Trwa ładowanie...

Dieta a tarczyca

Avatar placeholder
24.01.2020 17:33
Dieta a tarczyca
Dieta a tarczyca (123RF)

Dieta a tarczyca – czy mają jakikolwiek związek ze sobą? Wiadomym jest, że nadczynność tarczycy lub jej niedoczynność muszą być leczone farmakologicznie. Dieta przy tarczycy ma działanie wspomagające. Nie należy bagatelizować jej roli. Niewłaściwe odżywianie może sprawić, że działanie leków będzie mniej skuteczne i konieczność leczenia farmakologicznego przeciągnie się w czasie.

spis treści

1. Rola tarczycy

Tarczyca pełni ważną rolę w organizmie. Mianowicie reguluje jego metabolizm. Tarczyca wydziela hormony: tyroksynę i trijodotyroninę. Hormony tarczycy mają znaczny wpływ na regulację przemiany materii i termogenezy. Ponadto biorą udział w pracy układu nerwowego i układu krążenia. Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tarczycy mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

2. Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym nastąpił niedobór hormonów tarczycy. Prowadzi to do spowolnienia przemiany materii. Niedoczynność tarczycy objawia się ciągłym zmęczeniem, sennością, szybkim męczeniem się, bólami głowy, zaparciami, wypadaniem włosów, uczuciem zimna, suchością skóry.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

3. Objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy występuje gdy hormony produkują zbyt dużą ilość hormonów. Objawy wywołane przez nadczynność tarczycy to: szybka utrata wagi, nadmierny apetyt, nadpobudliwość, arytmie, drżenie rąk, nadmierna potliwość, obrzęki, biegunki.

4. Dieta a tarczyca

Dieta a tarczyca to dwa związane ze sobą elementy. Warto zaznaczyć, że dieta przy tarczycy nie zastąpi leczenia. Nadczynność tarczycy wymaga leczenia farmakologicznego. Niedoczynność tarczycy z kolei leczy się przez podawanie dodatkowej dawki hormonów. Dieta w nadczynności tarczycy oraz dieta w niedoczynności tarczycy są formami wspierającymi podstawowe leczenie.

5. Dieta w niedoczynności tarczycy

Dieta przy tarczycy jest specyficzna. Chory musi pamiętać o wskazaniach. Dieta w niedoczynności tarczycy musi być bogata w jod. To właśnie ten pierwiastek znajduje się w 80% w tarczycy. Jod w diecie to podstawa. Jego niedobór prowadzi do niedoczynności tarczycy, przerostu gruczołu, powstania wola, zaburzeń płodności, opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego. Jod w diecie można uzupełnić dzięki jedzeniu ryb morskich.

Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być uboga w kapustę, brokuły, brukselkę, kalafior, rośliny strączkowe. Powyższe produkty utrudniają wchłanianie jodu do organizmu. Dieta przy tarczycy powinna zawierać produkty bogate w białko (chude mięso, ryby, chudy nabiał, napoje mleczne). Chory powinien dbać o poziom żelaza, magnezu, potasu, selenu i cynku.

6. Nadczynność tarczycy

Dieta w nadczynności tarczycy powinna być wysokoenergetyczna, co nie oznacza, że ma być to dieta wysokokaloryczna. Osoby chore na nadczynność tarczycy powinny dostarczać białko do organizmu (produkty mleczne: mleko, sery, napoje mleczne fermentowane, jaja, chude mięso, ryby). Unikać należy „pustych kalorii”, które nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Dlatego zrezygnować trzeba z ciast, ciasteczek, czekolady itp.

Dieta przy tarczycy powinna być bogata w witaminy i minerały. Bardzo ważna jest rola witamin (witamina A, witamina C i witamina B1). Witaminy znajdziemy w produktach mlecznych, rybach, jajach. Oleju rybnym, warzywach i owocach. Produkty mleczne pozwolą też uzupełnić poziom wapnia.

Następny artykuł: Dieta w chorobie Hashimoto
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze