Trwa ładowanie...

Czyrak gromadny - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
13.08.2021 10:23
Czyrak gromadny
Czyrak gromadny

Czyrak gromadny, inaczej kurbunkuł bądź czyrak mnogi, to zbiorowisko czyraków, które zlokalizowane są blisko siebie, zwykle na karku lub grzbiecie. Częściej występuje on u mężczyzn niż u kobiet. Związany jest on z zapaleniem mieszków włosowych. Gdy zmiana osiągnie duże rozmiary, dochodzi do martwicy tkanek.

spis treści

1. Przyczyny i objawy czyraka gromadnego

Kurbunkuł powstaje w wyniku zakażenia Staphyloccocus aureus (gronkowiec złocisty). Bakteria kolonizuje się w mieszku włosowym i powoduje zapalenie pod postacią małego, bolącego guzka o barwie czerwonej z pęcherzykiem ropnym. Może on objąć swoim zasięgiem kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych. Czyrak gromadny jest chorobą zakaźną, dlatego też zakażenie może przenosić się na inne części ciała, a nawet na inne osoby.

Często zdarza się, że trudno ustalić przyczynę występowania czyraka gromadnego. Najważniejszymi jednak czynnikami mogącymi zwiększać ryzyko jego powstawania są:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • otarcia od odzieży,
  • obniżona odporność,
  • nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • zapalenia skóry.

Czyrak gromadny powstaje częściej u osób chorych na cukrzycę, dlatego też ważne jest, aby wykonywać u nich badania. Wpływ ma także dodatni wywiad rodzinny, przyjmowanie antybiotyków, anemia czy przebywanie w szpitalu.

Do czynników ryzyka występowania czyraków na skórze należą:

Czyrak mnogi to zbiorowisko pojedynczych czyraków. Wyglądem przypomina mały guzek lub masę znajdującą się pod skórą. Czyrak może być różnej wielkości, od ziarnka grochu po rozmiary piłki do golfa. Często jest zaczerwieniony i bolesny, a skóra wokoło podrażniona. Jeżeli pojawia się żółty lub biały punkt na środku, oznacza to, że czyrak jest już na tyle dojrzały, że można odprowadzić z niego ropę.

Zdarza się, że pojawieniu się czyraka mnogiego towarzyszą:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • uczucie swędzenia skóry,
  • ogólny dyskomfort.

2. Leczenie czyraka gromadnego

Przed rozpoczęciem leczenia czyraka gromadnego, należy wykonać najpierw jego drenaż, a więc odprowadzić jego płynną zawartość. Najczęściej zdarza się to samoistnie w przeciągu ok. 2 tygodni. Ułożenie ciepłego, mokrego materiału na czyrak ułatwia jego drenaż i przyśpiesza proces gojenia. Należy go przykładać kilka razy dziennie. Nie wolno jednak nigdy przecinać czyraka, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się bakterii na inne części ciała i utrudni proces gojenia oraz leczenia.

Leczenie należy podjąć w przypadku, gdy czyrak gromadny występuje dłużej niż 2 tygodnie, często powraca, pojawił się na grzbiecie lub twarzy czy też towarzyszy mu gorączka lub inne objawy. Leczenie ogranicza, a nawet uniemożliwia wystąpienie powikłań związanych z zakażeniem. Lekarz w takim wypadku może przepisać:

  • mydła antybakteryjne,
  • antybiotyki stosowane miejscowo na zmienioną chorobowo skórę,
  • antybiotyki do podawania doustnego.

W zapobieganiu rozprzestrzeniania się czyraka zaleca się także myć ręce za każdym razem, gdy dotknie się miejsca, gdzie występuje czyrak. Odzież, narzuty, ręczniki i pościel lub inne przedmioty, które miały bezpośredni kontakt z zakażoną powierzchnią zaleca się prać w bardzo gorącej (najlepiej wrzącej) wodzie. Należy także wymieniać jak najczęściej bandaże i wyrzucać je do worków, które będą szczelnie zamknięte.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze