Trwa ładowanie...

Czy odkurzacze dla alergików faktycznie działają?

 Alicja Barszcz
06.04.2023 15:49
Czy odkurzacze dla alergików faktycznie działają?
Czy odkurzacze dla alergików faktycznie działają? (iStock)

Alergia jest uważana za dolegliwość XXI wieku i niestety wszelkie badania potwierdzają, że osób, które na nią cierpią, jest coraz więcej. W związku z tym praktycznie na każdym poziomie życia i funkcjonowania konieczne jest zapobieganie objawom alergii i unikanie składników uczulających. Bardzo duży odsetek alergików nie toleruje kurzu, roztoczy, sierści zwierząt. Co zrobić, aby pozbyć się ich z domu? Czy zwykły odkurzacz jest w stanie utrzymać czystość w codziennym otoczeniu alergika?

spis treści

1. Dobór odpowiedniego filtru do odkurzacza

Wybór odkurzaczy jest w dzisiejszych czasach ogromny, więc z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie. Alergicy jednak potrzebują specjalnej ochrony, więc wybierając odpowiedni sprzęt, powinni stosować się do konkretnych wytycznych. Po pierwsze bardzo ważna jest obecność w odkurzaczu systemu filtracji, czyli kilku rodzajów filtrów, które skutecznie oczyszczą powietrze.

Każdy odkurzacz dla alergika powinien posiadać filtr HEPA w odpowiedniej klasie. Otóż filtry HEPA są to specjalne elementy, które dbają o oczyszczanie powietrza oraz zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz sprzętu. Im wyższa klasa filtru HEPA, tym lepiej dla alergika. Optymalną klasą filtru HEPA jest więc klasa 13. Aktualnie istnieją również odkurzacze z filtrami elektrostatycznymi, które zapobiegają wydostawaniu się kurzu i tym samym zapewniają lepsze oczyszczanie.

2. Szczelność odkurzaczy

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dodatkową funkcjonalnością, którą powinna zainteresować się osoba poszukująca odkurzacza dla alergika, jest sposób zatrzymywania kurzu wewnątrz sprzętu. Często sprzęt bywa nieszczelny i sprawia, że wydostaje się z niego nieoczyszczone powietrze. Uruchamiając tradycyjny odkurzacz, jesteśmy na to szczególnie narażeni. Powietrze wydostaje się ze sprzętu i dodatkowo unosi kurz, co jest ogromnym problemem dla alergików. Jednak producenci odkurzaczy wychodzą naprzeciw tej trudności: można wybrać odkurzacz workowy, bezworkowy, piorący, parowy. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Uważa się, że odkurzacze na wodę są lepsze, gdyż znacznie zmniejszają możliwość wydostawania się zanieczyszczeń i kurzu poza sprzęt. Tak samo odkurzacze bezworkowe są niezastąpione w likwidowaniu roztoczy, które są najczęstszą przyczyną alergii. Podstawą jest jednak odpowiednie opróżnianie i mycie pojemników po każdym użyciu, a także regularne wymienianie filtrów.

Należy również pamiętać, że odkurzacz o większej mocy silnika będzie lepiej filtrował powietrze i zbierał kurz – szczególnie, gdy alergicy mają w domu dywany. Ponadto warto zapytać sprzedawcę o certyfikat sprzętu, który potwierdzi, że jest on rzeczywiście sprawdzony i odpowiedni dla alergika.

3. System centralnego odkurzania

Swego rodzaju przełomem w oczyszczaniu domu stał się w ostatnim czasie system centralnego odkurzania. Nie tylko znacznie ułatwia on utrzymanie czystości w domu, ale też jest bezpieczny i zdrowy. Jedynym elementem centralnego odkurzania, który jest widoczny w pomieszczeniach, jest specjalne gniazdo ssące, do którego montuje się rurę do odkurzacza. Dzięki temu, że zbiornik z nieczystościami w ogóle nie znajduje się w pomieszczeniach, kurz, roztocza i wszelkie odpadki wciągane do rury nie mają szansy wydostania się i są transportowane przez system rur w ścianach bezpośrednio do jednostki centralnej, która z reguły mieści się w pomieszczeniach gospodarczych. Jednostka ma za zadanie filtrować powietrze, aby następnie wyrzucić je na zewnątrz budynku lub do przewodów wentylacyjnych.

Alergicy nie są więc skazani na kurz i roztocza, gdyż mogą wybrać taki rodzaj odkurzacza, który zapewni im komfort – wystarczy dobrze zapoznać się z ofertami producentów i zainwestować trochę pieniędzy. Zdrowie jest jednak najważniejsze, więc warto.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze