Trwa ładowanie...

Czy latanie jest bezpieczne dla zdrowia?

 Sylwia Stachura
19.11.2018 16:41
Czy latanie jest bezpieczne dla zdrowia?
Czy latanie jest bezpieczne dla zdrowia? (Zdjęcie ludzi w samolocie / Shutterstock)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wirusów i bakterii podróżuje razem z tobą samolotem? Na całym świecie wirus ebola budzi strach, ale nie tylko on zagraża nam podczas latania. Nie należy wpadać w histerię i całkowicie rezygnować z tej formy transportu. Możesz ustrzec się przed chorobami. Istnieje kilka metod na zapewnienie sobie i innym pasażerom większego bezpieczeństwa w czasie lotu.

spis treści

1. Wytrzyj siedzenie chusteczką antybakteryjną

Sprzątanie samolotów często ogranicza się wyrzucenia śmieci i czyszczenia podłóg. Siedzenia, stoliki, pasy bezpieczeństwa rzadko są dezynfekowane, a korzysta z nich tysiące osób. Jeśli chcesz czuć się czysto i komfortowo, możesz przed lotem wytrzeć swój fotel chusteczką antybakteryjną. Chusteczki nasączone dezynfekującym płynem można wnieść na pokład. Są bardzo przydatne podczas podróżowania – można nimi wytrzeć dłonie i przedmioty w swoim otoczeniu.

2. Nieprzyjemne kichanie

Irytują cię osoby, które kichają na współpasażerów? Nie bądź jednym z nich i zawsze noś ze sobą chusteczki higieniczne. Co zrobić, gdy nie mamy ich przy sobie? Najlepiej kichnąć... w zgięcie łokcia. Najczęściej kichamy w dłonie, co z higienicznego punktu widzenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Bakterie osadzają się na rękach, którymi później dotykamy innych rzeczy, jemy i witamy się. W ten sposób rozsiewamy zarazki i narażamy innych na choroby.

3. Niebezpieczne odwodnienie

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wiemy, jak brak odpowiedniej ilości płynów oddziałuje na nasz organizm. Ale czy wiedziałeś, że odwodnienie w samolocie może skutkować przeziębieniem? Na pokładzie powietrze jest bardzo suche, czego skutkiem są przesuszone śluzówki nosa i gardła. Organizm próbuje się bronić i pojawia się katar. Jeśli akurat jesteś osłabiony albo przemęczony, możesz stać się ofiarą przeziębienia. Podróżując samolotem, zawsze miej ze sobą butelkę wody mineralnej.

4. Uważaj na wodę z kranu

Nigdy nie pij wody z kranu w toalecie! Samoloty uzupełniają zapasy na lotniskach, z których odlatują. Jeśli lecisz z kraju, w którym zakazane jest picie niebutelkowanej wody, możesz mieć pewność, że taka jest w kranie. Agencja Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych zbadała wodę na pokładach samolotów. Co w niej znaleźli? Niestety, zanotowano przypadki obecności bakterii fekalnych. Z tego powodu, nawet myjąc dłonie, w samolotowej łazience użyj dużo mydła i dokładnie wytrzyj ręce. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżanych chusteczek antybakteryjnych lub płynu do dezynfekcji dłoni.

5. Poduszki i koce siedliskiem bakterii

Lubisz spać, lecąc samolotem? Dzięki drzemce czas podróży szybciej mija, jednak podejdź z rezerwą do koców i poduszek dostępnych w samolocie. Zwróć uwagę, czy są zapakowane w plastikowy worek, który gwarantuje, że były wyprane. Samolotowym śpiochom polecamy zabranie ze sobą własnego koca i poduszki. Szale i chusty są wielofunkcyjne – na pokładzie będą przydatnym pledem, a później ochronią przed zimnem.

6. Nie czekaj ze szczepionkami

Jeżeli wybieramy się w tropiki, powinniśmy z wyprzedzeniem pomyśleć o obligatoryjnych szczepieniach. Zaszczepić trzeba się nawet 6–8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby nabrać odporności. Nie ryzykuj własnym zdrowiem i zaszczep się wcześniej na niebezpieczne choroby.

7. Nie dotykaj wszystkiego

Większość z nas ma ten nawyk – dotykamy wszystkiego, co nas otacza. W samolocie mamy ograniczoną przestrzeń, ale mimo to, wciąż mamy kontakt z siedzeniami, podłokietnikami, szybami, zagłówkami. Bakterie gromadzą się na naszych dłoniach, a stąd już krótka droga do chorób.

Możemy sami zadbać o własne zdrowie w czasie lotu samolotem. Zachowanie podstawowych zasad higieny pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania. Jak dbasz o swoje zdrowie w samolocie?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze