Trwa ładowanie...

Wymaz i hodowla bakteryjna

Avatar placeholder
16.07.2013 07:28
Wymaz i hodowla bakteryjna
Wymaz i hodowla bakteryjna

Wymaz to pobranie próbek płynów fizjologicznych, wydzielin, wydalin lub śluzu w celu badania ich składu. Wymaz z gardła, wymaz z nosa, wymaz z odbytu czy wymaz z pochwy są bardzo pomocne w diagnostyce wielu chorób. Pobrane próbki można badać od razu lub umieścić na pożywce - hodowla bakteryjna. Czym jest wymaz i hodowla bakteryjna i kiedy należy je wykonać? Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat, musisz koniecznie przeczytać ten artykuł i zapoznać się z jego treścią.

spis treści

1. Wymaz

Wymaz polega na pobraniu próbki płynów fizjologicznych, śluzu, wydzielin określonego narządu lub wydalin. Wymaz jest pobierany za pomocą szpatułki, wymazówki lub specjalnej szczoteczki (przy pobieraniu wymazu cytologicznego). Pobraną próbkę bada się pod kątem obecności mikroorganizmów (bakterii lub grzybów), komórek złuszczonego nabłonka lub określonych substancji chemicznych. Materiał pobrany od pacjenta może być przeniesiony od razu na szkiełko w celu jego obserwacji (rozmaz) lub umieszczony na pożywce, gdzie zawarte w próbce mikroorganizmy mogą się rozmnażać (posiew). Do najczęściej wykonywanych wymazów zaliczamy:

  • Wymaz z gardła – jest pobierany u dzieci i dorosłych chorujących na powracające i uporczywe infekcje gardła. Na pobranie wymazu z gardła najlepiej udać się rano na czczo, bez mycia zębów. Pokarm i pasta do zębów mogą zniszczyć florę bakteryjną gardła. Podczas badania lekarz lub pielęgniarka dociska język za pomocą szpatułki, a sterylnym patyczkiem pociera energicznie oba migdałki i tylną ścianę gardła.
  • Wymaz z nosa – jest wykonywany w przypadku powracających i uciążliwych infekcji górnych dróg oddechowych, często, gdy podejrzewa się infekcję gronkowcem. Podczas badania lekarz lub pielęgniarka wkłada do nosa patyczek i pociera, pobierając próbkę wydzieliny z nosa.
  • Wymaz z pochwy (wymaz cytologiczny) – jest wykonywany podczas rutynowego badania ginekologicznego. Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Dorosła kobieta powinna wykonywać to badanie raz do roku, jest ono niezwykle istotne we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy.
  • Wymaz z odbytu – jest pobierany u osób z podejrzeniem czerwonki lub u pacjentów z objawami zatrucia pokarmowego, w przypadku niemożności pobrania próbki kału. Pobieranie materiału polega na pocieraniu jałowym wacikiem błony śluzowej odbytu.

2. Hodowla bakteryjna

Zobacz film: "Badania w RZS"

Hodowla bakteryjna, inaczej posiew, to badanie bakteriologiczne polegające na umieszczeniu pobranej próbki na specjalnych podłożach tzw. pożywkach. Po kilku dniach lub tygodniach oceniany jest wygląd powstałych kolonii bakteryjnych i w razie potrzeby sporządza się preparaty mikroskopowe. Posiewy pozwalają również ocenić stopień wrażliwości danych szczepów bakteryjnych na działanie leków. Hodowla bakteryjna nie jest prosta, ponieważ wymaga zachowania specyficznych warunków.

Wymazy są niezwykle przydatne w badaniach diagnostycznych. Ich pobieranie jest łatwe i bezbolesne, a skuteczność badania jest bardzo wysoka. Wymazy pozwalają wykryć m.in. infekcje gronkowcem, a nawet raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Cytologia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze