Trwa ładowanie...

Szczepienie przeciwko grypie. Czy może doprowadzić do groźnych powikłań? Dr Durajski rozwiewa wątpliwości

Lekarz przekonują do szczepień przeciwko grypie
Lekarz przekonują do szczepień przeciwko grypie (123rf)

WHO, Ministerstwo Zdrowia, GIS i lekarze przekonują, że w tym roku, jak najwięcej osób powinno się zaszczepić przeciwko grypie. To pozwoli uniknąć "superinfekcji", czyli zachorowania na grypę i COVID-19 równolegle. Nie brakuje jednak sceptyków, którzy podważają skuteczność tego szczepienia. Ekspert wyjaśnia, czy mimo zaszczepienia można zachorować na grypę.

1. Wątpliwości wokół szczepionki przeciwko grypie

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele historii osób, które opowiadają, że w ich przypadku szczepionka przeciwko grypie była nieskuteczna. Mało tego - twierdzą też, że po zaszczepieniu chorowały ciężej niż wcześniej. Nie brakuje również komentarzy o możliwych powikłaniach i osłabieniu organizmu.

Sytuacji nie pomaga fakt, że sam prezydent podczas kampanii kwestionował zasadność szczepień. "Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" - mówił podczas debaty przedwyborczej prezydent Andrzej Duda. Po medialnej burzy, jaką wywołały jego słowa, prezydent uzupełnił swoją wypowiedź, tłumacząc, że miał na myśli obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

2. Kiedy zaszczepić się na grypę?

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami postanowiliśmy zapytać eksperta, czy szczepionka przeciwko grypie może spowodować cięższy przebieg choroby i czy są znane takie przypadki. Łukasz Durajski - lekarz pediatra, przewodniczący zespołu ds. szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, który prowadzi znany blog "Doktorek Radzi" bez wątpliwości odpowiada, że to mit.

Zobacz film: "Nowe testy na koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski komentuje"

- To kwestia korelacji czasowej. My z założenia szczepimy się na grypę tuż przed sezonem lub nawet w trakcie sezonu infekcyjnego. Szczepienie na grypę nie chroni nas przed przeziębieniami i innymi wirusami, a pacjenci często utożsamiają te schorzenia. Tymczasem towarzyszą im przede wszystkim inne objawy. Przy wirusie grypy nie mamy objawów kataralnych, ale pojawia się ból mięśni, złe samopoczucie. W sezonie infekcyjnym jest znacznie większa szansa, że złapiemy jakiekolwiek inne schorzenie, ale pacjenci mają jednoznaczne skojarzenia - "zaszczepiłem się, a później zachorowałem" - wyjaśnia dr Durajski.

- Szczepionka zakłada pewną ramę wirusów, które mogą być w danej populacji, nie daje 100 proc. gwarancji, że nie zachorujemy, ale na pewno powoduje, że jeśli zachorujemy, to choroba będzie miała łagodny przebieg - dodaje.

Lekarze ostrzegają, że jesienią czeka nas kumulacja wirusów. Możemy zachorować i na grypę i na COVID-19. Nie można wykluczyć, że w skrajnych przypadkach, obie choroby wystąpią u pacjentów równolegle. W związku z tym WHO i medycy na całym świecie apelują o to, by jak najwięcej osób w tym roku skorzystało ze szczepień.

Dr Durajski podkreśla, że szczepionka może dodatkowo sprawić, że nasz organizm skuteczniej poradzi sobie również z innymi patogenami.

- Szczepionka przeciwko grypie stymuluje nasz układ odpornościowy do tego, żeby zaczął się bronić, wytwarzał przeciwciała i jednocześnie komórki obronne - tłumaczy.

3. Czy szczepionka może wywołać grypę?

Lekarz przyznaje, że spotyka się czasami z wątpliwościami pacjentów, którzy boją się, że sama szczepionka przeciwko grypie może wywołać chorobę, ale wyjaśnia, że nie jest to prawda.

- Nie ma takiej możliwości. Ja użyłbym takiego obrazowego porównania, żeby to uzmysłowić: zmielony kurczak nie znosi jajek. Ten wirus, który znajduje się w szczepionce jest tak poszatkowany, że nie jest w stanie wywołać zachorowania - podsumowuje pediatra.

Zobacz także: Kiedy będzie się można zaszczepić przeciwko grypie sezonowej? Najnowsze badania mówią o dodatkowych korzyściach ze szczepienia. Może zapobiegać alzheimerowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze