwy naskórkowej skóry.
Izotretynoina poprzez normalizację procesu rogowacenia, zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych prowadzi między innymi do ścieńczenia warstwy naskórkowej skóry. (AdobeStock)

Izotretynoina jest pochodną witaminy A, stosowaną w leczeniu ciężkich postaci trądziku. Działanie izotretynoiny polega na hamowaniu aktywności gruczołów łojowych oraz zmniejszeniu ich wielkości. Izotretynoina wpływa również hamująco na proces namnażania Propionibacterium acnes, bakterii odpowiedzialnej za rozwój trądziku. Substancja ta ma także działanie przeciwzapalne oraz normalizuje proces rogowacenia i przywraca prawidłowe różnicowanie się komórek skóry. Izotretynoina jest więc bardzo skutecznym lekiem przeciwtrądzikowym, działającym wielokierunkowo.

spis treści

1. Działanie izotretynoiny

Izotretynoina poprzez normalizację procesu rogowacenia, zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych prowadzi między innymi do ścieńczenia warstwy naskórkowej skóry. Zmiany te, które zachodzą w skórze podczas stosowania izotretynoiny mogą być przyczyną zwiększonej wrażliwości skóry na promieniowanie UV. To, że izotretynoina powoduje zwiększoną skłonność do oparzeń skóry przy nadmiernej ekspozycji na ultrafiolet nie jest jednak wystarczającym powodem, aby stosowanie tego leku było przeciwwskazane w miesiącach letnich.

2. Czego należy unikać przy stosowaniu izotretynoiny?

Preparat ten nie jest fototoksyczny oraz nie powoduje sam w sobie alergii na promieniowanie słoneczne. Ponieważ izotretynoina uwrażliwia skórę na działanie światła ultrafioletowego, bardzo ważne jest w przypadku ekspozycji skóry na jego działanie, szczególnie w miesiącach letnich, aby właściwie zabezpieczyć skórę. Należy unikać długich pobytów na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia oraz stosować kremy z filtrem minimum SPF 30 przy każdorazowym narażeniu skóry na działanie promieni UV. Wskazane jest stosowanie fotoprotektorów na całą powierzchnię odkrytej skóry, z wyjątkiem okolic ze zmianami trądzikowymi.

Jak widać, stosowanie izotretynoiny latem jest jak najbardziej możliwe, należy tylko zachować konieczne środki ostrożności, które obowiązują także w innych porach roku, kiedy promieniowanie UV jest co prawda mniej natężone, ale może również spowodować oparzenia niezabezpieczonej odpowiednio skóry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze