Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak sprawdzić czy dziecku grozi AZS?

Avatar placeholder
07.06.2023 15:36
Jak sprawdzić czy dziecku grozi AZS?
Jak sprawdzić czy dziecku grozi AZS?

Według naukowców z Danii, oznaki atopowego zapalenia skóry (AZS) są obecne na długo przed pojawieniem się właściwych symptomów, nawet u miesięcznych niemowląt.

spis treści

Ich badanie wykazało, że poziom eozynofilowego białka X (EPX) – czyli markera komórek zapalnych – w moczu u noworodków ma związek z podwyższonym ryzykiem alergii, nosowej eozynofilii oraz egzemy u sześciolatków.

Badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego chcieli sprawdzić, czy choroba alergiczna może być aktywna, zanim rozwiną się jej objawy, a także czy istnieją biomarkery przydatne w celu ustalenia przebiegu i rozwoju choroby.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Jak powiedział Hans Bisgaard – profesor pediatrii i główny autor badania – okazało się, że u dzieci urodzonych przez chore na astmę matki, poziom EPX w moczu może pomóc w przewidzeniu rozwoju symptomów alergicznych.

1. Przebieg badań nad biomarkerami atopowego zapalenia skóry

Naukowcy zmierzyli poziom EPX i kilku innych markerów stanów zapalnych u 369 zdrowych niemowląt w wieku jednego miesiąca, które zostały urodzone przez matki chore na astmę.

Oceniano reakcje uczuleniowe na 16 powszechnych alergenów pokarmowych oraz alergenów wziewnych u dzieci w wieku 6 miesięcy, 18 miesięcy, 4 lat oraz 6 lat.

Ponadto badano poziom EPX we krwi. Nosowa eozynofilia była badana poprzez pobranie wymazu z nosa u dzieci sześcioletnich, a alergiczny nieżyt diagnozowano do 6 roku życia na podstawie wywiadów z rodzicami dzieci i dotychczasowych symptomów u maluchów.

Notowano również objawy wskazujące na astmę oraz postawione diagnozy astmy i egzemy. W pierwszym roku życia u 4 proc. dzieci rozwinęły się symptomy wskazujące na astmę, a u ponad 1/4 (czyli 27 proc.) dzieci rozpoznano egzemę.

Kolejne 17 proc. dzieci miało objawy astmy, a 15 proc. symptomy egzemy przed ukończeniem 6 roku życia.

Kiedy naukowcy przeanalizowali dane w celu ustalenia zależności między poziomem EPX u niemowląt a późniejszymi objawami i diagnozami, odkryli, że podniesiony poziom EPX u miesięcznych dzieci miał związek z wyższym o 49 proc. ryzykiem uczuleń.

Wyniki badań mają znaczenie zarówno w przypadku alergenów pokarmowych, jak i wziewnych. Wysokie EPX wskazuje również na trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia nosowej eozynofilii.

2. Znaczenie badań nad biomarkerami

Wyniki badań duńskich naukowców sugerują, że istnieje wczesna aktywacja eozynofilowa przed wystąpieniem u dzieci wyprysków atopowych. Dr Bisgaard zauważa, że wyniki badań jego zespołu znajdują potwierdzenie we wcześniejszych badaniach.

Jedno z nich dotyczyło zwiększonego stężenia wydychanego tlenku azotu u zdrowych dzieci, które miało związek z późniejszym zdiagnozowaniem symptomów w płucach.

Drugie badanie wykazało zależność pomiędzy obecnością bakterii w drogach oddechowych a ryzykiem astmy w późniejszym okresie życia.

Połączenie tych badań z najnowszymi stanowi argument na korzyść teorii, że proces chorobowy ma miejsce na długo przez wystąpieniem symptomów chorobowych.

Wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie. Wiedza na temat biomarkerów chorób może w przyszłości pozwolić na szybkie zidentyfikowanie grup wysokiego ryzyka zachorowania już w bardzo młodym wieku.

Dzięki temu możliwe będzie skuteczne zapobieganie astmie oraz zindywidualizowane leczenie wielu chorób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pielęgnacja podrażnionej skóry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze